Straipsniai - 2020

Žinia apie Bulgarijoje rastą benamę nėščią lietuvę sukėlė kelių šalių tarnybas: tiesą rado, bet mįslių – ne viena ("www.lrytas.lt", 2020-11-18)

Sušalusi, alkana, kruvinomis rankomis, be pinigų ir net be mobiliojo telefono – Bulgarijos kaimo Kalugerovo gyventojai prieš kelias dienas priglaudė moterį, kuri, kaip iš pradžių manė, yra lietuvė, bet galiausiai paaiškėjo, kad ji – prieš kelerius metus be žinios dingusi latvė.

Marija prisistatanti ir, kaip spėjama, besilaukianti moteris beveik dvi savaites miegojo apleistame Kalugerovo stadione, kol ją rado vietos gyventojai.

Nejaukiai jaučiasi vyrų draugijoje

Siekiant nustatyti šios moters tapatybę ir jai pagelbėti, aktyviai dalyvavo Lietuvoje veikiantis Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) bei Jungtinėje Karalystėje reziduojantis policijos atašė Linas Pernavas.

Galiausiai paaiškėjo, kad atklydėlė – prieš ketverius metus be žinios dingusi Latvijos pilietė 37 metų Gunita Zvaigznė.

Iki šiol nežinoma, kaip ji pateko į Kalugerovo kaimą. Nors puikiai kalba angliškai ir rusiškai, latvė sunkiai prisileidžia nepažįstamus žmones, nejaukiai jaučiasi vyrų draugijoje, neatsipalaiduoja ir bendraudama su psichologu, kurį surado vietos meno fondas „Art Angel“ ir šios organizacijos pirmininkas Ilijanas Kuzmanovas. Jis kreipėsi į naujienų portalą 15min.lt, kurio žurnalistai pirmieji ir pranešė apie šią istoriją Lietuvoje.

Būtent jis dėjo daugiausia pastangų, siekdamas nustatyti tapatybę moters, kuri, kaip įtariama, gali būti prekybos žmonėmis auka.

Vietos valdžia jai parūpino kambarį su lova, oro kondicionieriumi ir vonia, tačiau akivaizdu, kad moteriai reikia ypatingos priežiūros ir ji turėtų būti apgyvendinta socialinėje įstaigoje.

„Baisiausia, kad moters galvoje – vien suicidinės mintys“, – naujienų portalui lrytas.lt teigė KOPŽI vadovė Kristina Mišinienė.

Vietiniai bijo galimų problemų

Moteris tvirtina esanti musulmonė. Ji teigia negalinti ir nenorinti grįžti namo.

„Ją priglaudusi vietos bendruomenė gana priešiškai nusiteikusi ir nesupranta, kas ta prekyba žmonėmis, o tie, kurie supranta, bijo prekybos žmonėmis klausimo, mano, kad paskui moterį gali ateiti problemos“, – sakė K.Mišinienė.

Anot jos, daug pastangų, siekiant išsiaiškinti moters tapatybę, dėjo L.Pernavas, kuris pakėlė ant kojų Latvijos ir Bulgarijos teisėsaugos pareigūnus.

Moters likimas – neaiškus

„Prašymą padėti atklydusiai moteriai gavau sekmadienio vakarą, kai buvo sunku rasti darbo vietoje esančių pareigūnų. Tačiau susisiekiau su pažįstamu kolega Bulgarijoje.

Turėjau įtarimų, kad moteris vis dėlto latvė, o ne lietuvė. Tad galiausiai prisijungė ir kolegos latviai. Koks bus tolesnis šios moters likimas, neaišku.

Neturime duomenų, kad ji pati būtų dalyvavusi nusikalstamoje veikoje. Turime įtarimų, kad ji pati yra prekybos žmonėmis auka. Jei galiausiai pasitvirtins, kad ji Latvijos pilietė, vadinasi, kaip Europos Sąjungos šalies pilietė ji pati turės teisę nuspręsti, kur nori toliau gyventi“, – portalui lrytas.lt teigė L.Pernavas.

Anot K.Mišinienės, jau žinoma, kad moteris, prieš patekdama į Bulgariją, buvo Vokietijoje, Graikijoje, Turkijoje, o į Bulgariją atėjo per Šiaurės Makedonijos sieną.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Straipsnio autorė: Eglė Šilinskaitė-Puškorė

Publikuota: 2020m. lapkričio 18d., https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/11/17/news/zinia-apie-bulgarijoje-rasta-bename-nescia-lietuve-sukele-keliu-saliu-tarnybas-tiesa-rado-bet-misliu-ne-viena-17157908/