Straipsniai - 2022

VSAT vadas: galimi psichologo seksualiniai nusikaltimai migrantų centre – nepateisinami („kauno.diena.lt”, 2022-04-29)

VSAT vadas Rustamas Liubajevas sako, kad galimi buvusio Medininkų užsieniečių registracijos centro psichologo nusikaltimai prieš migrantus yra nepateisinami nepaisant to, kokios lyties buvo nukentėjusieji.

,Jis BNS sakė, jog nėra susipažinęs su teisėsaugos vykdomu tyrimu dėl jau buvusio centro psichologo, įtariamo prievartavusiu neteisėtus migrantus.

Jo pavaduotojas Rimantas Petrauskas LRT ketvirtadienį tvirtino, kad aptariami santykiai vyko tarp vyrų, o matytas įrašas jam „kelia daug abejonių“ – socialiniuose tinkluose komentaras sukėlė LGBT bendruomenės ir kitų žmonių pasipiktinimą.

„Nenorėčiau komentuoti, nes man neteko asmeniškai girdėti pavaduotojo pasisakymo, manyčiau, kad tai, ko gero, yra interpretacijos klausimas“, – BNS sakė R. Liubajevas.

„Mano pozicija yra pakankamai aiški: neteisėta prievarta kitų asmenų atžvilgiu, nepriklausomai nuo jų lyties, yra netoleruotina, be to, seksualinė prievarta yra nusikaltimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą“, – teigė jis.

Pasak VSAT vado, nors šis atvejis yra netoleruotinas, tai nėra sisteminė problema.

„Nevadinčiau to sistemine problema, bet tai yra tam tikras signalas mums, kaip reikėtų sustiprinti kontrolę tų asmenų, kurie turi priėjimą prie neteisėtų migrantų, atlieka socialinių darbuotojų, psichologų funkcijas“, – kalbėjo jis.

Pasieniečių vadas pabrėžė, kad tarnyba „žaibiškai reagavo“ į situaciją, psichologas buvo izoliuotas nuo migrantų, nedelsiant atleistas, informacija operatyviai perduota policijai. R. Liubajevo teigimu, psichologas nebuvo statutinis pareigūnas, jis dirbo pagal darbo sutartį.

R. Liubajevas priminė, kad tarnyba anksčiau buvo kritikuojama, kad neteisėtiems migrantams laiku nesuteikiama psichologinė pagalba.

„Tikrai, tas procesas galėtų būti paspartintas, tačiau kontrolė ir patikrinimai turi būti, galbūt, griežčiau atliekami“, – sakė jis.

„O teisingumą vykdo ne VSAT vadas, ne generalinis policijos komisaras, ne politikai ir savanoriai, bet teismai. Matyt, teismas ir priims sprendimą, nustatys, ar asmuo buvo kaltas, ar nekaltas, ir pritaikys, jei jis buvo kaltas, atsakomybę“, – kalbėjo jis.

Tuo metu VSAT vado pavaduotojas R. Petrauskas, vertindamas situaciją, LRT ketvirtadienį teigė, kad „galbūt mes kalbame apie kažkokius LGBT atstovus, tarp kurių vėlgi santykiai kiek kitokie, nei tarp vyro ir moters“.

„Kokį man vaizdo įrašą teko matyti, man tikrai kelia daug abejonių. Aš esu įsitikinęs, kad ir teisininkams, advokatams ta situacija turėtų kelti tam tikrą susidomėjimą“, – sakė R. Petrauskas.

Vilniaus apskrities policija antradienį patvirtino pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo seksualinio prievartavimo, tačiau informacijos nedetalizavo. Prokuratūra teigė pareiškusi įtarimus vienam asmeniui, nukentėjusiuoju pripažintas kol kas vienas asmuo.

Kovos su prekyba žmonėmis centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė teigė, kad tyrimas atliekamas dėl grupės užsieniečių, apgyvendintų viename iš užsieniečių registracijos centrų, galimo ilgalaikio seksualinio prievartavimo.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis BNS sakė, kad vyras į Medininkų centrą dirbti atėjo iš Raudonojo kryžiaus ir dirbo tik dvi savaites, jis buvo atleistas balandį.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-04-29, https://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/vsat-vadas-galimi-psichologo-seksualiniai-nusikaltimai-migrantu-centre-nepateisinami-1075702