Straipsniai - 2014

VOGIMO PAMOKOS NAMIE, O PRAKTIKA – UŽSIENYJE ("LRYTAS.LT", 2014-04-04)

Raseinių rajone dingęs 16-metis atsirado tik tada, kai jį sulaikė Šveicarijos policininkai. Į šią šalį nepilnametis buvo nuvežtas vogti, rašo „Lietuvos rytas“.

Apie šių metų pradžioje dingusį šešiolikmetį Edmundą (vardas pakeistas. – Red.) policijai pranešė jo sesuo. Nepilnametis iš namų išėjo tėvams nepasakęs, nei kur vyksta, nei kada grįš. Kur yra pradingėlis, paaiškėjo vasario pabaigoje, kai Raseinių rajone, Ariogalos seniūnijoje, gyvenantys jo tėvai gavo laišką iš Šveicarijos policijos.

Suviliojo lengvu uždarbiu

Laiške vokiečių kalba paaiškinta, kad nepilnametis su trimis lietuviais sulaikytas dėl plėšimo. Vaikinas dokumentų neturėjo – pareigūnams jis parodė svetimą pasą, pavogtą Kaune. 16-metis paaiškino, kad kažkas įtikino jį savaitei vykti į užsienį ir čia lengvai užsidirbti pinigų.

Paauglys sutiko ir mikroautobusu per Lenkiją bei Vokietiją kartu su kitais asmenimis nuvyko į Prancūziją, o vėliau – į Šveicariją. Nepilnametis gyveno viešbutyje su kitais plėšikavusiais lietuviais, kurie, manoma, jį atgabeno į svetimą šalį.

Apklausė ne tik nukentėjusįjį

Namo grįžęs vaikinas aiškino, kad į Šveicariją buvo nuvykęs pasižvalgyti po zoologijos sodą. Raseinių policijos komisariatas tiria, ar šešiolikmetis buvo įtrauktas į nusikalstamą veiką, o gal tapo prekybos žmonėmis auka.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai vasario 26 dieną Raseinių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Regina Klevinskienė policijai įteikė prašymą išsiaiškinti, kas šešiolikmečiui padėjo išvykti iš Lietuvos, už kieno lėšas jis vyko į svetimą šalį, kas parūpino pasą, apgyvendino viešbutyje.

„Tyrimo metu bus atsakyta, ar paauglys išvyko su svetimais dokumentais, taip pat į kitus klausimus. Jau apklausėme nemažai asmenų, kurie gali būti susiję su šiuo įvykiu“, – sakė Raseinių policijos komisariato vadovas Kęstutis Užemeckas.

15-metis atsitvėrė tyla

Dėl Ariogalos seniūnijoje gyvenančių nepilnamečių dingimo ir jų atsiradimo užsienyje sunerimta buvo ir pernai, tačiau Raseinių policija nesiėmė ryžtingų veiksmų. Apie praėjusią vasarą dingusį penkiolikametį Ovidijų „Caritas“ Šiaulių skyriaus socialinei darbuotojai Marytei Puidokienei pranešė Ariogalos seniūnijos darbuotojai. Netrukus vaikinas buvo sulaikytas Austrijoje, kai iš antikvarinės parduotuvės pavogė vinilinę plokštelę.

„Neįtarčiau, kad šis smulkaus sudėjimo paauglys pats galėtų sugalvoti vykti į tolimą šalį vogti vinilinių plokštelių.

Nepilnametis atsisakė jam pasiūlytos pagalbos – tikino, kad jam nieko netrūksta, turi ką pavalgyti, apsirengti. Jis teigė, kad važiuos ir į kitą šalį, o pokalbį baigė taip: „Žinau, kad galiu jums nieko nesakyti.“ Supratau, kad jis turi vadovą iš nusikalstamo pasaulio, kuris ir surengė šią kelionę, išmokė, kaip kalbėti su policija, socialiniais darbuotojais, o vėliau sužinojau, jog jis su Edmundu lankė tą pačią mokyklą ir jie vienas kitą pažįsta“, – pokalbį su Ovidijumi prisiminė M.Puidokienė. Nepavykus su penkiolikamečiu užmegzti kontakto, M.Puidokienė kreipėsi pagalbos į Raseinių policiją.

Policininkams taip pat nepavyko prakalbinti Ovidijaus. Policininkams buvo žinoma, kad paauglys vagiliauja, bet jie negalėję pradėti ikiteisminio tyrimo, nes nepilnametis atsisakė kalbėti. Dabar Ovidijus sulaikytas dėl vagysčių Lietuvoje, o jo brolis kali dėl kitų nusikaltimų.

Keistos kalbos apie žaidimą

Vienas nepilnamečių M.Puidokienei prasitarė, kad pinigų kelionei į užsienį sutaupė žaisdamas žaidimų automatais, kurie yra Ariogaloje verslininkui Juozui Skamarakui priklausančioje parduotuvėje. Kiti vaikai aiškino, kad žaisdami šiais automatais jie išlošia žetonų, kuriuos pardavėja pakeičia į pinigus.

„Kaip vaikai išlošia pinigus, nemačiau, bet jie kasdien prilipę prie šių automatų. Kai paklausiau apie pinigus, jie šypsodamiesi atsakė, kad aš ten nelaimėsiu. Išgirdau ir tokį atsakymą – pralošiau, man reikėjo grąžinti pinigus, todėl ėjau vogti“, – pasakojo vienas Ariogalos gyventojas.

„Tikiu, kad Ariogaloje į nusikalstamą veiklą vaikai yra viliojami. Tokių vaikų reikia paklausti, ką pavogė, kad turi pinigų, o posakiu, jog žaisdami išlošia pinigų, jie slepia savo nusikaltimus. Žaidimo automatui reikia turėti vos kelis litus“, – aiškino J.Skamarakas.

Policijai – kritikos strėlės

Pernai spalį Ariogaloje vyko Lietuvos „Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ diskusija apie prekybą žmonėmis, o neseniai šiame mieste Policijos departamento atstovai susitiko su gyventojais.

„Salėje susirinko daug nuo vagių nukentėjusių žmonių. Vagystės Ariogaloje klesti, o policija bejėgė. Visi viską žino, bet niekas nieko nedaro“, – teigė J.Skamarakas.

Ieško pažeidžiamų vaikų

Marytė Puidokienė

„Caritas“ Šiaulių skyriaus socialinė darbuotoja

„Prekyba žmonėmis apima daug išnaudojimo formų, o pastaruoju metu nerimą kelia tai, kad vaikai, paaugliai yra įtraukiami į nusikaltėlių įtaką, mokomi vogti, o po to vežami to daryti į kitas šalis. Vaikai, kurie nejaučia tėvų meilės, rūpesčio, gyvena skurde, nemato šviesesnio rytojaus, aklai seka blogu pavyzdžiu.

Dažniausiai tai vaikai iš vaikų globos namų, socialinės rizikos šeimų. Jie lengvai pažeidžiami, patiklūs, praeityje padarę klaidų, galbūt skolingi vietinių nusikaltėlių gaujų nariams. Todėl jais lengva manipuliuoti.“


Erika Baronaitė


Publikuota 2014 m. balandžio 04 d. www.lrytas.lt