Vienos moters likimas viename Lietuvos kaime – su daug skaudžių posūkių. Vaikystėje nemačiusi tinkamo motinos pavyzdžio ir dėl to anksti pati įsitraukusi į alkoholio liūną, galiausiai rado savyje stiprybės viską pradėti iš naujo. Kita vertus, meilė netinkamam vyrui nuvedė iki ikiteisminio tyrimo, kurį galiausiai nuspręsta nutraukti nesurinkus pakankamai įrodymų. Savo ruožtu, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) darbuotojos buvo labai nusivylusios tokiu sprendimu, mat tai buvo didžiulis smūgis prabilti nusprendusiai nukentėjusiajai.
Gyvenimas iš arti. Nutylėtos istorijos
Tai straipsnių ciklas apie žmones, kurie bet kuriam praeiviui nepapasakotų, koks jų gyvenimas kartais yra vingiuotas. Šiame cikle jie arba šių žmonių atstovai prabyla, kokius kelius turėjo nueiti, kad vėl atsistotų ant kojų po patirtų sunkumų. Vieni galbūt tikėjosi didesnės valstybinių tarnybų paramos, kiti apskritai liko nusivylę per dideliu jų įsikišimu. Tačiau kiekvieno istorija nusipelno būti išgirsta.
Jeigu norite ir jūs pasidalinti savo istorija, rašykite el. p.
joginte.cetkauskiene@delfi.lt.
Pasak centro vadovės Kristinos Mišinienės, jiems tai buvo labai skaudi situacija, kadangi moteris galiausiai patikėjo, pradėjo kalbėti, keistis, daug ką kitaip vertinti savo gyvenime.
,,Ir tada atėjo negailestingas prokuroro sprendimas nutraukti viską”, – apgailestavo ji.
Sekso paslaugos – už 20 Eur
Ši skaudi istorija prasidėjo 2023 m. rugsėjį, kai nukentėjusi moteris pasiskundė socialinei darbuotojai, kad jos vaiko tėvas ir sugyventinis liepia užsiimti prostitucija. Kad apsaugotume ir taip gyvenimo problemų prispaustą moterį, nenurodysime nei jos vardo, nei pavardės, nei gyvenamosios vietos.
Nukentėjusi moteris teisėsaugai pasipasakojo, kad jau ilgą laiką gyvena su vyru, su kuriuo nėra susituokusi, bet augina bendrą vaiką. Jos teigimu, visi bendri šeimos pinigai buvo valdomi sugyventinio, negalėjo moteris laisvai naudotis ir mobiliuoju telefonu. Pas sugyventinį jos telefonas beveik visą laiką ir būdavo.
Moteris prisiminė, kad 2023 m. sausio mėnesį sugyventinis pradėjo įtikinėti, kad jiems trūksta pinigų, todėl ji turėtų pradėti prekiauti savo kūnu. Nukentėjusios teigimu, ji tam kategoriškai priešinosi, bet galiausiai pakluso vyro valiai. Jo paprašyta nuėjo į sutartą vietą viename miestelyje, kur sugyventiniui vienas vyras turėjo perduoti 20 Eur. Jai nuėjus, ten jau laukė apie 40 metų amžiaus vyriškis, kurio ji nepažinojo.
„Vyriškis prašė įsėsti į mašiną ir pasakė, kad ji jam rašė žinutes, jog augina vaiką viena ir jai reikia pinigų”, – teigiama moters parodymuose. Pasak jos, pati tokių žinučių nerašė, jas rašydavo sugyventinis, bet pirmą kartą matomam vyriškiui dėl to nieko nesakė, nes bijojo fizinio smurto. Su atvažiavusiu vyru įvyko lytiniai santykiai, už kuriuos gavo 20 eurų. Taip pat moteris nurodė, kad pinigus atidavė savo sugyventiniui.
Pasak jos, tokių klientų galėjo būti per visą laiką, kai buvo verčiama užsiimti prostitucija, apie 40. Ji tų vyrų nepažinodavo, juos esą surasdavo sugyventinis per įvairius pažinčių skelbimus. Moteris norėjo šią nelegalią veiklą nutraukti, bet tik įsikišus socialinėms tarnyboms pasisakė, kuo buvo verčiama užsiimti.
Su tarnybų parama stojosi ant kojų
Socialinės darbuotojos papasakojo, kad nukentėjusioji dėl išsilavinimo ir gydytojų nustatyto lengvo protinio atsilikimo negalėjo suvokti situacijos sudėtingumo. Jos su moterimi jau dirbo nuo anksčiau, padėjo jai įveikti priklausomybę alkoholiui, matė, kaip ji stengiasi, reaguoja į pastabas, gamina maistą. Moters buitis skurdi, bet tvarkinga. Ji stengėsi, kiek gali, apsitvarkyti, suteikti vaikui geresnes gyvenimo sąlygas.
Taip pat darbuotojai nurodė, kad iš pradžių socialines pašalpas gaudavo visi trys šeimos nariai, bet galiausiai sugyventinis nesutiko savosios atidirbti, todėl jam mokėjimai buvo nutraukti. Pasak darbuotojų, pinigų būtiniausioms reikmėms užtekdavo, bet ragindavo moters sugyventinį pagaliau susirasti darbą. Deja, jis šio patarimo neklausė. Į namus vesdavosi girtaujančius asmenis, dėl to 2023 m. rugpjūčio pab. šeima ir vėl pateko į tarnybų akiratį. Tada moteris ir prabilo apie vertimą užsiimti prostitucija.
Moters giminaičiai prisiminė, kad nukentėjusi moteris užaugo su alkoholike motina. Moteriai vaikystėje ir paauglystėje tekdavo bėgti iš namų, anksti pradėjo ir pati vartoti alkoholį. Vis dėlto jie pastebėjo, kad pastaruoju metu ji tvarkėsi gyvenimą, remontavosi namus. Giminaičiams buvo sunku patikėti, kad ji buvo priversta užsiimti prostitucija. Kita vertus, sugyventinio problemos dėl nesaikingai vartojamo alkoholio jiems irgi buvo gerai žinomos.
Gynėsi, kad nevertė
Vis dėlto apklaustas moters sugyventinis teisėsaugai aiškino, kad moters nevertė užsiimti prostitucija. Pasak jo, kai pritrūkdavo pinigų, vyras padėdavo surasti klientų per pažinčių skelbimus. Gautus pinigus už sugyventinės suteiktas seksualines paslaugas abu išleisdavo rūkalams ir maistui.
Vyrai, kurie norėjo seksualinio akto už pinigus, taip pat tikino, kad viskas vyko su moters sutikimu. Kita vertus, vienas iš jų užsiminė, kad kažkada turėjo būti dalis pinigų perduota ir sugyventiniui, kad jis nebūtų piktas. Taip pat, kad būdavo atvejų, jog atsiliepdavo jis, todėl turėjo žinoti apie prostituciją.
Dar vienas parodė, kad moteris dažnai skubėdavo atlikti lytinį aktą, jos rankose visada būdavo telefonas. Nors jis įtarė, kad taip buvo dėl to, kad rašydavo kiti klientai, tačiau KOPŽI centro atstovės įtaria, kad moteris turėdavo atrašinėti sugyventiniui.
Nors ir šiai moteriai ir taip sunku atsikelti po patirtų traumų vaikystėje ir sunkiai besiklostančio gyvenimo, tačiau visų jai padėjusių tarnybų nuostabai ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas.
Toks sprendimas buvo argumentuojamas tuo, kad moteris esą jau nuo anksčiau užsiėmė prostitucija, taip pat apie šios nelegalios veiklos pradžią esą buvo pateikiami skirtingi duomenys. Nors ir nukentėjusi moteris teigė, kad prostitucija užsiėmė dėl patiriamo psichologinio smurto iš sugyventinio, bet tyrėjams nepavyko surinkti dėl to įrodymų. Taip pat esą moteris sakė, kad sekso paslaugų klientus matydavo pirmą kartą, bet šie tvirtino su ja susitikę ne vieną kartą. Taip pat neva klientams moteris nesiskundė, kad yra verčiama užsiimti pardavinėti savo kūną.
,,Šio tyrimo metu moters duodami parodymai yra prieštaringi bei neatitinkantys iš kitų šaltinių nustatytai informacijai. Vertinant visumą tyrimo metu nustatytų aplinkybių, darytina išvada, kad jos užsiėmimas prostitucija yra sietinas su jos laisvu apsisprendimu, dar iki santykių su sugyventiniu susiformavusiomis socialinėmis ir moralinėmis nuostatomis.
Faktas, kad sugyventiniui buvo žinomas sugyventinės vertimasis prostitucija ir netgi jo epizodinė pagalba randant klientus, bendras lėšų panaudojimas rūkalams ar alkoholiui, rodo socialinių įgūdžių stoką bei neatitikimą visuomenės moralinėms vertybėms, tačiau savaime toks elgesys nėra nusikalstamas dėl to, kad toks elgesys nebuvo esminė priežastis moteriai užsiimti prostitucija. Bendras faktinių sutuoktinių pajamų panaudojimas šeimos ūkyje nėra laikomas kito asmens išnaudojimu.
Konstatuotina, kad moters atžvilgiu nebuvo įvykdyta veika, turinti nusikaltimo, numatyto LR BK 308 str. 1 d. požymių ir ikiteisminis tyrimas nutrauktinas.”
Tikėjosi bylos, o gavo klampų aiškinimąsi
K. Mišinienė tokiu prokuroro sprendimu buvo labai nusivylusi.
„Pasakysiu atvirai – tai viena neteisingiausiai pasibaigusių teisine prasme situacijų mūsų pastarųjų metų darbuose.
Tikėjomės bylos dėl prekybos moterimis, o gavome klampų aiškinimąsi su vietos prokuroru, jis ne tik kad neįžvelgė čia moters pardavimo, išnaudojimo momentų, bet ir iš viso – jokio nusikaltimo.
Sutuoktinio-sutenerio, kuris, beje jau ir buvo prisipažinęs dėl savo veiksmų, pardavinėta sekso pirkėjams moteris buvo pripažinta kaip savanoriškai dalyvavusi nuolatiniame prievartavime ir kalba baigta”, – stebėjosi ji.
K. Mišinienė apgailestavo, kad teisėsaugai taip trūksta jautrumo ir pagrindinių žinių.
„Žinios apie traumą, apie tai, kaip yra sunku prabilti ilgalaikio išnaudojimo aukoms – jos geriau pačios save kaltins, atsiims pareiškimus, bet nekonfliktuos su tyrėjais ar tais pačiais savo skriaudėjais – supratimas apie visa tai yra nepasiekiamas, neprieinamas, gal net laikomas nereikalingu tarp tam tikrų teisėsaugininkų.
Gali puikiai tirti vagystes, akcizo grobstymą, bet nieko neišmanyti nukentėjusiųjų psichologijoje. Tikrai ne pasaulio pabaiga, bet tada neikite prie pažeidžiamų asmenų, kurių veiksmų prasmės jūs nesuprantate.
Šioje situacijoje išnaudota moteris nuėjo labai sunkų kelią nuo visiško paklusimo savo vyrui suteneriui iki prasmingų parodymų davimo. Toks savotiškas atgimimo, savęs sukūrimo iš naujo kelias. Gaila, neišgirstas ir nepastebėtas”, – apibendrino ji.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Publikuota: 2024-12-07, https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/viename-lietuvos-kaime-skaudi-moters-isnaudojimo-istorija-vyro-prasymu-sunku-patiketi-120062548