Straipsniai - 2023

Vaikų tvirkinimu ne pirmą kartą kaltinamas R.Jakštys vėl nepasirodė teisme – kaimynai jį akylai seka (“www.15min.lt”, 2023-03-29)

VšĮ „Mokinio karjera“ generalinis direktorius, žinomas mentorius bei moksleivių kelionių į užsienį organizatorius Remigijus Jakštys trečiadienį vėl nepasirodė Kauno apylinkės teisme. Byla, kurioje jis kaltinamas paauglių tvirkinimu, vis nepradedama nagrinėti. Šiai skandalingai istorijai iškilus į viešumą, akyliau šį jaunuolį ėmė sekti ir jo kaimynai.

Kovo 12 dieną 15min publikavo straipsnį apie 24-erių metų kaunietį Remigijų Jakštį, visuomenėje kūrusį po laiminga žvaigžde gimusio ir dar mokykloje sėkmingos bendrovės direktoriumi tapusio jaunojo verslininko įvaizdį.

Išgarsėjo jis dėl įvairios veiklos ir nuolatinio darbo su mokiniais, netgi įkūrė jiems skirtą karjeros akademiją VšĮ „Mokinio karjera“. Įstaiga skelbėsi įgyvendinanti programas moksleiviams, kurių metu šie galėjo neatlygintinai praktikuotis ir susipažinti su skirtingomis darbo sritimis.

R.Jakštys praktikantus veždavosi į kelionės, apgyvendindavo juos savo bute Kaune. Besipraktikuojančių nepilnamečių tėvams buvo brėžiama savarankiško gyvenimo mokyklos iliuzija.

Vaikinas mėgdavo lankytis įvairiose plačiai duris jam atvėrusiose Lietuvos mokyklose, kur vesdavo paaugliams motyvacines paskaitas, organizuodavo keliones mokinių grupėms.

Tad neseniai plačiai apskriejusi žinia apie tai, jog įkurta karjeros agentūra moksleiviams R.Jakštys, kaip įtariama, naudojosi kaip galima priedanga vaikams tvirkinti, šokiravo ne vieną.

 

Uždraudė artintis prie vaikų

2021 metų gruodžio 13 dieną Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nuosprendžiu R.Jakštys pripažintas kaltu dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo. Nustatytos keturios atliktos nusikalstamos veikos.

Už tai jam skirtas 1 metų 1 mėnesio ir 10 dienų laisvės apribojimas, uždrausta visą bausmės atlikimo laiką lankytis įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai, taip pat uždrausta bendrauti su nepilnamečiais.

Esant tokiam teismo draudimui, Probacijos tarnyba kreipėsi į savivaldybių švietimo skyrius su prašymu informuoti mokymosi įstaigas apie konkretų asmenį ir jam taikomą draudimą.

Su tokiu pačiu prašymu tarnyba kreipėsi ir į vaiko teisių apsaugos skyrius.

Nurodyta, esant šio draudimo pažeidimui, informuoti Probacijos tarnybą.

Be to, atsakingi pareigūnai lankosi dėl nepilnamečių tvirkinimo nuteisto asmens gyvenamojoje vietoje ir tikrina, ar lankymosi metu kartu su juo nėra nepilnamečių vaikų.

Taigi apie tai, kad R.Jakštys negali artintis prie nepilnamečių, buvo pranešta visoms švietimo įstaigoms.

 

Teisme nepasirodo

Vis dėl to, šiuo metu Kauno apylinkės teisme sukasi nauja baudžiamoji byla, susijusi su R.Jakščio dar iki 2022 metų kovo 10 dienos minėto nuosprendžio įsiteisėjimo galimai padarytais nusikalstamais veiksmais.

15min duomenimis, jam pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 153 straipsnio 1 dalį – jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimas.

Taip pat pareikšti du kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 1511 straipsnio 1 dalį, kad, nesant išžaginimo, seksualinio prievartavimo ir privertimo lytiškai santykiauti požymių, tenkino savo lytinę aistrą su 15-os metų amžiaus nukentėjusiaisiais kitokio fizinio sąlyčio būdu, taip pažeisdamas jų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

Įtariama, kad jis vienam nepilnamečiui už lytinius santykius su juo galėjo siūlyti net pinigų. R.Jakštys taip pat kaltinamas tenkinęs savo lytinę aistrą su 17-os metų amžiaus nukentėjusiuoju.

Kaltinamas jis ir nesunkiu šio paauglio sveikatos sutrikdymu.

Ši byla Kauno apylinkės teisme turėjo būti atversta dar šių metų kovo 1 dieną, tačiau kaltinamasis teisiamajame posėdyje nepasirodė dėl ligos. Jo gynėja Aušra Ručienė nuo komentarų susilaikė, – byla nevieša.

Kitas bylos posėdis buvo numatytas kovo 29 dieną, tačiau R.Jakštys vėl nepasirodė. A.Ručienė žurnalistei priežasčių nenurodė. Komentaro nepateikė ir bylos prokuroras.

Kauno apylinkės teismas informavo, kad kaltinamasis nepasirodė, kaip ir pirmą kartą, dėl sveikatos būklės.

 

Kaimynai ne kartą kvietė policiją

Šioje byloje nuolat minimas vienas Savanorių pr. Kaune adresas – būtent jame gyveno R.Jakštys, būtent tame bute lankydavosi ar tariamos praktikos metu gyvendavo nukentėjusiaisiais tapę paaugliai.

Istorijai ėmus kilti į paviršių, įsiteisėjus teismo apkaltinamajam nuosprendžiui, mentorius, tikėtina, persikraustė.

Į 15min kreipėsi dabartiniais kaltinamojo kaimynais prisistatę kauniečiai. Jie tikina, kad nuo praėjusių metų vasaros R.Jakštys gyvena kitoje vietoje Kaune. Vieni, pastebėję šalia R.Jakščio vaikus, kvietė policiją, rašė pareiškimus, kiti netgi vyko liudyti į komisariatą.

„Jis – mūsų kaimynas, vaikai iki dabar dar gyvena pas jį, policija atvykusi jų namuose neranda. Nesuvokiame, kur paslepia. Vaizdo kameros yra užfiksavusios. Viskas perduota policijai. Dabar jis labai budrus – slapsto. Nes žino, kad mes viską perduodam teisėsaugai. Vaikai ateina užmaskuoti, kad per kameras nepažintų. Automobilį pastato galu, ko niekada iki tol nedarydavo, visas dureles palieka atviras“, – teigė vienas iš kaimynų.

Pasak jo, iki straipsnių apie R.Jakščio nusikaltimus paviešinimo kovo mėnesį, pas tariamą mentorių esą gyveno paauglys. Vieniems kaimynams jis neva pristatydavo jį kaip giminaitį iš kaimo, kuriam padeda mokytis, kitiems – kaip draugą. Gyveno paauglys neva nuo šių metų pradžios.

Savaitgaliais bute laiką su R.Jakščiu leisdavo ir mažametis berniukas, kurį kaimynams jis buvo pristatęs kaip savo nesantuokinį sūnų.

„Mes policiją kvietėme tris kartus, kai buvome 100 proc. tikri, jog vaikai buvo patalpose. Bet atvykusi policija jų nerasdavo, nors vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo, savo akimis patys matėme, kad tie vaikai yra ir niekur neišėjo iš namų. Nerasdavo pareigūnai, matyt, dėl to, kad negali rimčiau patikrinti patalpų“, – svarstė R.Jakščio kaimynė.

Kaimynams jis buvo sudaręs malonaus, bet itin lipšnaus, kartais net įkyraus žmogaus įvaizdį.

 

Tikrino ne kartą, tyrimo nepradėjo

15min kreipėsi į Kauno apskrities policiją, Kauno apygardos prokuratūrą, Probacijos tarnybą. Klausta, ar užfiksuota teismo įpareigojimų pažeidimų, ar gauta kaimynų pranešimų apie pas R.Jakštį besilankančius vaikus, o galbūt po istorijos paviešinimo į teisėsaugą kreipėsi daugiau nukentėjusių paauglių?

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai 15min patvirtino sulaukę pranešimų dėl minimo adreso.

Pareigūnai į pranešimus reagavo, adresas neva tikrintas, pradėtas aplinkybių patikslinimas, tačiau, nenustačius nusikalstamos veikos požymių, atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą.

„Policijos pareigūnai ir toliau bendrauja su kaimynais ir reaguoja į bet kokią gaunamą informaciją. Dėl daugiau informacijos reikėtų kreiptis į prokuratūrą“, – nukreipė Kauno apskrities policijos Komunikacijos skyrius.

Šiuo metu niekaip Kauno apylinkės teisme nepradedama nagrinėti byla buvo baigta ir perduota teismui 2022 metų gruodžio 21 dieną.

Kovo 28 dienos duomenimis, ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai, po to, kai byla buvo perduoda į teismą, daugiau susijusios informacijos nesulaukė, tad naujų pareiškimų iš nukentėjusiųjų iki šiol nebuvo gauta.

„Kauno apygardos prokuratūroje šio asmens atžvilgiu nėra naujai pradėtų ikiteisminių tyrimų“, – patvirtino ir Kauno apygardos prokuratūros atstovė spaudai Tautvilė Merkevičiūtė.

 

Probacija fiksavo pažeidimų

Kaip skelbta anksčiau, Probacijos tarnybos pareigūnų apsilankymų gyvenamojoje vietoje metu pas prižiūrimą R.Jakštį nepilnamečių rasta nebuvo.

Vis dėlto, bausmės atlikimo metu sulaukta informacijos iš atitinkamų institucijų apie tai, jog R.Jakštys pažeidė jam skirtus įpareigojimus.

Probacijos tarnyba nedelsdama kreipėsi į teismą dėl bausmės pakeitimo griežtesne, tačiau šį teikimą teismas atmetė.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2023-03- 29, https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/vaiku-tvirkinimu-ne-pirma-karta-kaltinamas-r-jakstys-vel-nepasirode-teisme-kaimynai-ji-akylai-seka-59-2030442