Straipsniai – 2024

Už seksualinius nusikaltimus prieš nepilnametes globotines teista šeimyna įpareigota grąžinti valstybinį apdovanojimą („www.lrt.lt”, 2024-04-10)

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį įpareigojo teistą buvusią garsiausios Panevėžio rajono šeimynos įkūrėją Gražiną Grigaliūnienę grąžinti valstybinį apdovanojimą. 

Kaip nurodoma šalies vadovo dekrete, G. Grigaliūnienė turi grąžinti Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordiną ir apdovanojimo dokumentus. 

Toks sprendimas priimtas vasario pabaigoje apeliaciniam teismui priėmus verdiktą su Grigaliūnais susijusioje byloje dėl septynerius metus prieš globojamas nepilnametes ir mažametes vykdytos seksualinės prievartos bei kitų nusikaltimų. 

Moteris ir jos sutuoktinis Vidmantas Grigaliūnas ilgą laiką laikyti pavyzdiniais globėjais. G. Grigaliūnienei už nuopelnus 2014 metais Panevėžio rajono savivaldybė suteikė garbės pilietės vardą.

V. Grigaliūnas teismo sprendimu liko pripažintas kaltu dėl mažamečio bei nepilnamečio asmens išžaginimo, seksualinio mažamečio asmens prievartavimo. Jam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Tuo metu G. Grigaliūnienę išteisinus dėl piktnaudžiavimo globėjos teisėmis ir pareigomis, jai skirta galutinė laisvės apribojimo bausmė pusei metų, ji taip pat turės sumokėti 3 tūkst. eurų neturtinę žalą ir atsiprašyti nukentėjusiųjų. 

Byloje nukentėjusiomis pripažintos šešios merginos ir moterys, trys iš jų – dar nepilnametės. Manoma, kad vaikų globėja taip pat žinojo apie vyro daromus nusikaltimus, tačiau dėl nepranešimo apie nusikaltimą ji negalėjo būti teisiama, nes yra jo sutuoktinė. 

Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad nusikalstamos veikos prieš mažametes bei nepilnametes globotines šeimynoje galėjo būti vykdomos 2009–2016 metais. Apie jas pranešė nukentėjusiosios, kai jau nebegyveno šioje šeimynoje. 

Sutuoktiniai kaltę neigė ir tikino, kad buvusios globotinės nori juos apšmeižti, neva norėjo gauti pinigų. 

Dėl šios priežasties Panevėžio rajono savivaldybė BNS kovo pradžioje teigė ketinanti spręsti, ar iš G. Grigaliūnienės atimti garbės pilietės vardą. 

 

Dėmesio!                         

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                         

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.        

Publikuota: 2024-04-10, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2246444/uz-seksualinius-nusikaltimus-pries-nepilnametes-globotines-teista-seimyna-ipareigota-grazinti-valstybini-apdovanojima