Straipsniai - 2021

Siaubo rytas Aukštaitijos vienkiemyje: ne visi gailėjo 84 metų senutės, kurią išžagino 20-metis („www.delfi.lt”, 2021-04-17)

Tai buvo tikrų tikriausias siaubo rytas viename Aukštaitijos vienkiemyje: į 84 metų senolės namus įsilaužęs dvidešimtmetis puolė tiesiai į garbaus amžiaus moters guolį ir ją išžagino. Ne vieną kartą. Šokiruoja? Taip, bet ne ką mažiau ir tai, kaip į šį nusikaltimą sureagavo kai kurie aplinkinių kaimų gyventojai.

„Atvykę radome senolę be psichologinės ir ginekologinės pagalbos, drebančią iš baimės dėl naujo užpuolimo, tačiau kaimas turėjo tvirtą nuomonę: „Ji pati ten viską pradėjo…“, „Gaila vaikinuko ir jo šeimos…“ – neįtikėtiną realybę atskleidė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė. – Ir tik paprašius įsikišti rajono savivaldybei, aprimo pletkai ir buvo rimčiau susirūpinta senolės sveikata bei galimybe gyventi toliau vienai.“

Šiandien ši senolė jau negyvena savo namuose, ja rūpinasi vienų senelių namų darbuotojai, tuo metu jos skriaudikas jau kraunasi lagaminą – netrukus jaunas vyras turėtų būti pakviestas atlikti teismo jam skirtos laisvės atėmimo bausmės. O žinant, kaip į tokius nuteistuosius žiūri kiti kaliniai, galimybių pasikeisti pataisos namuose šis vyras vargu ar turės.

Dėl įsibrovimo į svetimus namus ir išžaginimo anksčiau tris kartus teistam Martynui G. teismas skyrė trejų metų šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Iki teismo nuosprendžio jis buvo paliktas laisvėje – pareigūnai buvo įsitikinę, kad senolę nuskriaudęs vyras daugiau neišdrįs prie jos artintis bei nedarys naujų nusikaltimų.

Tuo metu garbaus amžiaus nukentėjusiosios tai nė kiek neguodė – viena gyvenusi senolė naktimis pabusdavo net nuo menkiausio trakštelėjimo, ją ilgą laiką persekiojo košmarai, jog vėl bus įsibrauta į namus.

Istorija, kad 84 metų pensininkę išžagino gretimame kaime gyvenantis 20-metis, turėjo šokiruoti visus aplinkinių kaimų gyventojus – sveiku protu nesuprasti, kaip taip galėjo nutikti. Ir net dabar, kai po nusikaltimo praėjo beveik metai, žmonės nesupranta, kas jaunam vyrui tuo metu šovė į galvą. Savo elgesio dabar negali pateisinti ir senolę nuskriaudęs Martynas G. – teisme vyras pareiškė, kad net neatsimena, kaip paryčiais įsibrovė į senolės namus ir, tuo labiau, ją išžagino.

Teisme jis sakė, kad tepamena tik tiek, jog buvo senolės namuose, kartu su ja gėrė kavą ir labai norėjo ten pasilikti.

„Tą dieną atvažiavau į kaimą ir su seserimi gėriau alkoholį, paskui mes susipykome, ėmiau daužyti langus, o galop išėjau pas senutę“, – kalbėjo Martynas G.

Kodėl ėjo pas gretimame kaime gyvenančią garbaus amžiaus moterį, vyras taip ir negalėjo paaiškinti, – esą nieko neprisimena.

„Pamenu tik tiek, kad, kai grįžau namo, sesuo man pasakė, jog manęs ieško policija, nes padariau nusikaltimą, tik nesakė, kokį“, – kalbėjo jaunas vyras.

Kad panaudojo prievartą prieš garbaus amžiaus moterį ir ją išžagino, Martynas G. tikino sužinojęs tik iš jį sulaikiusių policijos pareigūnų – esą tada alkoholis buvo taip galvą susukęs, kad jis nieko neprisiminė. Arba – supratęs, ką padarė, net nedrįso prisiminti.

Pranešimą apie viename Aukštaitijos vienkiemyje įvykdytą sunkų nusikaltimą Bendrojo pagalbos centro darbuotojai sulaukė praėjus vos kelioms minutėms po pusės aštuonių ryto – susijaudinusi ir drebančiu balsu senolė pranešė, kad ką tik iš jos namų išėjo jaunas vyras, kuris ją du kartus išžagino.

Į šią šokiruojančią žinią policijos pareigūnai reagavo žaibiškai – nuvykę į senolės namus vieni kriminalistai nuo vietų, kuriose, anot nukentėjusiosios, buvo prisilietęs ją išžaginę jaunuolis, paėmė DNR tepinėlius, kiti – apklausė susijaudinusią senolę, o treti puolė ieškoti Martyno G. Juk pensininkė jį nurodė kaip įtariamąjį, be to, dėl anksčiau įvykdytų nusikaltimų jaunas vyras jau buvo gerai žinomas ne tik vietos gyventojams, bet ir policijos pareigūnams.

Policijos pareigūnams papasakoti apie tai, kas nutiko, nukentėjusiajai senolei buvo labai sudėtinga – tokių metų sulaukus kalbėti apie tokius dalykus! Bet ji sukaupė drąsą ir papasakojo.

„Miegojau savo kambaryje, kai netikėtai išgirdau, kad kažkas vaikšto po mano namų verandą, – sakė ji. – Visada užkabinu tik verandos durų kabliuką, o durų į namus nerakinu. Kadangi verandos langai pritvirtinti vinukais iš išorinės pusės, manau, vyras į namus pateko išėmęs stiklus. Tada pamačiau, kad į mano lovą labai greitai atbėga vyras, – jis iš karto griuvo į lovą. Pažinau, tai buvo Martynas G. iš gretimo kaimo. Jį dar nuo šio vaikystės pažįstu.“

Anot senolės, Martynas G. elgėsi agresyviai – nusirengė drabužius ir nieko nekalbėdamas ėmė žaginti.

„Jis man užlaužė rankas, kad negalėčiau pasipriešinti, – sakė viena gyvenanti moteris. – Prašiau, tiesiog maldavau jo liautis, bet jis nenustojo, tik klausė, ar man gera. Nežinojau, ką daryti, kaip jį sustabdyti, bet kažkaip pasakiau: „Martynai, baik, aš tau padarysiu kavos.“ Ir jis liovėsi.“

Pasak nukentėjusiosios, vaikinas jautėsi ramiai – lyg nieko nebūtų nutikę ir kartu nuėjo į virtuvę, kur gerdamas rytinę kavą pasakojo, jog girtaudamas susipyko su savo seserimi, išdaužė langus ir išėjo.

„O kai jis išgėrė kavą, vėl ėmė mane stumti link lovos, dar kartą išžagino, – protu nesuvokiamą realybę pasakojo senolė. – Paskui jis apsirengė ir paklausė, ar niekam nepasakosiu, kad buvau išžaginta. Aišku, pasakiau, kad niekam. Ir jis tada išėjo iš mano namų.“

Senolė sakė, kad net nebandė šauktis pagalbos, nes gyvena vienkiemyje ir jos šauksmo niekas nebūtų girdėjęs, be to, bijojo, kad bandydama pasipriešinti bus sumušta jauno ir stipraus vyro.

Per apklausą nukentėjusioji taip pat prisipažino, kad prieš šią baisią istoriją Martyno G. nebuvo mačiusi maždaug šešerius metus, todėl labai nustebo, kai šis netikėtai įsibrovė į jos namus.

„Martyną G. pažįstu nuo vaikystės, jis dar būdamas vaikas pas mane ateidavo – jo tėvai gyveno netoliese, buvo nepasiturintys, aš jam kartais pagamindavau valgyti“, – prisipažino ji.

Vėliau ji prisipažino, kad tai ne pirmas kartas, kai šis vyras prie jos priekabiavo, tačiau ji tuo metu nekreipė dėmesio, manė, jog paauglys tik juokauja…

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Autorius: Dainius Sinkevičius

Publikuota: 2021-04-17, https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/siaubo-rytas-aukstaitijos-vienkiemyje-ne-visi-gailejo-84-metu-senutes-kuria-iszagino-20-metis.d?id=86953091#