Straipsniai - 2023

Seksualiniais nusikaltimais įtariamo vyro bute radus paauglį – kritika teisėsaugai: „Tarnybų abejingumas sukelia vis naujoms šio liguisto žmogaus aukoms kančias“ („www.lrt.lt”, 2023-04-13)

„Nenoriu skambėti kategoriškai, bet man tikrai skaudu, jog tarnybų abejingumas sukelia vis naujoms šio liguisto žmogaus aukoms kančias, bet net ir dabar nėra iniciatyvų imtis bendrų veiksmų, vis dar aiškinamasi, kas mums pagal protokolą priklauso ir kas ne“, – LRT.lt teigė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė, reaguodama į trečiadienį vakare pasirodžiusią informaciją, kad seksualiniais nusikaltimais įtariamo asmens (neoficialiais duomenimis, Remigijaus Jakščio) namuose Kauno pareigūnai rado pasislėpusį nepilnametį. 

„Mano nuomone, ši piktinanti situacija, kai asmuo jau yra nuteistas už nepilnamečių tvirkinimą, šiuo metu yra teisiamas dėl galimo nepilnamečių prievartavimo, o kaimynai ir pareigūnai traukia iš buto ten paslėptą vaiką, yra susiklosčiusi dėl keleto momentų“, – LRT.lt kalbėjo K. Mišinienė.

Visų pirma, sakė ji, tai yra tarnybų nebendradarbiavimo rezultatas, o sprendimai turėjo būti priimti daug anksčiau.

„Visi pirmiausia tau vardina, ko jie negali čia padaryti, kaip juos riboja teisės aktai – vietoje to, kad jau pirmosios, 2020 metų, bylos kontekste visi būtų susėdę prie bendro stalo ir skubiai sutarę dėl veiksmų“, – teigė pašnekovė.

Ji pabrėžė, kad neeilinė situacija susiklostė jau prieš kelerius metus, kai, anot jos, viešai žinomas vaikinas nuskambėjo paauglių tvirkinimo istorijos kontekste.

„Energingas jaunimo lyderis, afišavęsis praktiškai visose televizijose, portaluose, sužavėjęs ir žurnalistus, ir jaunimo bendruomenę, organizavęs tarptautines nepilnamečių stovyklas, buvo apkaltintas ir nuteistas būtent dėl savo tvirkinamųjų veiksmų tose stovyklose. Ar tai neturėjo tapti signalu institucijoms, dirbančioms su vaikais ar saugančioms jų teises?“ – klausimą kėlė KOPŽI vadovė, pastebėjusi, kad šiai istorijai teisėsauga neskyrė reikiamo dėmesio.

„Ir tada įvykiai tapo rimtesni – jaunimo lyderis ir mokytojas jau apkaltintas grupės nepilnamečių seksualiniu prievartavimu, šiuo metu teismas vis bando pradėti nagrinėti šią bylą. Nenoriu skambėti kategoriškai, bet man tikrai skaudu, jog tarnybų abejingumas sukelia vis naujoms šio liguisto žmogaus aukoms kančias, bet net ir dabar nėra iniciatyvų imtis bendrų veiksmų, vis dar aiškinamasi, kas mums pagal protokolą priklauso ir kas ne“, – kritikos teisėsaugai negailėjo pašnekovė.

“Šis žmogus turi laukti teismo sprendimo areštinėje. – K. Mišinienė”

K. Mišinienė LRT.lt pabrėžė, kad labai svarbu suprasti, jog asmuo, turintis seksualinio potraukio sutrikimą ir jį realizuojantis, užsitikrinęs „žinomo ir palaikomo visuomenėje“ veikėjo reputaciją, nestokojantis finansinių išteklių – tikrai pavojingas vaikams. Pašnekovė svarstė, kad šiuo atveju galbūt verta keisti kardomąją priemonę.

„Pastarųjų dienų įvykiai rodo, jog jį nenumaldomai traukia nepilnamečiai ir jokių barjerų jis nepaiso, sveiko saugumo jausmo taip pat neturi. Jeigu norime apsaugoti šioje situacijoje vaikus – šis žmogus turi laukti teismo sprendimo areštinėje“, – sakė K. Mišinienė, taip pat atkreipusį dėmesį, kad visuomenės laukia sunki diskusija apie seksualinių nusikaltėlių registrą, apie pedofilinį potraukį turinčių asmenų gydymą bei jiems prieinamą pagalbą.

Spręs dėl griežtesnės kardomosios priemonės, teisme – eilė bylų

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Tautvilė Merkevičiūtė LRT.lt teigė, kad atsižvelgiant į tai, jog asmeniui buvo paskirtos kardomosios priemonės, draudžiančios bendrauti ir turėti ryšių su nepilnamečiais asmenimis, šiandien pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vengimo atlikti baudžiamojo poveikio priemones (Baudžiamojo kodekso 243 str.).

„Prokurorui, kuris šiuo metu teisme palaiko valstybinį kaltinimą teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, perduota informacija vertinimui dėl kardomosios priemonės pakeitimo į griežtesnę. Taip pat, prokuroras, bendradarbiaudamas su bausmę vykdančios institucija, spręs klausimą dėl teikimo, susijusio su šiam asmeniui ankstesniu nuosprendžiu paskirtos laisvės apribojimo bausmės sąlygų pakeitimo“, – teigė ji.

Be to, pasak prokuratūros atstovės, šiuo metu Kauno apylinkės teisme nagrinėjama dar viena baudžiamoji byla, kurioje asmuo kaltinamas aplaidžiu buhalterinės apskaitos tvarkymu bei šešiomis veikomis, susijusiomis su vaikų tvirkinimu bei lytinės aistros tenkinimu pažeidžiant nepilnamečių asmenų seksualinio apsisprendimo laisvę ir neliečiamumą.

„Asmuo, kurio atžvilgiu pradėtas naujas tyrimas 2021 m. gruodžio 13 d. teismo nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu dėl 4 berniukų tvirkinimo pagal baudžiamojo kodekso 153 str. 1 d. („Jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas“). Jam buvo skirta 1 metų 1 mėnesio ir 10 dienų laisvės apribojimo bausmė. Prokuroras su šuo nuosprendžiu nesutiko ir teikė apeliacinį skundą dėl per švelnios bausmės, prašant ją sugriežtinti. Kauno apygardos teismas, išnagrinėjęs prokuroro skundą, šį prašymą atmetė ir paliko galioti minėtą nuosprendį“, – LRT.lt sakė T. Merkevičiūtė.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus šio asmens daromos veikos nėra priskiriamos sunkiems nusikaltimams ir tokia įstatyminė reglamentacija komplikuoja griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo, pagrindų ir sąlygų nustatymą, paaiškino ji.

Dėl šio įvykio ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius kalbėjo, kad akivaizdu, jog asmuo nepaisė nei teismo paskirtų įpareigojimų, nei taikomos kardomosios priemonės – draudimo bendrauti su nepilnamečiais. Jis patvirtino, kad bus prašoma griežtinti kardomosios priemonės sąlygas.

„Akivaizdu, kad teismo tokie įpareigojimai jo visiškai nesustabdo ir jis toliau tęsia savo veiksmus“, – teigė D. Valkavičius.

Paklaustas, ar vakarykštis įvykis gali išaugti į seksualinės prievartos bylą, D. Valkavičius atsakė, kad informacija analizuojama ir gali būti, kad tyrimo apimtis bus išplėsta.

„Aš manau, kad tikrai galima ir tikiuosi, kad bus sutramdytas šitas žmogus. Kitas momentas – jeigu jis vykdytų teismo įpareigojimus, tokių atvejų mes neturėtume“, – paklaustas, ar iki priimant sprendimą dėl kardomosios priemonės griežtinimo, galima sutramdyti dėl seksualinių nusikaltimų baustą vyrą, teigė prokuroras.

Paauglys – saugioje aplinkoje

Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė LRT.lt teigė, kad sulaukę informacijos iš policijos pareigūnų specialistai skubiai išvyko į įvykio vietą. Anot jos, vakar jie kalbėjosi su šeima, išklausė nepilnametį. Jam, pabrėžė pašnekovė, užtikrinta saugi aplinka.

„Intensyviai dirbame, renkame svarbią informaciją, kuri padės pilnai išsiaiškinti šią situaciją ir, esant poreikiui, nukreipti paauglį ir šeimą pagalbos“, – sakė ji.

Vaiko teisių specialistė dėkojo pilietiškiems žmonėms, apie įvykį informavusiems policijos pareigūnus. Visuomenės, kaimynų, artimųjų įsitraukimas, kai siekiame apsaugoti vaiką, labai reikšmingas, pabrėžė ji.

LRT.lt primena, kad pirmasis šią istoriją trečiadienį vakare aprašė portalas delfi.lt, nurodydamas, jog vieno Kauno gyvenamojo namų kvartalo gyventojai iškvietė policiją ir neva neleido pareigūnams išvažiuoti, kol šie nepateko į seksualiniais nusikaltimais įtariamo Remigijaus Jakščio nuomojamus namus ir nesurado čia, kaip įtarta, slėpto nepilnamečio.

Kaip skelbė delfi.lt, į policiją kreipęsi gyventojai teigė, esą vaikas nuėjo į skandalingai išgarsėjusio viešosios įstaigos „Mokinio karjera“ vadovo, jaunimo mentoriumi prisistatančio R. Jakščio namus. R. Jakštys prieš metus buvo nuteistas dėl kelių berniukų seksualinio tvirkinimo, šiuo metu teisme yra nagrinėjama dar viena R. Jakščiui iškelta byla, kuri susijusi ne tik su tvirkinamaisias veiksmais, bet ir galimu seksualiniu prievartavimu.

Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (Kauno AVPK) išplatintame komentare teigė, kad policijos pareigūnai, vykdydami prevencinę priemonę, bendradarbiavo su gyventojais ir prašė gyventojų pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį susijusį su nepilnamečiais, todėl trečiadienį „apie 20.25 val. gautas pranešimas, jog Kaune, Pasimatymo aklg., pas vyrą (g. 1998 m.) pastebėtas nepilnametis asmuo“. Į įvykio vietą nuvyko policijos pareigūnai, kurie, pasikalbėjus su liudininkais, nepilnametį (g. 2008 m.) aptiko pasislėpusį gyvenamajame name esančioje nišoje.

Anot pareigūnų, informacija, jog policijos pareigūnams iš įvykio vietos, kol jie neras vaiko, neleido išvykti kaimynai, nėra tiksli. Policijos pareigūnai laukė gyvenamosios vietos savininko (g. 1956 m.) leidimo nuodugniau apžiūrėti gyvenamąją vietą.

Pirminiais duomenimis, išorinių smurto požymių nepastebėta, apie įvykį informuoti nepilnamečio tėvai, Vaiko teisių apsaugos skyrius. Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimų valdybos pareigūnai tikslina šio įvykio aplinkybes. Surinkta medžiaga pagal LR Baudžiamojo kodekso 243 str. „Vengimas atlikti baudžiamojo poveikio priemones“.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

 

Publikuota: 2023-04-13, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1961747/seksualiniais-nusikaltimais-itariamo-vyro-bute-radus-paaugli-kritika-teisesaugai-tarnybu-abejingumas-sukelia-vis-naujoms-sio-liguisto-zmogaus-aukoms-kancias