Straipsniai - 2015

SĄVADAUTOJAS NEPALIKO MOTERS, KURIĄ BUVO PAVERTĘS PROSTITUTE ("LRYTAS.LT", 2015-03-03)

Uostamiesčio gyventojas Tonis Vasiliauskas, už sąvadavimą nuteistas trejų metų laisvės atėmimo bausme jos vykdymą atidedant, nuvylė Klaipėdos apygardos probacijos tarnybą vangiai žengdamas  doros keliu. Probuotojų prašymu nuteistojo pareigos, kurias jis privalėjo uoliai vykdyti įsigaliojus teismo nuosprendžiui, pakeistos.Trokšta gyventi su nukentėjusiąja?

 Pernai gruodį Klaipėdos apylinkės teisme nuosprendį už vertimąsi iš kito asmens prostitucijos išklausęs 32 metų T.Vasiliauskas nubraukė džiaugsmo ašarą – sekso paslaugų organizatoriui bausmė buvo atidėta trejiems metams. Išvengęs kalėjimo nuteistasis buvo įpareigotas be teisėsaugininkų leidimo neišvykti iš namų nuo 22 val. vakaro iki 7 val. ryto, jeigu tai nesusiję su jo darbu. Probuotojams pasidomėjus, kaip vidutinės pakartotinio teistumo rizikos grupei (65 balai) priskiriamas T.Vasiliauskas vykdo teismo įpareigojimus, nenustatyta, kad jis naktimis kur nors išvykdavo iš namų, blaškydavosi po miestą arba už jo ribų. Tačiau atskleista kitokių aplinkybių, kurios pareigūnus privertė abejoti T.Vasiliausko elgesiu. Paaiškėjo, kad nuteistasis kaip ir anksčiau niekur nedirba, toliau bendrauja su nuo jo nukentėjusia klaipėdiete Lina, netgi kartu gyvena viename bute. Už sąvadavimą dar ganėtinai švelniai nubaustas T.Vasiliauskas, atrodo, vis dar nesuvokia,  o gal net  ir visiškai nepripažįsta savo kaltės – ir toliau aiškina, kad jo byloje viskas buvo išgalvota. Probacijos tarnyba sausio 27-ąją kreipėsi į teismą dėl nuteistam klaipėdiečiui anksčiau skirtų pareigų pakeitimo. Vėl stojęs prieš teismą T.Vasiliauskas tikino, kad savo draugei Linai, kurią buvo pavertęs prostitute,begėdiškai išnaudojo pakišdamas kitiems vyrams, vis jaučiąs stiprius jausmus,  todėl kartu gyvenąs jo lėšomis nuomojamame bute. Beje, nuomos sutartis sudaryta ne Tonio, o Linos vardu. T.Vasiliauskas dar pridūrė, kad su Lina nusprendęs gyventi po vienu stogu ne tik iš meilės, bet ir iš gailesčio. Už buto nuomą jis moka iš savo santaupų, dar padeda ir tėvai.

 Įsipainiojo į prostitucijos tinklus

 Darbo biržoje registruotas probuojamasis teisme negalėjo paaiškinti, iš kur tos santaupos. Prašė atmesti teisėsaugininkų teikimą, kadangi išsiskyrimas su Lina esą būtų didelė dvasinė trauma ir jam, ir mylimai moteriai. Buvusias sekso verges globojančios organizacijos „Carito“ atstovė teisme prisiminė Linos  pasakojimą, kad ji susirado kitą butą, pati jį nuomoja. Paaiškėjo, kad Lina melavo – nuompinigius mokėjo nuo jos neatšokantis T.Vasiliauskas. „Už butą reikia mokėti 70 eurų, o Lina niekur nedirba, gauna 78 eurų išmoką. Šelpiame ją maisto produktais“, – kalbėjo nukentėjusiąja pripažintą klaipėdietę jau metus globojanti  “Carito“ socialinė darbuotoja. Pasak jos, Lina su motina ir broliu anksčiau gyveno Rumpiškės gatvėje, bet vėliau atsidūrė sunkioje padėtyje, įsipainiojo į T.Vasiliausko rezgamus prostitucijos tinklus. Jos vaikelis – globos namuose. Ne tik Probavimo tarnyba, bet „Caritas“  teismo prašė užtikrinti kitų asmenų įtakai lengvai pasiduodančios ir pažeidžiamos Linos interesus – apsaugoti ją nuo bet kokios T.Vasiliausko įtakos. Įvertinusi liudininkų parodymus ir visą bylos medžiagą, teisėja Violeta Balčiūnienė nusprendė patenkinti probuotojų teikimą – T.Vasiliauskui anksčiau skirtus įpareigojimus papildė naujais. Klaipėdos apylinkės teismo nutartimi probuojamąjam uždrausta bendrauti su Lina ir jos mažamečiu vaiku.Vos tik ši nutartis įsiteisės, T.Vasiliauskas turės palikti Liną. Nuteistasis taip pat įpareigotas  per mėnesį susirasti nuolatinį darbą, jį tęsti, dalyvauti elgesio pataisos programose. 

Mylimą draugę pardavinėjo kitiems

 Mažametį vaiką auginanti klaipėdietė Lina su T.Vasiliausku susipažino pagal skelbimą laikraštyje. Apie prostitutės darbą naujasis draugas pradžioje jai net neužsiminė, tik pasakė, kad galės pasilikti bute, jeigu sutiks mylėtis su juo. Po kelių mėnesių Lina išgirdo, kokia veikla jai teks užsiimti. Rūpestingą draugą vaidinęs T.Vasiliauskas socialinių įgūdžių stokojančią Liną įtikino, kad pinigų iš prostitucijos reikia bendram labui – kelionėms į užsienį, kur jis neva susiradęs kažkokį gerą darbą. Per tris sekso vergystės mėnesius Lina per dieną aptarnaudavo ne mažiau kaip penkis T.Vasiliausko surastus klientus. Tyrėjams ji prasitarė, kad „gyvenimo draugas“ nelegaliai uždirbtais pinigais nesišvaistydavo. Kartą jai atkišo 400 litų ir sušvokštė per dantis: „ Čia tau – vaiko sauskelnėms“. Tapusi visiškai priklausoma nuo sąvadautojo, įbauginta Lina galbūt iš tikrųjų patikėjo, kad T.Vasiliauskas ją myli ir pardavinėjo kitiems vyrams iš bėdos – reikia pinigų, kad būtų iš ko gyventi, nuomoti butą. Sužinojęs, kad Lina ryžosi prabilti apie savo santykius su juo ir klientais, T.Vasiliauskas įsiuto – iš buto išsinešė draugei dovanotą kompiuterį. Pasakė grąžinsiąs, kai ji pakeisianti savo parodymus. 

Prostitutes pavadino išlaikytinėmis

 Klaipėdos centre, Liepų gatvėje, T.Vasiliausko nuomojamame bute darbavosi dar dvi jo užverbuotos prostitutės. Vėliau sąvadautojas su jomis susipyko, ėmė svaidytis žaibais, kai „plaštakės“ pareikalavo grąžinti visus uždirbtus pinigus. T.Vasiliauskas dar mėgino kreipti įvykius sau naudinga linkme. Į vienos merginos mobilųjį telefoną atskriejo grasinamosios žinutės: „Kekše, tu dar atsiimsi“. „Skųskis kam tik nori, vis tiek nieko neįrodysi“. Jau vykstant teismo procesui, neramus sąvadautojas buvo areštuotas. Bet merginos neišsigando, patvirtino ankstesnius savo parodymus ir  teismo salėje. Geradariu apsimetinėjęs T.Vasiliauskas neigė savo kaltę – nepaklusnias prostitutes vadino draugėmis ir išlaikytinėmis. Per kratą T.Vasiliausko kompiuteryje aptikta laikmenų su mažamečių vaikų lytiniais aktais. Vyras aiškino kompiuterį pasiskolinęs iš savo tėvo, kuris jį įsigijo iš nepažįstamo asmens – esą pornografijos įrašų ten jau galėjo būti.Bylą nagrinėjusiai teisėjai V.Balčiūnienei skelbiant nuosprendį sąvadautojui, posėdžių salėje sėdėjęs jo tėvas pradėjo purkštauti, replikuoti ir buvo išvarytas lauk. 

Gediminas Pilaitis 

Publikuota 2015 m. kovo 03 d. http://www.lrytas.lt