Straipsniai - 2011

PROSTITUCIJA: PELNINGA "PROFESIJA" AR GYVENIMAS BAIMĖJE? ("ETAPLIUS.LT", 2011-11-22)

Šiaulių miesto bendruomenės pareigūnai, Visuomenės sveikatos centro gydytoja ir Carito darbuotojos susitiko su Šiaulių profesinio rengimo centro moksleivėmis. Susitikimo tikslas – aptarti tokius visuomenės reiškinius, kaip prostitucija ir prekyba žmonėmis. Diskusijai į auditoriją atvyko merginos iš keleto moksleivių grupių.

Joms buvo suteikta žinių apie problemas, susijusias su šeima, dėl kurių klimpstama į prostitucijos liūną – nepakankamas tarpusavio bendravimas tarp tėvų ir vaikų emociškai nestabiliose šeimose, psichologinio bei fizinio smurto naudojimas. Taip pat viena problemų – kai tėvai neprižiūri savo vaikų arba perdėtai juos kontroliuoja ir dėl to kyla dažni tarpusavio konfliktai. Įtakos turi ir ankstyvas merginų pripratimas prie alkoholinių gėrimų, suaugusiųjų seksualinis priekabiavimas. Merginoms buvo pateikti tyrimų duomenys, gauti, apklausus prostitutes. Konstatuota, jog dauguma jų vaikystėje buvo prievartaujamos savo tėvų ar giminaičių, gyveno ir buvo priklausomos nuo vyresnio amžiaus vyriškių, kurie vėliau jas pamesdavo.

Didžiulę reikšmę paauglio gyvenimui turi lytinis švietimas. Dauguma merginų apie seksualinius santykius sužino iš draugų arba iš savo patirties. Jos nieko nežino apie kontraceptines priemones ar venerinius susirgimus. Visuomenės sveikatos centro gydytoja Rita Švambarienė paauglėms papasakojo apie lytiniu keliu plintančias ligas, jų pasekmės.

Carito darbuotoja Asta Lučinskienė pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip merginos patenka į sutenerių pinkles. Dauguma prostitučių santykiauja apsvaigusios nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Daugelis jų priklauso nuo sutenerių, reketininkų, kurie atima visus pinigus ir išnaudoja merginas. Jų kasdieninis gyvenimo palydovas – baimė. Jos bijo asmenų iš kriminalinio pasaulio, bijo, jog artimieji sužinos apie „verslą“, bijo būti apvogtos, nerimauja dėl savo ateities. Daugelis prostitučių tampa alkoholikėmis, narkomanėmis, daug jų žūsta, tampa nusikaltimo aukomis arba nusižudo. Nepriklausomai nuo amžiaus, beveik visos prostitutės patiria fizinį bei seksualinį smurtą iš savo klientų arba sutenerių. Daug prostitučių žūsta per pirmuosius penkerius savo „darbo“ metus nuo seksualinių maniakų rankų, nužudomos sutenerių, miršta nuo ligų, kurios dažniausiai negydomos. Publikuota 2011 m. lapkričio 22 d. www.etaplius.lt