Straipsniai - 2022

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl galimo ilgalaikio migrantų seksualinio prievartavimo viename VSAT užsieniečių registravimo centre („www.lrt.lt”, 2022-04-26)

Vilniaus apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo migrantų, apgyvendintų viename iš VSAT užsieniečių registracijos centrų, ilgalaikio seksualinio prievartavimo.

Apie vykdomą tyrimą LRT.lt patvirtino Vilniaus apskrities policija ir prokuratūros atstovai.

„Patvirtiname, kad toks ikiteisminis tyrimas vyksta, siekiant nepakenkti tyrimui, detalesnė informacija neteikiama“, – BNS Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.

Prokuratūros teigimu, ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl, įtariama, privertimo lytiškai santykiauti pagal Baudžiamojo kodekso 151 str. 1 dalį. Tyrime vienas asmuo yra pripažintas nukentėjusiuoju, vienam asmeniui yra pareikšti įtarimai.

Prokuratūros atstovė Gintarė Šatkauskaitė-Vitkauskienė BNS sakė, kad šiuo metu įtarimai pareikšti vienam asmeniui, o vienas asmuo pripažintas nukentėjusiuoju.

„Ikiteisminis tyrimas pradėtas siekiant tiksliai išsiaiškinti galimos nusikalstamos veikos aplinkybes. Gali būti, kad nukentėjusiųjų ratas plėsis“, – BNS sakė G. Šatkauskaitė-Vitkauskienė.

LRT.lt žiniomis, nusikaltimu įtariamas Valstybės sienos apsaugos tanybos (VSAT) darbuotojas, anksčiau dirbęs Raudonojo Kryžiaus organizacijoje psichologu. Tuo metu, kai dėl prievartavimo aukos kreipėsi į policiją, jis dirbo VSAT.

VSAT administruoja Pabradės, Medininkų ir Kybartų užsieniečių registracijos centrus.

Kaip LRT.lt sakė su situacija susipažinusi Kovos su prekyba žmonėmis centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė, nukentėjusieji pasakojo, jog prievarta vyko tiek jų gyvenamosiose patalpose, tiek konsultacijų kabinete.

„Jis man sakė, kad gali liepti migracijai grąžinti mane namo, o gali ir padėti man pasilikti, todėl turiu paklusti jam.“ – taip, LRT.lt žiniomis, pasakojo vienas iš nukentėjusių jaunuolių. „Buvau įsitikinęs, kad jis yra labai galingas pasienio pareigūnas, jis ir rengdavosi panašiai, aš nemoku anglų kalbos, negalėjau suprasti, kokias pareigas jis užima, bijojau jam pasipriešinti, jis žadėjo sutvarkyti „kaip reikia“ mano dokumentus“.

Nuo pareigų nušalintas

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė spaudai Luka Lesauskaitė sako, kad įtariamo nusikaltimo metu asmuo organizacijoje jau nedirbo, šios detales tikslinamos.

„Tai buvęs Raudonojo Kryžiaus darbuotojas, mūsų žiniomis,VSAT jis irgi šiuo metu nedirba <…> Kai gavome skundą, jis dirbo VSAT“, – sakė L. Lesauskaitė.

Jos teigimu, įtariamas asmuo apie pusę metų dirbo psichologu mobiliose Raudonojo Kryžiaus komandose.

VSAT teigimu, įtariamasis šioje tarnyboje dirbo apie dvi savaites, jo darbo pobūdis buvo toks pat, kaip ir Raudonajame Kryžiuje.

„Tas žmogus tuo metu dirbo pagal darbo sutartį <…> Tą pačią dieną, išaiškėjus galimiems faktams, kurie dabar tikrinami ikiteisminio tyrimo metu, jis buvo atleistas“, – sakė VSAT atstovas Giedrius Mišutis ir pabrėžė, kad VSAT susiduria su psichologų trūkumu.

Ragina pažiūrėti atsakingai

K. Mišinienės teigimu, situacija kelia rūpestį dėl Lietuvos migrantų politikos ir jos vykdymo.

„Galvotume, jog uždaros institucijos dinamika, kai joje apgyvendinti asmenys negali gauti pagalbos iš išorės, paprašyti pagalbos, galų gale pasitraukti iš jiems grėsmingos situacijos, ir sukuria prielaidas jiems tapti turinčių galią ir blogus ketinimus aukomis. Seksualinė prievarta prieš uždarytus, negalinčius apsiginti, nesuprantančius mūsų kalbos ir įstatymų žmones – pati šlykščiausia „suvaldytos krizės“ grimasa.

Vienareikšmiškai matyčiau įstaigos, organizacijos vadovų atsakomybę, jei psichologas įtarimas tokiu sunkiu nusikaltimu – kaip buvo prižiūrimas jo darbas, taip pat ir turinio prasme?“, – LRT.lt sakė K. Mišinienė.

KOPŽI ragina ištirti pareikštus kaltinimus.

Paklaustas, ar dėl įtariamo nusikaltimo VSAT ėmėsi prevencinių priemonių, G. Mišutis atkreipė dėmesį, kad tai – išskirtinis atvejis.

„Kiekvienas atvejis yra nagrinėjamas, tokio atvejo nelabai atsimenu, kad apskritai būtų buvęs. Bet ten, kur yra tarnybinis nusižengimas, ne tik kai vyksta ikiteisminis tyrimas, yra ir instruktažai, ir mokymai, įvairios priemonės, pokalbiai <…> Į tokius dalykus reaguojama. Tai yra vienetinis atvejis, bet buvo priimta rimtai. Kita vertus, turi būti ikiteisminio tyrimo rezultatai, [nusikaltimo] faktai patvirtinami arba nepatvirtinami“, – sakė jis.

Paklaustas, kokios pagalbos ar apsaugos sulaukė aukos, G. Mišutis informavo, kad jie yra perkelti į atskiras patalpas stovykloje – VSAT bendrabutį.

„Gydytojai be sienų“: migrantams nesaugu

LRT.lt gautame tarptautinės humanitarinės organizacijos „Gydytojai be sienų“ komentare tvirtinama, kad organizacijai žinomas atvejis apie įtariamą seksualinį prievartavimą migrantų centre.

„Po to, kai „Gydytojams be sienų“ buvo pranešta apie smurtą, mes stebėjome situaciją, mėgindami suteikti atitikamą psichologinę pagalbą, apsaugą ir saugumą nukentėjusiems. „Gydytojai be sienų“ reiškia susirūpinimą dėl to, kad [nukentėjusiems] asmenims nepakanka apsaugos – raginame VSAT ir Vidaus reikalų ministeriją perkelti į saugią vietą pažeidžiamiems asmenims, kurią administruoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – teigia organizacijos atstovė Lietuvoje Georgina Brown.

„Gydytojai be sienų“ pažymi, kad smurto ir prievartos atvejai kyla dėl migrantų gyvenimo sąlygų, kurias organizacija prilygina savavališkam sulaikymui.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-04-26, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1679317/prokurorai-pradejo-tyrima-del-galimo-ilgalaikio-migrantu-seksualinio-prievartavimo-viename-vsat-uzsienieciu-registravimo-centre