Straipsniai - 2017

PREKYBOS ŽMONĖMIS JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE GRUPUOTĖS BYLA: KALTINAMŲJŲ SKAIČIUS AUGA („15MIN.LT”, 2017-03-08)

Trečiadienį Kauno apygardos teisme ir vėl bandyta pradėti nagrinėti kvalifikuotos prekybos žmonėmis bylą. Joje Robertas Mockus, Deividas Bapkauskas, Tomas Žemrieta, Deimantė Jasevičienė, Andriejus Pliškinas kaltinami tuo, kad išnaudojo į Jungtinę Karalystę išvežtus geresne ateitimi emigracijoje patikėjusius jaunus lietuvius.

Deividas Bapkauskas kaltinamas tuo, kad laikotarpiu nuo 2009 m. pavasario iki ne vėliau kaip 2014 m. kovo 12 d., veikdamas organizuotoje grupėje su Tomu Žemrieta, Andriejumi Pliškinu bei asmenimis, nepriklausančiais organizuotai grupei, turėdami tikslą daryti labai sunkų nusikaltimą – prekybą žmonėmis, susitarė, pasinaudojant asmenų priklausomu ir pažeidžiamumu, panaudojant apgaulę ir grasinimus, verbuoti, įgyti ir gabenti juos į Jungtinę Karalystę.

Kaltinamieji siekė, kad šie asmenys būtų išnaudojami įvairioms nusikalstamoms veikoms daryti Jungtinėje Karalystėje: vergijai prilygstančiam priverstiniam darbui, vagystėms iš parduotuvių, iš labdarai rinkti skirtų konteinerių, prabangių didelės vertės automobilių vagystėms, sukčiavimui. Pasinaudojant svetimų asmenų dokumentais ar suklastotais dokumentais buvo atidaromos bankuose sąskaitos ir, kitų asmenų vardu įgijus kreditines korteles, jomis atsiskaitoma už prekes. Taip apgaule užvaldyta nemažai svetimo turto.
Už nesutikimą daryti nusikalstamas veikas ar nepaklusimą A.Pliškinas, D.Bapkauskas, T.Žemrieta naudojo grasinimus ir fizinį smurtą šių asmenų atžvilgiu, tokiu būdu įbaugindami juos.
Byloje – mažiausiai penki nukentėję jauni vyrai, patikėję geresniu gyvenimu emigracijoje, tačiau buvę priversti vogti. Atvykę dirbti į Jungtinę Karalystę, jie papuolė į prekybos žmonėmis tinklą: buvo engiami ir mušami. Su jais buvo elgiamasi blogiau nei su šunimis. Nukentėjusiųjų gyvenimo sąlygos buvo itin prastos, jiems nuolat buvo primenama, kad yra skolingi, tad turi atidirbti – vogti.
Suaižėti prekybos žmonėmis tinklui padėjo vienas iš nukentėjusiųjų. Nemokėdamas vogti, jaunas vyras greitai buvo sučiuptas, pakliuvo į kalėjimą, iš kurio išėjęs kreipėsi į Lietuvos ambasadą Jungtinėje Karalystėje ir taip buvo pargabentas į gimtinę.
Sučiuptas dar vienas grupės narys
Trečiadienį teisme pasirodė tik du iš nukentėjusiųjų, tačiau kalbėti su žurnalistais apie skaudžią gyvenimišką patirtį jie atsisakė. Vienas jaunas vyras patikino į Jungtinę Karalystę išvykęs kartu su draugu.
8 klases baigęs, nevedęs ir niekur nedirbantis A.Pliškinas kilęs iš Kauno rajono, praeityje yra teistas.
36-erių metų kaunietė D.Jasevičienė turi aukštąjį išsilavinimą, šiuo metu dirba pagal verslo liudijimą. Šiaulietis T.Žemrieta turi vidurinį išsilavinimą. Užsienyje jis baigė koledžą. Šiuo metu gyvena ir dirba nuomos agentūros vadybininku Anglijoje. Kaltinamasis anksčiau yra teistas užsienyje. 2014 m. už turėjimą vogtų daiktų jam paskirta bauda ir viešieji darbai. Bausmę jis atlikęs. 26-erių metų R.Mockus kilęs iš Kauno rajono, yra nevedęs. Vyras baigęs tik 8 klases, niekur nedirba ir nesimoko. Gyvena Jonavoje. Anksčiau jis teistas Anglijoje už vagystes. Jaunam vyrui teko kurį laiką praleisti nelaisvėje. D.Bapkauskas yra nevedęs ir šiuo metu dirba Vokietijoje statybininku. Teistas už neteisėtą disponavimą ginklais ir narkotikais. Teismas jam buvo paskyrė 7-erių metų nelaisvės bausmę, tačiau į laisvę jis paleistas lygtinai.

Kovo 8 d. nuspręsta bylos nagrinėjimą atidėti dėl to, kad pagal arešto orderį buvo išduotas dar vienas užsienyje sučiuptas įtariamasis – A.Pliškino brolis Lukas Pliškinas. Jis pargabentas į Lietuvą. Atlikus atskirą tyrimą, jo bylą tikimasi prijungti prie šios bylos. Tad kaltinamųjų skaičius išaugs iki šešių. Kitas teismo posėdis įvyks gegužės 2 d. Ne vienam kaltinamajam į bylos nagrinėjimus Kauno apygardos teisme tenka vykti iš užsienio.

Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Autorius: Karolina Stažytė