Straipsniai - 2014

PREKYBA ŽMONĖMIS: SEKSUALINIO IŠNAUDOJIMO IR VERGOVĖS AUKOS ("ALYTUS.POLICIJA.LT". 2014-02-21)

Nekalta pažintis internete ar kavinėje – tik vienas žingsnis nuo prostitucijos iki seksualinio moterų išnaudojimo ir prekybos žmonėmis, į kurią dažnai įtraukiami nepilnamečiai.

Alytaus profesinio rengimo centre buvo organizuota prevencinė paskaita „Prekyba žmonėmis“. Paskaitą organizavo Lietuvos Carito vykdomo projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ darbuotojos, kurioje dalyvavo Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus 2 – ojo poskyrio (toliau – Alytaus aps. VPK ONTS) vyresnysis tyrėjas Giedrius Platūkis.

Moksleivius pareigūnas supažindino su prekybos žmonėmis problema ir sparčiai besiplečiančiomis ir įvairėjančiomis prekybos žmonėmis formomis. Taip pat papasakojo kokius verbavimo būdus naudoja išvežėjai ir kaip sugeba apgaudinėti jaunus žmones. Paaiškino, kad skelbimų, kuriuose siūlomas darbas, būna patikimų, tačiau yra ir tokių, kuriuose tyčia viskas aprašoma neaiškiai. Kartais pasiūlymą gautą iš gero draugo ar giminaičio, reikia nuodugniai apsvarstyti. Vyresnysis tyrėjas su mokiniais aptarė realių situacijų pavyzdžių, tokių kaip pažįstamo pasiūlymas padirbėti užsienyje, kuris tampa neatlygintina vergove, išnaudojimu seksualinių paslaugų versle ar dar blogiau – priverstine donoryste. Patarė būti ypač atsargiems bendraujant su internetiniais draugais ir aklai netikėti kas sakoma.
 

Klausytojams, ONTS pareigūnas akcentavo, su kokiomis skaudžiomis tiek fizinėmis, tiek psichologinėmis pasekmėmis susiduria nukentėjusieji ir kaip su tuo kovoja ilgus metus arba net visą gyvenimą. G. Platūkis priminė, kad reikia būti itin atsargiems ir kaip reikia apsisaugoti nuo prekeivių žmonėmis ir neįkliūti į jų spąstus. Paskaitos dalyviams pabrėžė, kur galima ir reikėtų kreiptis pagalbos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pasak pareigūno, būtina nelikti abejingiems ir žinant tokių atvejų ar kilus įtarimams apie verbavimą informuoti atitinkamas įstaigas apie situaciją.

Po paskaitos Alytaus profesinio rengimo centre, Lietuvos Carito darbuotojos lankėsi Alytaus aps. VPK, bendravo su seksualinę prievartą patyrusiomis merginomis, kurioms nuo šiol teiks psichologinę, teisinę pagalbą.

Susidūrus su prekybos žmonėmis atveju ar įtarus, kad kyla grėsmė, nedelsiant kreipkitės į Alytaus aps. VPK pareigūnus telefonu – (8 315) 55 600, 55 673 arba bendruoju pagalbos telefonu – 112.

Pagalbą prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms teikia Lietuvos Caritas telefonu – 8 631 53 173 arba el. paštu – marijampole@anti-trafficking.lt

Publikuota 2014 m. vasario 21 d. www.alytus.policija.lt