Straipsniai - 2010

PREKYBA ŽMONĖMIS – NUSIKALTIMAS, KURIS NEAPLENKIA DAUGELIO ŠALIŲ ("ALFA.LT", 2010-03-19)

Publikuota 2010 m. kovo 19 d. 

Lietuvos Caritas vykdant projektą „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“, bendradarbiauja su Prancūzijos Judėjimo prieš prekybą žmonėmis asociacija. 
Šios narys Eric Pancelet, aptariant abiejų organizacijų veiklos principus, pabrėžė, kad prekyba žmonėmis ir prostitucija – abu parenti žmogaus išnaudojimu.

Lietuvos Carito duomenimis, Prancūzijoje veikiančios asociacijos pagrindiniai principai yra tie, jog vaikų ir moterų prostitucija negali būti atskirta nuo prekybos žmonėmis sąvokos. Anot abiejų šalių atstovų, ir prostitucijos, ir prekybos žmonėmis atvejus jungia moters išnaudojimo motyvas.

„Žmogaus kūnas nėra prekė, kurią galima pirkti ar parduoti. Į prostituciją įtrauktos moterys yra aukos, todėl prevenciniame darbe daugiau dėmesio reikėtų skirti klientui”, – kalbėjo asociacijos „Le Mouvement du Nid” atstovas.


Apie kliento vaidmenį prostitucijoje visuomenė, anot projekto “Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms” koordinatorės Kristinos Mišinienės, kalba nenoriai.

„Patikėkite manimi, nei viena moteris savo noru prostitucija neužsiima. Yra begalės priežasčių, kurios sąlygoja jų įtraukimą į prostituciją, tačiau vyrų naudojimasis moterų pažeidžiamumu yra ne kas kita, kaip prekyba žmonėmis“, – kalbėjo Lietuvos Caritas projekto koordinatorė K. Mišinienė.

„Šiuo metu vyksta Caritas kampanija „Aš už pasaulį be prostitucijos“. Kreipėmės į logistikos bendroves, taxi vairuotojus ir siūlėme ant automobilių užsiklijuoti specialius akcijos lipdukus. Buvo labai gaila, kad nei vienas vyriškis nepanoro tokio lipduko užsiklijuoti“, – vyrų požiūrį į moters pirkimą atskleidė K. Mišinienė ir apgailestavo, kad toks supratimas nedaug kuo skiriasi nuo Rytų valstybėse paplitusios nuomonės, jog prostitucija yra moters asmeninis reikalas.
Lietuvos Caritas ir Prancūzijos Kovos prieš prekyba žmonėmis asociacijos atstovo nuomonės sutapo ir dėl prostitucija besiverčiančių asmenų baudžiamumo. Anot, E. Pancelet, 20 proc. Prancūzijos parlamento narių sutinka, jog prostitucija turėtų būti išgyvendinama iš šalies ir kaip efektyviausią priemonę tam padaryti mato ne moters, o ją perkančio vyro baudimą administracine tvarka. Tačiau svečias apgailestavo, jog jo šalyje kol kas baudžiami yra visi trys subjektai: moteris, pirkėjas ir suteneris.

Lietuvoje klientai baudžiami tik nuo 2004 m., tačiau tikslios informacijos, kiek vyrų realiai buvo nubausti, nėra nei Prancūzijoje, nei Lietuvoje.

Kaip daugelyje šalių, taip ir Lietuvoje, yra susidariusi nuomonė, jog už moterų teises, prostituciją ir kitas moteris liečiančias problemas kovoja feministinėmis idėjomis gyvenančios moterys. Anot Kristinos Mišinienės, su šia aplinkinių nuostata darbe tenka susidurti kasdien.

„Daugelis mano, jog esame būrelis aktyvisčių, kovojančių su vėjo malūnais. Taip anaiptol nėra. Programoje dirba profesionalai, kurie kuria integracijos programas, bendradarbiaujame su policijos departamentu, įvairiomis švietimo institucijomis. Į projekto veiklą noriai įsitraukia ir vaikinai savanoriai“, – aplinkinių požiūrį į projekto darbuotojus atskleidė K. Mišinienė.

Svečio iš Prancūzijos teigimu, asociacijai priklauso 50 proc. moterų ir 50 proc. vyrų. Taigi lyčių požiūriu, Eric Pancelet teigimu, išlaikoma lygybė.

„Aš pats asociacijoje savanoriauju jau 10 metų, nors pagal profesiją esu maisto technologas. Lietuvoje keletą metų savanoriavau Trakų rajono vaikų globos namuose, mačiau sąlygas kuriose vaikai gyvena, todėl tokie ateities merginų pasirinkimai manęs nestebina. Niekada nesmerkiau moterų, esančių prostitucijoje. Tiesiog visas jėgas ir laisvą laiką atiduodu joms padėti“, – ilgametę patirtį prekybos žmonėmis srityje pristatė E. Pancelet ir pareiškė norą bendradarbiauti ateities sumanymuose.www.alfa.lt informacija