Straipsniai - 2010

Prekeivių žmonėmis gaujai – galingas Šiaulių pasieniečių smūgis (“www.delfi.lt”, 2010-08-17)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Šiaulių rinktinės operatyvininkai išaiškino asmenų grupuotę, besivertusią prekyba žmonėmis. Dirbti prostitutėmis užsienio šalyse nusikaltėliai Lietuvoje verbuodavo nepilnametes merginas, praneša VSAT.

Šių metų pradžioje VSAT pareigūnai gavo informacijos apie galimą vaiko verbavimą, siekiant išvežti jį į užsienį bei įtraukti į prostituciją, o taip pat – dėl disponavimo suklastotais dokumentais. Dėl šių faktų pasieniečiai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Praėjusį antradienį VSAT Šiaulių rinktinės operatyvininkai, kuriems talkino kolegos iš Lazdijų rinktinės, kelyje Marijampolė-Suvalkai patikrinti sustabdė iš Lietuvos išvykstančius du automobilius: „Volkswagen Transporter“, vairuojamą 43 metų Kupiškio rajono gyventojo, ir „Nissan Sunny“, vairuojamą 35 metų moters, gyvenančios tame pačiame rajone.

Pastaruoju automobiliu vyko dar viena mergina, kuri VSAT pareigūnams nepateikė asmens dokumentų. Netrukus pasieniečiai išsiaiškino, kad mašinos keleivė yra 15-metė kupiškietė. Ją, kaip manoma, mėginta neteisėtai išvežti į Ispaniją, kur nepilnametė būtų priverstinai įdarbinta prostitute.

Mikroautobuso „Volkswagen Transporter“ patikros metu VSAT pareigūnai rado vairuotojo piniginę, kurioje rastos, įtariama, suklastotos dvi asmens tapatybės kortelės. Vienoje jų buvo įklijuota „Nissan“ automobiliu gabentos 15-metės nuotrauka bei suklastoti asmens duomenys – nurodyta, kad merginai yra 19 metų.

Kita rasta asmens tapatybės kortelė neva priklauso 30-mečiui vyrui.

Automobilius ir jais vykusius pilnamečius Kupiškio rajono gyventojus Šiaulių rinktinės operatyvininkai uždarė į areštinę. Šiaulių miesto apylinkės teismas vyrą leido suimti trims, o moterį – dviem mėnesiams. Nepilnametę merginą po apklausos pasieniečiai perdavė Lietuvos Caritas atstovams.

Sulaikius du įtariamuosius, VSAT pareigūnai tęsė tyrimą ir Kupiškio mieste bei rajone atliko seriją kratų. Jų metu rasta ir daugiau, kaip manoma, suklastotų dokumentų: draudimo liudijimų, įgaliojimų naudotis transporto priemonėmis užsienio šalyse bei kitos informacijos, sudominusius tyrimą atliekančius pasieniečius.

Praėjusios savaitės pabaigoje Šiaulių rinktinės pareigūnai sulaikė dar du Kupiškio rajono gyventojus, tarpininkavusius ir padėjusius vykdyti minėtą nusikalstamą veiką. 30-metis kupiškietis suimtas dviem mėnesiams, o 35 metų vyrui teismas skyrė 8 paras arešto.

Sulaikytųjų kupiškėnų kriminalinė praeitis itin spalvinga. „Volkswagen Transporter“ vairavęs 43 metų vyras anksčiau yra teistas dėl išžaginimo, vagystės, įtartas viešosios tvarkos pažeidimu, savavaldžiavimu.

30-metis jo bendrininkas dėl vagysčių, į kurias būdavo įtraukiami ir nepilnamečiai, teistas net penkis kartus, be to, įtartas areštuoto turto išeikvojimu.

35 metų Kupiškio rajono gyventojas teistas dėl namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gamybos, anksčiau įtartas vagyste.

VSAT pareigūnai taip pat nustatė, kad nepilnametę į užsienį gabenusi moteris dėl įvykdytų nusikaltimų du kartus yra teista Italijoje. Iš šios šalies teisėsaugininkų šiuo metu dar laukiam atsakymo bei papildomos informacijos apie sulaikytąją.

Šiaulių rinktinės operatyvininkų žiniomis, kupiškiečių grupuotė turi nusikalstamų ryšių Italijoje ir Ispanijoje, užsiima nusikalstama veika, susijusią su nelegalia užsieniečių migracija Vakarų Europoje, trečiųjų šalių piliečiams teikia suklastotus lietuviškus asmens dokumentus.

Minėti įvykiai Lietuvoje bei grupuotės sulaikymas patvirtino faktą, jog nusikaltėliai aktyviai vykdė neteisėtą veiklą siekdami pasinaudoti probleminių ir socialiai pažeidžiamų šeimų padėtimi.

VSAT Šiaulių rinktinės pareigūnai tęsia ikiteisminį tyrimą dėl kelių nusikalstamų veikų: vaiko pirkimo arba pardavimo, dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, pelnymosi iš nepilnamečio asmens prostitucijos arba organizavimo ar vadovavimo nepilnamečio asmens prostitucijai, arba gabenimo nepilnamečio asmens prostitucijai iš Lietuvos Respublikos.

Už padarytus nusikaltimus kupiškiečiams gresia iki 12 metų

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

 

Publikuota: 2010-08-17, https://www.delfi.lt/news/daily/crime/prekeiviu-zmonemis-gaujai-galingas-siauliu-pasienieciu-smugis.d?id=35538343