Straipsniai - 2013

POLICIJA IR "CARITAS": PREKYBOS ŽMONĖMIS TAIKINIAIS VIS DAŽNIAU TAMPA VYRAI IR NEPILNAMEČIAI ("15MIN.LT", 2013-03-15)

Siekdamos stiprinti bendradarbiavimą prevencijos ir tyrimo klausimais, susijusiais su prekyba žmonėmis, Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate lankėsi Lietuvos „Carito“ atstovės iš Vilkaviškio vyskupijos.

Kaip rašoma Alytaus apskrities VPK pranešime, susitikime dalyvavę „Carito“ socialinės darbuotojos Vilija Maršalkienė ir Edita Vaickelionienė, Alytaus aps. VPK Organizuotojo nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininkas Virginijus Jaruševičius, 2-ojo poskyrio viršininkas Gintaras Teteris ir vyresnysis tyrėjas Giedrius Platūkis, atsakingas už prekyba žmonėmis bylų tyrimą, bendromis jėgomis siekia padėti asmenims, nukentėjusiems nuo nusikaltimų, susijusių su žmogaus laisve, dorove, ir prekyba žmonėmis aukomis. Diskutuota ypač svarbiu – moterų, papuolusių į prostitucijos pinkles, – klausimu. Ieškota galimybių ir būdų, kaip kuo anksčiau užkirsti prekybos moterimis kelią, juolab kad aukomis vis dažniau tampa labai jaunos moterys ir merginos.

„Carito“ atstovės iškėlė vis svarbesnį tampantį klausimą dėl vyrų ir nepilnamečių išnaudojimo. Pasak V. Maršalkienės, į vergiją išvežami vaikai ir paaugliai verčiami vogti ar kitaip nusikalsti, net elgetauti. Atstovės nuomone, augantį žmonių išnaudojimą lėmė ekonominio nuosmukio apraiškos, paskatinusios gyventojus ieškoti darbo užsienyje, užsidirbti bet kokiais būdais ir sąlygomis. Gąsdina tai, kad nukentėję žmonės dažnai nesupranta, kad prieš juos padaromas nusikaltimas. Įbauginti nukentėjusieji nedrįsta kreiptis į policiją. Prakalbinti auką, padėti suprasti, kad ji ne tik privalo, bet ir gaus įvairiapusę pagalbą – toks ne vienerius metus bendradarbiaujančių institucijų – policijos ir „Carito“ – tikslas.

Alytaus apskrities VPK Organizuotojo nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininko V.Jaruševičiaus teigimu, policijos akiratyje ne vien į darbo ar prostitucijos vergiją patekusios aukos, bet ir nauja nusikaltimų forma – fiktyvios santuokos. Pačios to nežinodamos moterys ir merginos, sudariusios fiktyvią santuoką, įtraukiamos į prostituciją, nebeatgauna dokumentų, net tampa įsiskolinusios bankams dėl sutuoktinių skolų.
 

„Nors fiktyvi santuoka Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nepripažįstama kaip prekyba žmonėmis, tačiau matome analogiškus aukų verbavimo ir išnaudojimo mechanizmus“, – kalbėjo V. Jaruševičius – padalinio, tiriančio vienus sudėtingiausių nusikaltimų, vadovas.

Nukentėjusiesiems pasiryžę padėti tiek teisėsaugos pareigūnai, tiek ir „Carito“ atstovės. Policija prašo nusikaltimų aukų ar gyventojų, turinčių informacijos apie į keblią padėtį patekusius asmenis, pranešti Alytaus apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriui mobiliaisiais tel.: (8 698) 35 395 arba (8 601) 57 311, anoniminiais policijos pasitikėjimo tel. (anonimiškumas užtikrinamas): Alytuje – (8 315) 55 664, Birštone – (8 319) 65 534, Druskininkuose – (8 313) 59 114, Lazdijuose – (8 318) 50 318, Prienuose – (8 319) 60 323, Varėnoje – (8 310) 31 666.

Nukentėjusiems įvairiapusę pagalbą (psichosocialinę reabilitaciją, saugią pastogę, materialinę pagalbą, psichoterapeuto, mediko, juristo konsultacijas) teikia Lietuvos „Carito“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ Vilkaviškio vyskupijos socialinės darbuotojos V.Maršalkienė ir E.Vaickelionienė. Konfidencialumas garantuotas. Kreiptis tel. (8 631) 53 173, el. p. marijampole@anti-trafficking.lt.


Publikuota 2013 m. kovo 15 d. www.15min.lt