Straipsniai – 2024

Po pirmojo pasimatymo atsibudo kraujo klane: to, kas vyko toliau, nelinkėtų niekam (“www.delfi.lt”, 2024-11-24)

Pirmojo pasimatymo laukimas dažnam žmogui siejasi su jauduliu ir nerimu, kaip jame pasirodys, ar paliks gerą įspūdį. Deja, kartais pasimatymas gali pasisukti ir siaubinga linkme. Kai dar nepažįstame žmogaus, o tik bendrais bruožais apie jį žinome iš pateiktos informacijos ir susirašinėjimo pažinčių portale, ne visada galime įvertinti tikruosius kėslus. Viename Lietuvos miestelyje nutikusi istorija įrodo, kad sadistinių polinkių gali turėti bet kas. 

Gyvenimas iš arti. Nutylėtos istorijos 

Tai straipsnių ciklas apie žmones, kurie bet kuriam praeiviui nepapasakotų, koks jų gyvenimas kartais yra vingiuotas. Šiame cikle jie arba šių žmonių atstovai prabyla, kokius kelius turėjo nueiti, kad vėl atsistotų ant kojų po patirtų sunkumų. Vieni galbūt tikėjosi didesnės valstybinių tarnybų paramos, kiti apskritai liko nusivylę per dideliu jų įsikišimu. Tačiau kiekvieno istorija nusipelno būti išgirsta. 

Jeigu norite ir jūs pasidalinti savo istorija, rašykite el. p. 

joginte.cetkauskiene@delfi.lt. 

Ši siaubinga istorija, kai dėl patirtų sužalojimų per pirmąjį pasimatymą nukentėjusioji tapo neįgali, vis dar narpliojama teisme. 

Po pirmojo pasimatymo – kraujo klanas 

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) atstovės socialiniuose tinkluose pasidalino sukrečiančiomis bylos detalėmis. Pasak jų, moteris nusprendė susitikti su paslaptingu vyru iš pažinčių programėlės ir susitikimo metu buvo labai smarkiai sužalota. 

„Jo namuose pasivaišino alkoholiu, kitą rytą atsibudo kraujo klane, kažkaip sugrįžo namo, kreipėsi į gydytojus. Šie moterį tuoj pat operavo – daugybiniai lytinių, tuštinimosi organų sužalojimai, teko suformuoti stomą. Su ja gyvena lig šiolei”, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė moteriai padedančios centro darbuotojos. 

Darbuotojoms buvo labai sunku įgauti nukentėjusiosios pasitikėjimą, mat ji visą laiką kaltino save, buvo psichologiškai ir fiziškai palaužta. Deja, vykstančiuose teismuose ir vėl moteriai tenka patirti didelį spaudimą. Kaltinamojo gynėjas aiškina, kad viskas vyko abipusiu sutarimu, taip pat pareikalavo, kad nukentėjusiajai būtų atlikta psichologinė-psichiatrinė ekspertizė. 

„Nes jo versijoje čia buvo „sutartas, audringas seksas“. Gal proceso dalyviams tai ir įprastai skamba, bet ne nukentėjusiai. Jos būklė vėl blogėja, moteris supranta, kad ja taip nepasitikima, jog šaukiamasi net teismo psichiatrų įvertinti jos psichiką. 

Suprantame ir mes, jog nėra kito kelio, reikės atlikti, net atskira teismo nutartimi reikalaujamą ekspertizę, bet galvojame… Štai ką galvojame – o kodėl ir teisiamam,,aistringam mylimajam” nesurengus kokio patikrinimo?”, – retoriškai klausė centro darbuotojos. 

Jos spėliojo, kad galbūt šis vyras yra nuolatinis moterų medžiotojas, mat tokius sužalojimus padaryti reikia mažų mažiausiai sadistinių polinkių. 

,,Tikrai ekspertai savo stalčiuose atrastų reikiamų klausimynų. Ne, teismo tai nedomina. Na, sadistas, na, jį seksualiai jaudina aukos kančia, o ką su tuo daryti? Bet va moteris, jei apie ją kažkas „išlįstų“… Teisėsaugininkai vis padūsauja, kad pas mus įtariamieji ir teisiamieji turi kur kas daugiau teisių negu jų aukos. Bet kas mums iš tų dūsavimų? Darykite ką nors!”, – prašė darbuotojos. 

Psichologo patarimas – tikrinti 

„Delfi” pasikalbėjo su psichologu, socialinių mokslų daktaru Tomu Lagūnavičiumi, kurio klausė, kokių saugiklių reikėtų imtis einant į pirmąjį pasimatymą su nepažįstamu žmogumi. Pasak jo, jokiu būdu negalima kaltinti žmogaus, kuris nukentėjo, tačiau patarė, į ką galima atsižvelgti.  

,,Pirmas ir pagrindinis dalykas yra tikrinti. Dabar yra įvairių programėlių, kurios leidžia atsisiuntus pašnekovo nuotrauką patikrinti ją internete. Tuomet, jeigu tas asmuo anksčiau yra kažką padaręs, galima rasti atsiliepimų. Manau, kad tai būtų pirmas dalykas, nuo kurio galima pradėti”, – aiškino jis. 

Antras dalykas, pasak T. Lagūnavičiaus, susitinkant pirmą kartą reiktų sudaryti kuo mažiau galimybių dėl pasilikimo tik dviese. 

,,Trečias dalykas, kad reikėtų gerti ir valgyti tai, ką kavinėje atneša padavėjas, tačiau nereikėtų nuleisti akių nei nuo maisto, nei nuo gėrimų. Tokie būtų pagrindiniai saugumo dalykai. 

Taip pat bet koks požymis, kad žmogus elgiasi neadekvačiai arba per daug rodo tokį hyperrūpestį, arba jam užeina kažkokie pykčio priepuoliai, tai tokiu atveju reikėtų turėti atsitraukimo planą. Labai svarbu ir kažkam iš savo artimųjų pranešti, su kuo rengiatės eiti į pasimatymą”, – tvirtino jis. 

Psichologas pridūrė, kad visada gerai turėti ir tuos žmones, kurie galėtų bet kada pasiimti, jeigu pamatėte, kad situacija yra nesaugi. 

„Žinoma, būtų gerai neiti į tas vietas, kuriose gali iškilti grėsmė greitai atsitraukti arba kur nėra kitų žmonių. Jeigu eisite į svetimą vietą, tai gali sukelti pavojų. Negalite žinote, ar tas, su kuriuo susitiksite, nebus vienas, gal ten bus keli žmonės. Tuomet prievartos grėsmė dar labiau padidėja. Tačiau jeigu nuėjote ir matote, kad situacija kaista, galima apsimesti, kad einate į tualetą, bet iš tikrųjų išeiti”, – samprotavo T. Lagūnavičius. 

Jis patarė, kad per pirmąjį pasimatymą geriau neiti į viešbučius ar svetimus namus, mat reiktų daryti pauzes, vertinti žmogaus elgesį: „Dar vienas svarbus dalykas, kai jau susitinkate daugiau kartų, visada galima dar kartą patikrinti informaciją apie tą žmogų. Jis galėjo apie save sukurti ir netikrų dalykų.” 

Žmonės slepia savo fantazijas

T. Lagūnavičius akcentavo, kad ir įvykus panašiai tragedijai, negalima kaltinti nukentėjusio žmogaus.

,,Natūralu, kad visi mes norime susirasti gyvenimo partnerį, sukurti gražius santykius. Labai blogai, kai piktų kėslų turintys asmenys tokiomis situacijomis pasinaudoja. Duočiau dar vieną patarimą, jeigu yra naudojamas šantažas ar manipuliacijos, įrašyti pokalbius. Visada geriau rinkti įrodymus, kad vėliau būtų lengviau save apginti“, – tikino jis. 

Nerimą psichologui kelia ir alkoholio arba narkotikų vartojimas per pirmąjį pasimatymą. Jo teigimu, tokiu atveju yra pavojus greitai prarasti savikontrolę. 

,,Tada irgi galima atsidurti labai nesaugioje padėtyje, sunkiau pasipriešinti. Jeigu vertintume, kaip tai traktuojama teisme, tai kaltinamojo gynėjas labai išnaudos šią situaciją. Tikrai nenoriu niekada kaltinti nukentėjusiųjų, bet teisme metamos visos priemonės, kad tik būtų sumenkinti aukos žodžiai. Alkoholio vartojimas gali būti interpretuojamas kaip sunkinanti aplinkybė jos nenaudai.” 

 Taip pat paklaustas, ar įmanoma atskirti seksualinį sadistą, sakė, kad dažnai žmonės slepia savo fantazijas, tokių gali turėti ir moterys, ir vyrai. 

,,Jeigu kalbėtume apie BDSM bendruomenę, tai jie būna įsivedę tam tikrus saugiklius. Tikrai nėra taip, kad kitą žmogų žalotų iki tokio lygio. Dar blogiau, kai pasinaudojama situacija kitam apsvaigus nuo alkoholio arba kitų medžiagų“, – aiškino T. Lagūnavičius. 

 

Dėmesio!                                                         

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                                                         

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.                                        

Publikuota: 2024-11-24,  https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/po-pirmojo-pasimatymo-atsibudo-kraujo-klane-to-kas-vyko-toliau-nelinketu-niekam-120064372