Straipsniai - 2023

Panevėžio rajono globėjams gresia iškeldinimas iš 500 kv. m namo: vyras nuteistas už mergaičių prievartavimą („www.tv3.lt”, 2023-04-07)

Nusikaltėliais teismo pripažintiems ilgamečiams Panevėžio rajono globėjams gresia iškraustymas iš didžiulio tuometei šeimynai savivaldybės statyto namo. Kad pavyzdiniais laikytuose šeimynos namuose globėjos sutuoktinis prievartavo bei žagino globojamas mergaites, paaiškėjo kone po dešimtmečio.

Teismas vyrą nuteisė šešeriems metams. Sutuoktiniai sprendimą apskundė ir, kol laukia galutinio sprendimo, naudojasi šeimynai skirtu namu. Savivaldybė svarsto: maždaug 500 kvadratinių metrų namą būtų galima paversti socialiniais būstais.

Buvusi ilgametė šeimynos motina Gražina ruošia pietus, tik jau gerokai mažesniam skaičiui žmonių. Prie pietų stalo dabar dažniausiai sėda už globotinių prievartavimą bei žaginimą nuteistas sutuoktinis, keli giminaičiai ir ten likę gyventi keli suaugę globotiniai: „Kasdien kokie 9, 7, mažiau nebūna.“

Šeimynos namai ištuštėjo, kai globėjai atsidūrė teisėsaugos akiratyje. Visą būrį tuomet ten augusių nepilnamečių specialistai iškraustė į saugų prieglobstį: „Kas norėdavo – grodavo, kas norėdavo – televizorių žiūrėdavo.“

Toli gražu ne gražių akimirkų buvo lydimas dalies ten augusių mergaičių gyvenimas. Praėjusių metų pabaigoje buvusios globėjos sutuoktinį Panevėžio apygardos teismas pripažino kaltu dėl mažamečių globotinių žaginimo ir prievartavimo. 76-erių vyras kaltės vis dar kratosi.

„Jos trys, keturios vienam kambary gyvendavo. Nesąmones jos čia sukūrė, tokį nebūtą dalyką“, – tikina nuteistasis Vidantas Grigaliūnas.

Kad žinojo, ką išdarinėjo sutuoktinis, bet mergaičių neapsaugojo, nuteista ir buvusi šeimynos motina. Pati moteris bet kokius kaltinimus neigia: „Jeigu vyras tave iškeičia į kitą žmogų, nesvarbu, kiek jam metų, jau tas vien, kaip aš galėčiau slėpti.“

Sutuoktiniai Panevėžio apygardos teismo sprendimą apskundė aukštesnei instancijai. Tad šešeriems metams nelaisvės nuteistas nepilnametes ir mažametes globotines žaginęs ir prievartavęs buvusios šeimynos tėvas kol kas laiką leidžia namuose.

„Kas ten žino, kaip teismas pažiūrės, į katrą pusę pakryps“, – sako V. Grigaliūnas.

Pakryps ir buvusių globėjų gyvenimas. Jei aukštesnės instancijos teismas paliks apkaltinamąjį nuosprendį, sutuoktiniams gresia iškraustymas. Mat maždaug 500 kvadratinių metrų namą, kaip priestatą Grigaliūnų šeimos namukui, prieš kelis dešimtmečius statė savivaldybė savo lėšomis.

„Turtas vis tiek yra savivaldybės, tai čia nori, nenori, ar tai teismo keliu, ar susitarimo keliu, ar kompensacijų būdu, jis turėtų grįžti pas tiesioginį šeimininką“, – tvirtina Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Panevėžio rajono mero teigimu, buvę šeimynos namai galėtų virsti socialiniais būstais.

„Kaip jie įeis į kiemą, kiemas tai mūsų, tie žmonės, jeigu juos apgyvendins. Kiemas visas mūsų, gal ten trys metrai nuo namo yra jų“, – sako buvusi globėja Gražina Grigaliūnienė.

„Yra klausimai su žeme, gal vėl svarstysis, gal servitutiniai bus palikti klausimai, kai prasidės procesas matysis“, – teigia P. Žagunis.

Pagal dabar galiojančią sutartį, prieš kelis dešimtmečius įsikūrusi šeimyna maždaug 500 kvadratinių metrų namu naudotis gali 99-erius metus.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2023-04-07, https://www.tv3.lt/naujiena/video/panevezio-rajono-globejams-gresia-iskeldinimas-is-500-kv-m-namo-vyras-nuteistas-uz-mergaiciu-prievartavima-n1222954?priority=1