Straipsniai - 2020

Pagalbos šauksmas iš Bulgarijos: miške radome kruviną, besilaukiančią lietuvę ("www.15min.lt", 2020-11-15)

Sekmadienį į 15min kreipėsi Bulgarijos pilietis Ilijanas Kuzmanovas. Jis tikina prieš dvi savaites Kalugerovo kaime sutikęs galimai besilaukiančią 37 metų moterį kruvinomis rankomis, neturinčią nei pinigų, nei telefono. Ji pasirodė esanti iš Lietuvos. Vyras prašo padėti surasti moters artimuosius. Į pagalbos šauksmą atsiliepė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras. Informaciją tikrina ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

„Ji atvyko į Bulgarijos kaimą kruvinomis rankomis, neturėjo nei pinigų, nei telefono. Tris dienas miegojo miškuose. Radau ją ketvirtąją dieną. Suteikiau pagalbą, drabužių, pinigų (pusę bulgariškos minimalios algos), telefoną, įspėjau atsakingas institucijas – policiją, visuomenines organizacijas, konsulatą. Sukėliau daug triukšmo“, – laiške 15min rašo I.Kuzmanovas, fondo „ART Angel“ vadovas.

Jis tikina įtariantis, kad moteris laukiasi.

„Ji tikina esanti musulmonė. Pase turi juodą antspaudą iš Turkijos. Moteris kalba apie savižudybę“, – toliau laiške pasakoja jis.

Pasak I.Kuzmanovo, Bulgarijoje moteriai nelabai kas veržiasi padėti.

„Aš pats suteikiau psichologą. Ji patiria didžiulį stresą ir baimę dėl to, kas jai nutiko. Rytoj eisime pas medikus“, – rašo I.Kuzmanovas.

15min susisiekus su I.Kuzmanovu jis nurodė, kad moteris pati su savo artimaisiais susisiekti nenori, nes jų bijo.

„Ji nenori bendrauti su artimaisiais, nors turi tokią galimybę. Ji sako, kad šeima ras būdų ją sugrąžinti. Esą būtent dėl jų ji gyveno kaip prostitutė. Dabar ji kalba tik apie savižudybę. Gal ji bijo tų žmonių, kurie ją paliko šalikelėje, netoli ,kaimo”. – 15min teigė vyras.

I.Kuzmanovas tikino, kad siūlė moteriai nupirkti bilietus į bet kurį pasaulio kraštą, tačiau ši atsisakiusi tokios pagalbos.

Pats vyras taip pat sako sulaukęs vietos gyventojų siūlymų nesistengti pagelbėti moteriai, nes esą tai pridarysią kaimui problemų, jei ji išties yra prekybos žmonėmis auka.

Jis prašo išsiversti ir paskelbti Bulgarijos žiniasklaidos pranešimus apie moterį, kuri tose publikacijose vadinama Marija, tačiau, pasak I.Kuzmanovo, tikrasis jos vardas ir pavardė kitokie.

Štai Bulgarijos portalui „OFFNews“ I.Kuzmanovas pasakojo, kad Mariją sutiko lapkričio 4 dieną. Esą ji atvykusi iš Serbijos ir galimai išmesta iš vilkiko greitkelyje netoli kaimo.

„Marija puikiai kalba angliškai ir rusiškai. Ji turi Lietuvos pilietybę“, – „OFFNews“ pasakojo jis.

Sekmadienį moteris susitiko su psichologu. Šis, anot „OFFNews“ teigė, kad moteris neturi psichikos sutrikimų, tik patyrė didžiulį stresą.

Iš pradžių esą moteris norėjo vykti į Turkiją, tačiau dabar jau yra pakeitusi nuomonę, tačiau nieko nepaaiškina.

I.Kuzmanovas spėlioja, kad moteris gali būti prekybos žmonėmis auka.

Šiuo metu moteriai Bulgarijos kaimo bendruomenė suteikė kambarėlį turizmo centre. Bandoma surasti jos artimuosius.

I.Kuzmanovas tikina, kad bandyta susisiekti su Lietuvos konsulatu, tačiau bėda ta, kad moteris savo dokumentus duoda apžiūrėti tik policijos pareigūnams, o šie, pasak I.Kuzmanovo, neskuba padėti.

„Jie turėtų nustatyti, ar ji turi kokių giminių ir su jais susisiekti“, – sakė jis.

Kol kas, pasak vyro, moteriai reiktų pastogės ir specialios rūpybos.

Į tėvynę grįžti nenori

Lietuvos Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI), vadovaujamas Kristinos Mišinienės, sekmadienį susisiekė su I.Kuzmanovu ir pasiūlė savo pagalbą.

„Situacija labai sudėtinga. Moteris rasta pasienio su Turkija miškuose, ji porą parų miegojo miške, paskiau stadione po atviru dangumi, vėliau ją priglaudė moterų vienuolynas, kur ji dabar ir yra. Jos psichologinė būklė yra labai bloga, ji ištisai kalba apie savižudybę, jog nebėra kitos išeities, jog negalinti grįžti į tėvynę, jos šeima jos nebepriims, jog ji tapo musulmone, jog jos vieta yra tik Turkijoje. Nežinoma, kaip ji atsidūrė Bulgarijos teritorijoje, miškuose. Įtariama, jog yra prekybos žmonėmis auka, moteris yra nėščia“, – 15min po pokalbio su I.Kuzmanovu teigė K.Mišinienė.

Pasak jos, dar tikslinamasi ar moteris Lietuvos, ar Latvijos pilietė.

K.Mišinienė teigė, kad nepaisant labai blogos būklės, įtarimų dėl galimos prekybos žmonėmis, „I.Kuzmanovas negauna jokio atsako iš Lietuvos ambasados, taip pat ir vietinės socialinės tarnybos atsisako padėti“.

„Šiuo metu mes planuojame bendrus veiksmus su bulgarų nevyriausybininkais dėl medicininės pagalbos teikimo, aiškinamės galimybes saugiai sugrįžti moteriai namo“, – teigė K.Mišinienė.

Anot jos, Europoje labai daug pastangų dedama į prekybos žmonėmis prevenciją, bendradarbiavimo platformų kūrimą, suprantant, kad prekeiviai žmonėmis veikia be sienų.

„Tačiau štai turime tokį atvejį ir matome, kad vis dar biurokratinės, formalios kliūtys neleidžia padėti nelaimingai aukai, jos drama atsitrenkia į čia „ne mūsų žmogus“ sieną“, – apgailestavo KOPŽI vadovė.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Straipsnio autorė Liepa Želnienė

Publikuota: 2020m. lapkričio 15d., https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pagalbos-sauksmas-is-bulgarijos-miske-radome-kruvina-besilaukiancia-lietuve-56-1408130