Straipsniai - 2006

Paauglių viešnamio byla – nesibaigiančių skandalų virtinė (“www.kauno.diena.lt”, 2006-11-24)

Anksčiau teismo posėdžius tekdavo nutraukti dėl nukentėjusiųjų ašarų, vakar – dėl kaltinamojo sumušimo

Į finišą jau įsuko Kauno apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla dėl Garliavoje veikusio viešnamio, kuriame prostitutėmis buvo įdarbintos septintų-aštuntų klasių moksleivės.

Grasinimus apvainikavęs išpuolis

Vakarykštį teismo posėdį netikėtai teko nutraukti: skubiai iškviesta greitoji medicinos pagalba. Neįprasta medikų viešnagė Temidės rūmuose buvo susijusi su mįslingu incidentu, posėdžio išvakarėse įvykusiu Kauno tardymo izoliatoriuje. Po jo vienas šios bylos kaltinamasis – Tomas Mažūna atvežtas į teismo posėdį sužalotu veidu. Teisiamojo advokatas prašė ne tik daryti pertrauką bylos nagrinėjime, bet ir parinkti šiam suimtajam švelnesnę kardomąją priemonę.

“Alyvos” į beįsiplieskiančią ugnį šliukštelėjo ir kaltinimą šioje byloje palaikanti Kauno apygardos prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo prokurorė Rasa Verdnikovienė, prašydama prijungti prie bylos pažymą apie Kauno rajono policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo grupės pradėtą dar vieną su šia byla susijusį ikiteisminį tyrimą – dėl poveikio nepilnametei liudytojai, gavusiai grasinamojo pobūdžio SMS žinutę.

Kaltinamas sunkiais nusikaltimais

38-erių metų E.Bendoraičiui šioje byloje pateikta visa “puokštė” kaltinimų: pradedant prostitucijos verslo organizavimu bei vadovavimu šiai nusikalstamai veiklai, įtraukiant į ją nepilnametes, neteisėtu vienos pabėgti bandžiusios pavaldinės laisvės atėmimu bei neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, ir baigiant neteisėtu sprogstamųjų medžiagų laikymu, neteisėtu disponavimu smogiamojo-triuškinamojo poveikio nešaunamaisiais ginklais bei kitais nusikaltimais.

Minėtas viešnamis veikė 3 kartus teisto E.Bendoraičio bute Garliavos Vytauto gatvės 142-ajame daugiabutyje. Kartu su juo teisiamųjų suole sėdi dar vienas garliaviškis – jau minėtas 26-erių metų T.Mažūna, taip pat suimtas jau 10 mėnesių. Trečia kaltinamoji – keturių mažamečių vaikų (nuo pusantrų metų iki penkerių: 3 vyresnieji sūnus – globos namuose, jauniausioji dukra įvaikinta) motina – jau minėta 24-erių metų jonavietė J.Bereišaitė. Pastarajai, kaip ir šeimą turinčiam T.Mažūnai, pateikti kaltinimai padėjimu E.Bendoraičiui organizuoti nusikalstamą verslą ir pelnytis iš nepilnamečių prostitucijos bei neteisėtu disponavimu narkotikais. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šiame taške buvo galima įsigyti ir narkotikų. Jie buvo siūlomi ir viešnamyje dirbusioms paauglėms.

Buvo suimta ir viešnamio administratorės pareigas su klientų aptarnavimu derinusi J.Bereišaitė, tačiau vėliau jai parinkta švelnesnė kardomoji priemonė – periodiškai registruotis policijoje pagal gyvenamąją vietą. Ji vėl nėščia.

Kiek tiksliai laiko E.Bendoraičio bute veikė šis viešnamis, nustatyti nepavyko.

Fiasko prišaukęs pabėgimas

E.Bendoraičio fiasko tapo vienos pavaldinės, kurią jis bandė susigrąžinti jėga, pabėgimas. 19-metei S.K., kurią E.Bendoraitis pavertė prostitute, kai ši dar neturėjo 15-os ir dirbo pas jį su pertraukomis, pavyko pabėgti pernai gegužę. Tačiau bėglė susigrąžinta jėga, pagrindinėje Garliavos gatvėje, prie jau minėto prekybos centro IKI, užblokavus kelią maršrutiniam mikroautobusui, kuriuo ji važiavo. Ištempta laukan prievarta, 19-metė nuvežta į jau minėtą E.Bendoraičio garažą, kuriame, naudojant fizinį smurtą bei sekinantį psichologinį šantažą, grasinta ją nužudyti, jeigu gražiuoju nesutiks grįžti atgal į viešnamį. Į jį mergina taip pat nuvežta prievarta, ten kalinta dvi paras, kol ištikta isterijos vos neiššoko pro šio buto penktajame aukšte langą. Po to vėl vežiota visą naktį ir dieną automobiliu po Garliavą bei Kauną (oficialiai nepatvirtintais duomenimis – į užsakymus), kol nutaikius progą jai galų gale pavyko pabėgti. Šį kartą, baimindamasi dėl grėsmės gyvybei, ji nusprendė kreiptis į policiją. Kaltinimai neteisėtu 19-metės laisvės atėmimu pateikti ir E.Bendoraičiui, ir T.Mažūnai.

Kauno apygardos teismą pasiekusioje baudžiamojoje byloje nukentėjusiomis pripažintos septynios E.Bendoraičio viešnamyje prostitutėmis dirbusios merginos. Tik dvi iš jų šiandien – pilnametės. Be jau minėtos 19-metės, 21-erių yra sulaukusi dar viena, ikiteisminio tyrimo metu pasakojusi pradėjusi dirbti pas E.Bendoraitį prostitute, vos sulaukus 16-os. Policijos tyrėjai suskaičiavo, kad su pertraukomis ji viešnamio savininkui turėjo uždirbti apie 70 tūkst. litų. Tiesa, nagrinėjant bylą teisme, ši mergina staiga pakeitė parodymus, teigdama, kad ikiteisminio tyrimo metu nieko panašaus nepasakojo, o tik buvo priversta pasirašyti ant pareigūnų jai pakišto jau surašyto jos apklausos protokolo. Po tokių parodymų mergina teisme nebesirodo, tačiau ji siejama su vakarykščiame posėdyje prokurorės pateikta informacija apie naujus grasinimus – šį kart nepilnametei liudytojai.

Užsakymus priiminėjo pamokose

Likusios penkios nukentėjusiosios – 15-16-metės įvairių Garliavos bei Kauno septintų-devintų klasių moksleivės. Kai kurias iš jų E.Bendoraitis įdarbino prostitutėmis, dar neturint 14-os. Beveik visais atvejais šis į tėvus nepilnametėms tinkantis vyriškis sugebėjo įgyti šių savo materialine gerove nepatenkintų paauglių (nors nė viena iš jų nėra kilusi iš asocialios ar girtaujančios šeimos) pasitikėjimą. Viena tada dar 14-os neturėjusi paauglė buvo įtraukta į prostitucijos liūną, apgynus ją gatvėje nuo užpuoliko. Ši septintokė, iki pažinties su E.Bendrodaičiu neturėjusi lytinių santykių, per pusmetį jam uždirbo apie 23 tūkst. litų, pati gaudama už pusvalandžio seansą – 15 litų, už valandą – 20. Kita 15-metė teisme pasakojo iš pradžių įsivaizdavusi, kad dvidešimčia metų vyresnis E.Bendoraitis jai asistuoja. Tačiau kartą viešint pas jį, paskambinus eiliniam klientui, nebuvo kam priimti užsakymo. Buto šeimininkas liepė rengtis jai. Tądien jai, iki tol neturėjusiai lytinių santykių, teko aptarnauti 4 klientus. Ši aštuntokė pasakojo, kad gavus eilinį užsakymą, tekdavo net išeiti iš pamokų.

Teisme nepilnametės pasakojo, kad atvykus į skelbimą laikraštyje “Noriu” apie atliekamą erotinį masažą atsiliepusiam klientui, jos būdavo suvaromos į vieną kambarį, kad šis turėtų iš ko rinktis. Jeigu tekdavo vykti į užsakymą, taip pat siųsdavo dvi – dėl tos pačios kliento pasirinkimo laisvės. Į užsakymus neveždavo tik J.Bereišaitės, kurios paiešką per LNK laidą “Nepriklausoma paieškų tarnyba” buvo paskelbusi sesuo, nebežinanti ką daryti su jos paliktais mažyliais. Pastaroji, turinti šioje byloje kaltinamosios statusą, vakar dienraščiui prisipažino, sutikusi dirbti E.Bendoraičiui būdama išgėrusi. Tada tai atrodė nebloga išeitis išsivaduoti iš nepritekliaus, gyvenant su mažyliais tik iš pašalpų, gaunamų už juos.

Skirtinga taktika

Pasak prostitutėmis dirbančių paauglių, tėvai net neįtarė, į ką jos įtrauktos – tikėdavo pasakomis apie lankomus būrelius. Šios bylos nagrinėjimą yra tekę nutraukti ne tik vakar. Kai kurios viešai parodymus teisme davusios paauglės puldavo į ašaras ir daugiau teisme nepasirodė – dėl patirto psichologinio šoko. Jas globojančios “Lietuvos Caritas” atstovės dienraščiui teigė, kad ne visoms nukentėjusiosioms užteko psichologo pagalbos, kai kurioms teko skirti medikamentinį gydymą.

Atviriausia iš kaltinamųjų duodant teisme parodymus buvo J.Bereišaitė. T.Mažūna kaltę pripažino tik iš dalies. E.Bendoraitis visus kaltinimus neigia.

Po vakar į teismo posėdį iškviestų greitosios medikų verdikto, kardomosios priemonės suimtam T.Mažūnai nuspręsta nekeisti, tačiau po tyrimų Klinikose prašyti, kad tardymo izoliatoriaus administracija patalpintų jį į vienutę.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.  

Publikuota: 2006m. lapkričio 24d., https://kauno.diena.lt/dienrastis/kita/paaugliu-viesnamio-byla-nesibaigianciu-skandalu-virtine-42833