Straipsniai - 2018

NORINT NEPAKLIŪTI Į PREKEIVIŲ ŽMONĖMIS PINKLES („WWW.UTENA.LT”; „FACEBOOK”, 2018-07-09)

Liepos 2–5 dienomis Europos Sąjungoje buvo surengta tarptautinė akcija, nukreipta į nusikalstamų atvejų, susijusių su prekyba vaikais, išaiškinimą, prevenciją ir kontrolę. Pagrindinis akcijos tikslas – vykdyti prevenciją ir kontrolę, išaiškinti prekybos vaikais atvejus, kai vaikai tampa prekybos žmonėmis aukomis, yra išnaudojami įvairiems tikslams (priverstinis darbas, vergija, nusikalstamos veikos, elgetavimas ir kt.).

Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariatas taip pat dalyvavo šioje akcijoje. Utenos apskrities VPK bendruomenės pareigūnė Agnė Steponavičienė liepos 4 dieną Vaiko šeimos ir vaiko gerovės centre surengė susitikimus su vaikais ir suaugusiais asmenimis. Susitikimuose Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro Socialinio darbo koordinatorė Vaida Matusevičiūtė supažindino klausytojus su galimomis grėsmėmis, atsargumo priemonėmis, norint netapti prekybos žmonėmis aukomis, paaiškino, kur kreiptis pagalbos, atsitikus bėdai. Jaunuoliams buvo parodyta vaizdinė medžiaga, papasakotos realios istorijos apie žmonių išnaudojimą, pristatytos pagrindinės prekybos žmonėmis formos ‒ prostitucija, darbo išnaudojimas, vertimas daryti nusikaltimus, fiktyvios išnaudojančios santuokos ir kt. Lietuvoje populiariausi būdai yra apgaulė, įklampinimas į skolas (realias ar menamas), o išvykus iš šalies – gąsdinimai, fizinis smurtas, seksualinis išnaudojimas, priverstinis elgetavimas gatvėse, surogatinė motinystė ir kt. Vaida Matusevičiūtė pabrėžė, kad prekybos žmonėmis aukomis pirmiausia gali tapti vaikai, kurie vasaros atostogų metu nėra pakankamai užimti. Tokie vaikai yra lengvas prekiautojų žmonėmis grobis. Jaunimo siekis lengvai ir greitai užsidirbti pinigų, sunki šeimų finansinė padėtis taip pat skatina patikėti prekeivių žmonėmis pažadais ir patekti į jų pinkles. Susitikimų metu kiekvienam buvo išdalintos informacinės kortelės, kuriose raginama nepasiduoti prekeiviams žmonėmis ir pateikta išsami informacija, kur galima kreiptis, jei reikalinga pagalba.

Susidūrę su prekybos žmonėmis atvejais ar įtarę, kad kyla grėsmė, nedelsdami kreipkitės skubios pagalbos telefonu 112. Pagalbą prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms teikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI). Visą parą veikia centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius. Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje www.anti-trafficking.lt.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Autorius: Utenos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas
Publikuota: 2018m. liepos 9d.,