Straipsniai - 2022

„Nerimą keliantys signalai“: merginos dalijasi seksualinės prievartos atvejais, kalba apie tą patį vyrą („www.lrt.lt”, )

Socialiniuose tinkluose – merginų istorijos apie patirtą prievartą ir seksualinį priekabiavimą. Tokie kaltinimai metami tam pačiam vyrui, dalijamasi pasakojimais dar iš 2013 metų. Policijos teigimu, trūksta konkretesnės informacijos, o srities ekspertė pabrėžia – signalai iš merginų, patyrusių priekabiavimą, persekiojimą ir seksualinę prievartą, yra labai neraminantys.

Socialiniuose tinkluose paviešinti vyro asmens duomenys, publikuojamos jo nuotraukos. Savo istorijomis taip pat pasidalijo su portalu LRT.lt susisiekusios merginos. Pašnekovių prašymu, vardai pakeisti.

„Vieną dieną ėjau namo iš draugės namų, jis pradėjo mane sekti, pamojavo. Aš, aišku, pamojavau atgal, nes atrodė draugiškas. (…) Labai keistai nužiūrinėjo mane, paklausė mano „Instagramo“, bandė kartu eiti su manimi į laiptinę, bet pasakiau, kad turiu reikalų. Siūlėsi arbatos, kavos.

Kitą dieną pradėjo rašyti, kviesti į klubus. Vieną kartą ir sutikau. Jis mane paėmė su savo mašina, nuvežė iki Kauno centro, nuėjome į klubą. Jis pradėjo mane liesti, graibyti, prispaudė prie sienos, vos neįgrūdo į tualetą, bet, ačiū Dievui, buvo barmenas šalia, tai išprašė jį iš klubo“, – apie savo patirtį LRT.lt pasakojo Agnė.

„Pažinojau jį gana gerai. Sutikau vieną kartą kavinėje (…). Jis mane užkalbino ir tiesiog paklausė, kaip sekasi. Sustojau pakalbėti ir staigiai iš niekur nieko jis griebė atseginėti man kelnių užtrauktuką“, – dalijosi Laura.

Pasakoja apie persekiojimą, primygtinius kvietimus į namus

Su LRT.lt susisiekusi Emilija sakė, kad su minėtu vyru dar 2016 metais ėjo į pasimatymą, kurio metu, kaip pasakojo mergina, jis reikalavo, kad mergina eitų į jo namus.

„Jis buvo apsikabinęs ir šiaip visą laiką buvo labai nemalonus jausmas būti šalia jo, tiesiog jaučiasi, kad su juo kažkas blogai. Kelis kartus po to susirašinėjau su juo per „Tinder“ (…), daviau jam „antrą šansą“, bet tąkart, man atsisakius vėl su juo susitikti pas jį, jis pasakė, kad vaidinu nepasiekiamą ir per daug sureikšminu seksą“, – prisiminė Emilija.

Kita mergina Luka pasakojo su juo susipažinusi pažinčių programėlėje: „Dabar sunku suvokti, kaip man pasisekė. (…) Pasirodė jis man labai keistas, tačiau ganėtinai įdomus (…). Po pasivažinėjimo po Kauną nusprendėme atsigerti pas jį arbatos. Baisiausia yra tai, kad grįžusi iš susitikimo draugei juokais sakiau: „Tikiuosi, nieko į arbatą neįpylė, nes jaučiuosi keistai”. Jis lindo, kaip gi kitaip, tačiau kažkaip pavyko saugiai išlipti, bent jau taip pati iki šiol galvoju“.

Vytautė pasakojo, kad aptariamas vyras ją užkalbino bibliotekoje, išėjus iš tualeto: „Jis pradėjo klausinėti, koks mano vardas, kad jis jau kelias valandas mane stebi ir aš esu pati gražiausia jo matyta panelė. Nedaviau numerio, nors prašė, pasakiau tik vardą, kad greičiau atstotų. (…)

Nuo tos dienos prasidėjo nuolatinis stebėjimas, atsisėdimai šalia, jis ten taip dažnai eiti pradėjo. (…) Po keliu dienų man nebejauku buvo, pasiskundžiau jaunesnei sesei ir nusprendžiau į biblioteką viena nebeiti, tik su didesne kompanija“.

„Manau, net tokios visai neįtartinos vietos turėtų saugotis iškrypėlių. (…) Vėliau jis mane dar susirado feisbuke, žinodamas tik vardą, ir rašė tik vieną kartą. (…) Studijavau Vilniuje 6 metus, tai jis etatinis vežiotojas iš taško A į tašką B“, – pridūrė Vytautė.

„Merginas jis apsvaigina narkotikais ir prievartauja“

Aistė taip pat dalijosi nemaloniais nutikimais – anot jos, pirmųjų žinučių su siūlymais susitikti sulaukė dar 2013 metais.

„Kažkada atsitiktinai buvau Kaune ir susitikom, iš pradžių viskas buvo normaliai, tuomet jis užmetė ranką per nugarą, lyg apsikabinant, per miglą prisimenu temos pakrypimus į nepatogias temas. Viskas ėmė darytis nejauku, bet buvau susitarusi vėliau susitikti su drauge, kuri buvo beateinanti ir išgelbėjo iš situacijos, nors jis norėjo eiti kartu. Realiai išvengta situacija.

Bet rašyti nesiliovė, prašė dar susitikti, paklausė, kur gyvenu tuo metu, klausė, ar galėtų pernakvoti, vėliau klausė, kada jį aplankysiu. (…) Po metų vėl pasirodė su žinute iškart, ar neatvykstu į Kauną. (…) Klausinėjo, su kuo gyvenu, klausė, ar galės atvykti pagyventi. Ignoravau. (…) 2021 metais vėl parašė klausdamas, kiek man metų ir kur gyvenu, sakė, reikės vėl susitikti“, – pasakojo Aistė.

„Kas žinoma bendrai, tai kad jis visiems sakė kitokį savo amžių, (…) merginas jis apsvaigina narkotikais ir prievartauja, susivilioja įsitempdamas į mašinas, kalbindamas kavinėse, klubuose, taip pat jis nešioja lytiškai plintančias ligas“, – teigia Aistė.

Dar viena istorija – Laurynos: „Šį birželį Klaipėdoje jis mane susistabdė, išgyrė visaip, pasiūlė susitikti po valandos. Sutikau, nes atrodė toks, kuris nenuskriaustų. (…) Nuvažiavome prie jūros, atsigėrėme arbatos, viskas buvo gerai, tik jis buvo tylus, kol nepasiūlė pasivaikščioti. Išėjom pasivaikščioti, tuomet jis lindo apsikabinėti, liesti, bučiuoti, staiga jį pastūmiau ir atsakiau, kad, jeigu palies dar sykį, kviesiu policiją. Palikau jį stovėti ir išėjau, tikrai pagalvojus galėjo baigtis daug baisiau…“

Konkrečių duomenų neteikia

Lietuvos policijos atstovė Revita Janavičiūtė nepateikė konkrečių duomenų, ar dėl šio asmens veiksmų yra kreiptasi į policiją. Kaip LRT.lt informavo policijos atstovė, remiantis bendra šalies statistika, pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl seksualinio priekabiavimo šiais metais ir per praeitų metų atitinkamą laikotarpį policija pradėjo po 2 ikiteisminius tyrimus.

Baudžiamojo kodekso 152 straipsnis nurodo, kad tas, kas siekdamas seksualinio bendravimo ar pasitenkinimo vulgariais ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Nurodoma, kad už šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

Signalai kelia nerimą

Tuo metu Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė teigė, kad pasiekę signalai iš merginų, patyrusių priekabiavimą, persekiojimą, net seksualinę prievartą, yra labai neraminantys.

„Atkreipčiau dėmesį į tai, jog žinutėse pasakojama ir apie kelerių metų senumo, ir dabar atsitikusius įvykius, vadinasi, toks liguistas, nusikalstamas elgesys negavo jokio atkirčio? Primygtinai rekomenduočiau susidūrus su tokiu elgesiu pranešti policijai, nebijoti įvardinti aplinkybių“, – kalbėdama su LRT.lt ragino K. Mišinienė.

Pasak centro vadovės, prabilti socialiniuose tinkluose ir bendravimo grupėse – labai gerai, kadangi neretai toks būdas leidžia papasakoti apie labiausiai trikdančias patirtis, tačiau, norint „užkirsti kelią tokio žmogaus nebaudžiamam merginų užpuldinėjimui ir pasiekti teisingumą, reikia kreiptis į pareigūnus“.

„Ir ne tik kreiptis, bet dalyvauti jų tolimesniuose veiksmuose, domėtis tyrimo eiga“, – pridūrė K. Mišinienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad asmenys, nekontroliuojantys savo impulsyvaus seksualinio elgesio, aukų ieško tarp negalinčių ar nedrįstančių pasipriešinti merginų ir vaikinų.

„Lipant į nepažįstamojo automobilį, viešoje vietoje vartojant alkoholį ir panašiose situacijose reikia prisiminti, jog tam tikru momentu tapsite pažeidžiama, kuo piktavaliai asmenys gali pasinaudoti. Pasitikėkite savo intuicija, drąsiai šaukitės pagalbos, reaguokite, jei matote, kad nederamai yra elgiamasi su kitomis merginomis – tik taip galima tokius užpuolikus sustabdyti, jiems nespėjus dar nuskriausti nusižiūrėtos aukos“, – akcentavo K. Mišinienė.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-08-10, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1757165/nerima-keliantys-signalai-merginos-dalijasi-seksualines-prievartos-atvejais-kalba-apie-ta-pati-vyra