Straipsniai - 2012

NEĮGALIOS ŠELMĖS IEŠKO TARPTAUTINĖS PAJĖGOS ("L.ZINIOS,LT", 2012-05-31)

Nuotykių ieškoti susirengusi proto negalią turinti žemaitė ant kojų sukėlė ne tik Lietuvos, bet ir kaimynių šalių policijos pareigūnus.

Telšių rajono Dūseikių globos namuose – nerimas. Šių namų darbuotojai ir jų gyventojai (visiems jiems diagnozuota psichikos negalia), pusantros savaitės neturi jokių žinių apie pabėgusią 27-erių globotinę. Bemaž neabejojama, kad mergina tapo prekybos žmonėmis auka. Nerimaujama, kad savimi pasirūpinti nepajėgianti mergina negrįžtų karste.

Išvyko nežinion

Dūseikių globos namų direktorius Remigijus Šimkus LŽ prisipažino, kad pradingėlės jam labai gaila, bet drauge ir pikta dėl jos poelgio. Pasak jo, labai patraukli mergina, su kuria ilgėliau nepabendravęs nė neįtartum ją esant ligone, iš Dūseikių pabėgo gegužės 20-osios vakarą. „Skuto su drauge bulves, tačiau abi metusios darbą iššoko pro langą, nulėkė porą kilometrų iki Palangos-Šiaulių kelio, susistabdė pakeleivingą mašiną ir nuvažiavo”, – pasakojo R.Šimkus. Direktorius teigė Dūseikių globos namams vadovaujantis tik pusmetį, tačiau vos atėjęs dirbti sužinojo, kad pradingėlė garsėjo kaip nuotykių mėgėja, keliaudavusi pakeleivingomis mašinomis. Šįsyk drauge pasikvietė ir kitą šių namų gyventoją, savo bendraamžę.

„Nesame uždara įstaiga, parašiusius prašymą globotinius visuomet išleidžiame, tačiau pamatę, kad mūsų globojamos merginos pabėgo, ir baimindamiesi dėl jų buvome priversti kreiptis į policiją”, – LŽ teigė R.Šimkus. Pasak jo, viena mergina buvo surasta Tauragėje. Labai nenorom policijai ji papasakojo apie kelionę pakeleivingomis mašinomis, negana to, paaiškino, kad vyrai ja, kaip neišvaizdžia, nesusidomėjo, tad mergina nusigavo pas gimines. Antroji, graži ir patraukli, nepažįstamų vyriškių buvo nusivežta Lenkijos link. Bemaž neabejojama, kad ji jau yra įtraukta į prostitucijos pinkles.

Policija neabejinga

„Nuolat ieškojome pradingėlės, skambinėjome jai. Atsiliepusi ji tikrai pasisakė esanti Lenkijoje, bet tikino, kad jai viskas gerai. Vėliau išjungė telefoną ir daugiau nebepavyko su ja susisiekti”, – sakė R.Šimkus. Anot jo, mergina į dviprasmiškus nuotykius leidosi pati, ji yra pilnametė, tad lyg ir nebūtina jos ieškoti. „Tačiau juk ji neįgalioji, ligonė, nevaldanti emocijų. Ji gali gyventi tik globojama kitų”, – nerimavo direktorius. Jis pabrėžė, kad pradingėlė globos namuose turėjo vaikiną, tačiau pasirinko kitokį gyvenimą. Anot jo, visiems baisu, kad neatlaikiusią įtampos merginą gali ištikti nerviniai priepuoliai, kurių pasitaikydavo ir anksčiau. „Pagalba jai būtina”, – tvirtino direktorius.

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo organizavimo skyriaus specialistė Vitalija Kazlauskienė LŽ teigė, jog policija deda visas pastangas, kad surastų neįgalią merginą, iš pradžių jos buvo ieškoma Lietuvoje, netrukus paskelbta ir tarptautinė paieška. Dėl šios neįgaliosios dingimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Anot V.Kazlauskienės, Telšių apskrities policijoje dar nebuvo tyrimų, susijusių su prekyba žmonėmis.

Atsakomybė – visiems

Lietuvos „Carito”, įgyvendinančio projektą, kuriuo padedama prekybos žmonėmis aukoms integruotis į visuomenę, socialinė darbuotoja Jolita Bučiūnaitė LŽ pabrėžė, kad proto negalią turinčios merginos labai dažnai patenka į prekybos žmonėmis tinklą ir būna paverčiamos sekso vergėmis. Anot jos, jei merginoms pavyksta ištrūkti, dažna pasakoja patyrusi tiesiog neįmanomą pažeminimą ir prievartą. Kad vėl pradėtų normaliai gyventi, tokioms merginoms reikia ne vienų metų reabilitacijos. „Visų baisiausia, kad mūsų visuomenė į tokias merginas nežiūri kaip į aukas, o skuba smerkti, esą jos pačios troško nuotykių. Tačiau tas troškimas – iš nepatyrimo, žinių stokos, pagaliau ir iš negalios. Tad mes visi turėtume imtis atsakomybės už nepatyrusį, juoba turintį negalią žmogų”, – įsitikinusi J.Bučiūnaitė.


Daiva Baronienė

Publikuota www.lzinios.lt 2012 m. gegužės 31 d.