Straipsniai - 2017

NEĮGALIĄ MAMĄ TURINČIO VAIKO TRAGEDIJA: JĮ VEŽA Į GLOBOS NAMUS, JIS BĖGA NAMO („GYVBUDAS.LRYTAS.LT”, 2017-06-20)

Vilkaviškio rajone tęsiasi neįgalios mamos ir trylikamečio sūnaus drama. Penktadienį pasirodžius lrytas.lt publikacijai apie pėsčiomis kone 30 km iš globos namų parėjusį berniuką, vaikas pirmadienį buvo parvežtas į Kybartų vaikų globos namus. Tačiau neilgam.
Po valandos vaikas trečią kartą iš jų pabėgo ir vėl parkeliavo namo. Vaikų teisių gynėjai žada jį sugauti ir ketvirtą kartą. Nevyriausybininkai ketina kreiptis į prezidentę.
„Audamasis batus verkė“, – pirmadienio ryto įvykius prisiminė motina. Ji daugiau nei dvi savaites namuose leido sūnui slėptis nuo pareigūnų ir globos namų darbuotojų. Berniukas du kartus pėsčiomis daugiau nei 20 km buvo parėjęs iš vaikų globos namų pas motiną.
Moteris ir pirmadienio ryte sūnų užrakino troboje, kai į kiemą įriedėjo vaikų globos namų ir policijos pareigūnų automobiliai.
„Kaip žvėrys įlėkė į kiemą, atrodo, kad aš žmogų užmušus. Sakė, lauš duris – tai atrakinau. Vaikas apsiverkė, sakė, nebus ten. Verkiau ir aš. Sakiau, kad važiuotų. Įkalbėtas jis pats įsėdo į globos namų pavaduotojos automobilį“, – pasakojo vaiko motina.
Vienuoliktą valandą išvežtas, vakare paauglys vėl parbėgo namo. Šįkart dalį kelio parvažiavo autobusu, pėsčiomis teko pėdinti jau tik 6 kilometrus.
Važiuos ir ketvirtą kartą
Nors vaikas sutiko važiuoti į globos namus, iš karto pasakė, kad vis tiek eis namo. Jį perkalbėti bandė ir direktorė, ir auklėtojos, tačiau nesėkmingai.
„Darbuotojai paskui jį ėjo pirmyn, atgal. Jis buvo įkalbinėjamas eiti persirengti, nusimaudyti. Darbutojos daugiau kaip valandą paskui jį bėgiojo, saugojo iš vienos pusės, iš kitos, pro vienas duris ir pro kitas, bet drausti eiti į miestelį negalime.
Jis išėjo ir negrįžo. Po kelių minučių darbuotoja sėdo į mašiną ir apvažiavo miestelį, bet jo nerado.
Sunkus atvejis, reikia labai daug dirbti dėl jo. Mes dabar už jį atsakingi“, – tikino N.Paleckienė.

Kybartų globos namų laikinoji vadovė sakė, kad važiuos paimti berniuko ir ketvirtą kartą.

„Važiuosim, bandysim atsivežti dar kartą, stengsimės su vaiku dirbti, teikti jam psichologinę pagalbą, kad vaikas apsiprastų ir gyventų globos namuose“, – aiškino ji.
Melavo dėl sumušimo? 
Jos teigimu, vaikas melavo, kad buvo sumuštas ir kad dėl to bėgo iš globos namų. „Ten buvo pameluota, vaikas prisipažino. Klausiau, kodėl, vaikyti, taip pasakei. Atsakė: „Noriu gyventi namuose“.
Berniukas globos namuose su kitais nekonfliktavo. Globos įstaigoje bet koks vaiko sužeidimas yra fiksuojamas. Paklausus, iš kur mėlynės, vaikas juokėsi: „Nesvarbu“, – dėstė N.Paleckienė.
Kad vaikas melavo, esą rodo ir nenoras atlikti ekspertizės, užfiksuoti padarytų sužalojimų. „Žinojo ir mama, ir patėvis, kad vaikui reikia pasidaryti teismo ekspertizę. Vaiko jie neparodė“, – teigė laikinoji globos namų vadovė.
Tačiau vaiko motina savo žodžių neatsiėmė: „Buvo sumušimai – ir sugyventinis matė, ir kaimynė matė. Vaikas nenorėjo moterims sakyti, globos namuose jau buvo pasiskundęs, tai jam atsakė: „Dar mažai gavai. Gal dar nori gauti?“, – aiškino berniuko mama.
Ekspertizei motina vaiko nevežė, nes nenorėjo vėl atiduoti į globos namus.
Vaikų namai perpildyti
Galbūt trylikametis galėtų gyventi kituose globos namuose? Vilkaviškio vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Rasa Blažaitienė teigė, jog tai neįmanoma.
„Vaikas turi būti apgyvendinamas kuo arčiau savo buvusios gyvenamosios vietos. Jei tokios galimybės nėra, galima pirkti paslaugą iš kitos savivaldybės. Aplinkinėse savivaldybėse vakar dienos duomenimis tokių vietų neturi“, – sakė R.Blažaitienė.
Kokia atsakomybė laukia darbuotojų, kurie neišlaikė berniuko globos namuose, neaišku.

„Nemanau, kad reikia kalbėti vien apie atsakomybę. Kiek globėjas kaltas dėl aplinkybių, į kurias patenka vaikas? Labai daug situacijų, kai patys vaikai yra vienokio ar kitokio elgesio“, – aiškino vedėja.

Kreipsis į prezidentę 
Apie dramą šeimoje pranešę nevyriausybininkai apstulbę.
Situacija graudinanti ir bauginanti. Vakar ryte vaikų teisių specialistai atvažiavo į berniuko namus ir beveik jėga paėmė vaiką ir grąžino jį į globos namus.
Praėjus valandai ar kelioms vaikas vėl išėjo iš globos namų. Turėjo kelis eurus, nusipirko autobuso bilietą ir vėl išvyko namo, šiandien jis vėl namuose.
Tai yra trečias kartas, kai vaikas paimamas“, – sakė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro socialinių darbuotojų skyriaus koordinatorė Justina Stakaitytė.
KOPŽI žadėjo dėl šios šeimos kreiptis į prezidente ir kitus aukštus pareigūnus.
„Keliam šitą klausimą, vadovė bando susisiekti su prezidentūra, kad klausimas būtų keliamas aukščiausiu lygiu.
Mes įžvelgiame, kad tai yra savotiškas noras parodyti galią prieš mus, nevyriausybininkus: putokitės, kalbėkite apie tai, o mes savo tvarką padarysime.
Jų tvarka, kad vaikas trečią kartą išvežamas į globos namus ir trečią kartą labai lengvai ir paprastai iš jų išeina. Tai turėjo būti paskutinis kartas“, – kalbėjoJ.Stakaitytė
Nevyriausybininkų manymu, apskritai nėra reikalo vaiko išplėšti iš šeimos.
„Nesuprantu, kam vaiką atskirti nuo mamos. Ten nėra tokios problemos, kad vaiką reikėtų auginti institucijoje. Mes nuoširdžiai tikėjomės, kad po sujudimo bus sušauktas aptarimas ir bus galima kalbėtis, kodėl vaikas iš įstaigos bėga. Girdime labai blogus atsiliepimus apie tą įstaigą. Čia jau beveik pasaulio pabaiga“, – šiurpo socialinių darbuotojų koordinatorė.
KOPŽI darbuotojai įsitikinę, kad užtektų proto negalią turinčiai mamai padėti buityje ir nebeliktų preteksto sūnaus atimti.
Mat trylikametis gegužės pradžioje iš namų buvo paimtas dėl motinos negebėjimo tvarkytis su finansais, maisto trūkumo, mokyklos nelankymo.
Autorius Sigita Lanauskienė