Straipsniai - 2015

MODERNI VERGYSTĖ: LIETUVIAI Į TEISMĄ PADAVĖ BRITUS ("TIESA.COM", 2015-08-10)

Pirmą kartą Jungtinės Karalystės (JK) istorijoje dėl šiuolaikinės vergystės į teismą paduota britų kompanija. Šeši lietuviai į Aukščiausiąjį teismą Londone kreipėsi ieškodami teisybės po to, kai darbe patyrė išnaudojimą ir prievartą.


Šeši lietuviai kaltina kompaniją „DJ Houghton”, jos direktorių Darrellą Houghtoną ir sekretorę Jacqueline Judge dėl prekybos žmonėmis bei prievartos dirbant sunkius darbus.
Į Kente esančią įmonę vištų gaudymo darbui ieškovai buvo atvežti iš Lietuvos. Pradėjus dirbti, darbuotojai buvo apgyvendinti perpildytoje, purvinoje patalpoje kur su jais buvo nepagarbiai elgiamasi.

„Jautėmės tarsi įkalinti, kaip vergai“, – prisiminimais dalinosi vienas iš nukentėjusių Antanas Galdikas.

Vyrai pasakojo, jog beveik visą darbo įmonėje laikotarpį buvo verčiami dirbti ir gyventi be jokių, net elementarių patogumu: lovos, dušo ar maisto. Už darbą taip pat nebuvo tinkamai sumokėta. Lietuviai buvo pasamdyti ir komapnijoje dirbo 2008-2012 metais. Jų darbas buvo itin sunkus: gaudyti vištas vištidėse ir pakrauti jas į sunkvežimį. Ūkis, kuriame vyrai dirbo, didžiausiems Britanijos prekybos centrams tiekė viščiukus bei vištų kiaušinius, pažymėtus prekiniu ženklu „Happy Eggs”.
Vištų ūkyje dirbę žmonės kentė ypač sudėtingas sąlygas. Darbininkai miegojo perpildytuose kambariuose ant utelėmis ir blusomis nusėtų čiužinių, kartais taip išalkdavo, kad valgydavo žalius kiaušinius. Darbo metu jiems nebuvo leidžiama pailsėti, o jei norėdavo nueiti į tualetą, darbininkams buvo liepta šlapintis į butelius ir tuštintis į plastikinius maišelius. Neįtikėtina, tačiau po vadinamos darbo dienos, vyrai buvo siunčiami dirbti į kitą ūkį. Namo jie grįždavo trumpiau nei valandai.

Atlyginimai buvo mažinami dėl absurdišku „nusižengimų“, kaip pavyzdžiui, virtuvėje palikto neplauto puodelio ar pastebėjus kur nors išeinant iš savo kambario nakties metu.
Nukentėjusieji tvirtino, jog darbų vadovai elgėsi brutaliai. Vienas iš jų, veisiantis rotveilerių veislės šunis lietuvis prižiūrėtojas Edikas Mankevičius dažnai žemindavo bei grasindavo užpjūdyti šunimis. Tiesa, nusikaltėlis išvyko į Lietuvą prieš pat policijos reidus, todėl jo apklausti nepavyko iki šiol.
„Mūsų klientai tenorėjo užsidirbti pragyvenimui, kad galėtų išlaikyti save ir savo šeimas. Tačiau, vietoje to, krito į skolas, buvo nuolatos įžeidinėjami, dirbo nesuvokiamai ilgas valandas be pertraukų ir tinkamo atlygio. Šiuo metu jie yra benamiai ir skursta”, – sakė ieškovų advokatė Shanta Martin.

Nukentėjusieji iš priespaudos išsilaisvino dar 2012-aisiais pabėgdami į netoliese esantį Piliečių konsultavimo biurą (angl. Citizens Advice Bureau). Nors vyrai laisvi jau trejus metus, tačiau kaltinimai dėl vergystės organizavimo nebuvo pateikti nei vienam iš kompanijos vadovų ar prižiūrėtojų. Šeši lietuviai patys kreipėsi į advokatus siekdami žalos atlyginimo už išnaudojimą ir darbe patirtą prievartą.

JK Nacionalinės nusikaltimų agentūros prekybos žmonėmis centras penkis iš šešių į teismą besikreipusių vyrų pripažino prekybos žmonėmis aukomis.

„DJ Houghton” kompanija jau yra pelniusi „blogiausio Jungtinės Karalystės įdarbintojo” vardą, kurį suteikė įdarbintojų licencijavimo institucija (angl. the Gangmasters Licensing Authority).

Advokatų kontora „Leigh Day” nukentėjusiųjų vardu pradėjo ieškinį prieš žalos pridariusią kompaniją ir jos savininkus. Nukentėjusiuosius ginanti advokatė S. Martin piktinosi, kad policija atsainiai žiūri ir vilkina bylos tyrimą.

Ši byla toliau nagrinėjama Londono Aukščiausiojo teismo. Šiuo metu sprendžiama ar bus leidžiama Houghtono gynėjams atidėti bylinėjimąsi iki 2016-ųjų metų. Svarstymas planuojamas 2015 rugpjūčio 11 dieną, antradienį. „Leigh Day“ advokatų kontora tvirtai teigė, kad šiam prašymui bus „kategoriškai nepritarta“.  

2015 m. rugpjūčio 10 d. http://www.tiesa.com