Straipsniai - 2020

Minima Kovos su prekyba žmonėmis diena: dažniausiai nukenčia 18–30 amžiaus, pažeidžiami asmenys ("www.lrt.lt", 2020-10-18)

Sekmadienį – spalio 18-ąją – minima Europos kovos su prekyba žmonėmis diena. Pasak vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, kova su prekyba žmonėmis yra prioritetas tarptautiniu mastu, todėl ši sritis itin svarbi ir Lietuvos institucijoms, kurios stengiasi užtikrinti gyventojų saugumą.

„Šiandien apie prekybą žmonėmis kalbama visoje Europoje, Lietuva – ne išimtis. Prekyba žmonėmis yra kompleksinė problema, todėl spręsdami šią problemą turime veikti kartu, ypač svarbus glaudus atsakingų institucijų bendradarbiavimas. Būtina ir toliau aktyviai informuoti gyventojus apie šį nusikalstamą socialinį reiškinį ir priminti, kad negalime prarasti budrumo“, – sako ministrė R. Tamašunienė.

Rita Tamašunienė

Rita Tamašunienė / E. Blaževič/LRT nuotr.

2019 m. Kovos su prekyba žmonėmis situacijos Lietuvoje apžvalgoje nurodyta, kad nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis pripažinti 39 asmenys: 18 vyrų, 17 moterų, 4 vaikai. 33 asmenys buvo Lietuvos Respublikos, 4 Ukrainos Respublikos ir 2 Čekijos Respublikos piliečiai.

Daugiausiai nukentėjusių asmenų priklausė 18-30 amžiaus grupei ir dažniausiai išnaudojimo formos buvo prekyba žmonėmis seksualiniam išnaudojimui, nusikalstamoms veikoms ir priverstiniam darbui, pažymima Vidau reikalų ministerijos pranešime. Taip pat išskirtos ir priežastys, kodėl nukentėję asmenys priėmė prekeivių žmonėmis pasiūlymus: tai buvo pažeidžiamumas, apgaulė, rečiau – grasinimai ir fizinis smurtas.

pyktis

pyktis / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro vadovės Kristinos Mišinienės teigimu, per pandemiją suaktyvėjo iš trečiųjų šalių atvykusių migrantų išnaudojimas.

„Net iš tokių egzotiškų šalių kaip Indija, Tailandas, Kambodža. Jie taip pat yra mūsų šalyje ir patiria išnaudojimus. Tai pakankamai naujas iššūkis mums, nes ir atsaką duoti pakankamai sudėtinga, nes neturime vertėjų, tas apsisprendimo laikotarpis, kuris yra nurodytas Europos Sąjungos, kaip elgtis su nukentėjusiaisiais iš trečiojo pasaulio šalių šiandien pas mus dar yra mažai įgyvendinamas, neturime ką pasiūlyti šioms aukoms“, – LRT RADIJUI nurodė K. Mišinienė.

Minint Kovos su prekyba žmonėmis dieną, Vidaus reikalų ministerija siekia atkreipti visuomenės dėmesį į šį nusikalstamą socialinį reiškinį.

Prekyba žmonėmis – tai procesas, kurio metu įtraukti asmenys yra išnaudojami siekiant gauti ekonominės naudos. Tai yra sunkus nusikaltimas ir žmogaus teisių pažeidimas.

karantinas mieste

karantinas mieste / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

Prekybos žmonėmis nusikaltimas pasižymi išnaudojimo formų gausa. Vaikai ir suaugę asmenys gali būti išnaudojami vergijos ar panašiomis į vergiją sąlygomis, prostitucijai, pornografijai ar kitoms seksualinio išnaudojimo formoms, priverstinei, fiktyviai santuokai, organų išėmimui, priverstiniam darbui ar paslaugoms, įskaitant elgetavimą, nusikalstamai veikai daryti arba kitais išnaudojimo tikslais.

Vidaus reikalų ministro įsakymu yra sudaryta tarpinstitucinė komisija, kuriai pavesta koordinuoti valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų priemones bei veiksmus kovos su prekyba žmonėmis srityje. Komisijos veikla yra tęstinė ir nuo 2016 m. aktyviai koordinuojama Vyriausybės kanceliarijos bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Autorius: ELTA, LRT RADIJAS

Publikuota: 2020m. spalio 18d., https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1255653/minima-kovos-su-prekyba-zmonemis-diena-dazniausiai-nukencia-18-30-amziaus-pazeidziami-asmenys