Straipsniai - 2013

LIETUVIŠKA REALYBĖ: NUSIKALTIMAS BEVEIK TOKS PATS, BAUSMĖS SKIRTINGOS ("BALSAS.LT", 2013-04-24)

Įtraukti merginą į prostituciją Lietuvoje ir tą patį padaryti Latvijoje, Estijoje ar bet kurioje kitoje šalyje. Tokie nusikaltėlių veiksmai atrodo itin panašūs (išskyrus faktą, kad antruoju atveju buvo kirsta valstybės siena), tačiau įstatyme jų traktavimas skiriasi kaip diena nuo nakties. 

Mat merginos pardavimas sekso pramonei, tarkime, Klaipėdoje ar Kaune, yra vertinamas kaip įtraukimas į prostituciją, o tokie patys veiksmai kitoje šalyje – prekyba žmonėmis. Pirmu atveju galima atsipirkti bauda, laisvės apribojimu arba laisvės atėmimu iki trejų metų, o antruoju – laisvės atėmimo bausme net nuo 2 iki 10 metų. 

Lietuvos „Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ vadovė Kristina Mišinienė portalui balsas.lt pasakojo, kad įstatyme apibrėžtas skirtingas požiūris į tokio pobūdžio nusikaltimus šiek tiek glumina. 
„Tai yra labai svarbi mintis, itin reikšmingas akcentas. Lietuvoje neturime atitinkamų sąvokų, kurios aiškiai nubrėžtų ribas. Egzistuoja ta pati prekyba žmonėmis ir šalies viduje. Jei pardavimas į Londono viešnamį yra prekyba žmonėmis, o pardavimas į Klaipėdos viešnamį – jau įtraukimas į prostituciją, vadinasi, kažkas yra negerai“, – svarstė K. Mišinienė. Anot jos, tokia nuomonė iš esmės yra neteisinga: „Veiksmai, kuriuos padaro nusikaltėliai, iš esmės nesiskiria. Todėl galbūt reikėtų papildyti kodeksą, kuriame nebūtų akcentuojamas sienos kirtimas. Pakeitus požiūrį, pavyktų šiek tiek pagerinti situaciją.“

Panašus kontrastas tarp bausmių atsispindi ir dar viename Baudžiamojo kodekso straipsnyje, kur apibrėžiamas pelnymasis iš kito asmens prostitucijos. Pirmoje dalyje teigiama, kad tas, kas turėjo pajamų iš kito asmens prostitucijos arba sąvadavo prostitucijai, yra baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų. Tas, kuris organizavo ar vadovavo prostitucijai arba gabeno asmenį šio sutikimu verstis prostitucija į Lietuvos Respubliką ar iš jos, jau yra baudžiamas laisvės atėmimu iki šešerių metų. Suprantama, jeigu tokie patys veiksmai atliekami su nepilnamečiu, tada griežčiausia numatyta bausmė – iki 8 metų nelaisvės.


Publikuota 2013 m. balandžio 24 d. www.balsas.lt