Straipsniai - 2014

LAIKMEČIO PROBLEMA – PREKYBA ŽMONĖMIS („LAIKRASTISPLUNGE.LT“, 2014-03-07)

Kovo 4 d. Plungės trumpalaikės globos centre susirinkę socialiniai darbuotojai diskutavo labai opia tema – analizuotos prekybos žmonėmis problemos, aptarti teisiniai aspektai ir pagalbos nukentėjusiesiems galimybės. 

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovė Jurgita Bidvienė pasidžiaugė, kad per pastaruosius dvejus metus tokių bylų Plungėje nebuvę.
Seminare dalyvavę socialiniai darbuotojai susidomėję klausėsi Lietuvos „Caritas“ projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ socialinių darbuotojų Renatos Karaliūnaitės, Linos Vėlavičiūtės, Erikos Panovos bei psichologės Alantos Bendikienės pranešimų.
Plungės trumpalaikės globos centro vadovas Gintaras Armalis tikino, kad ši tema jam labai aktuali, mat jis dirba su žmonėmis, kurie susiduria su smurtu, socialine atskirtimi, nepritekliumi ir netgi seksualine prievarta. Jo praktikoje buvę atvejų, kai psichine liga sergančią merginą išnaudojo draugai, kai teko gelbėti be priežiūros likusius vaikus, kurių tėvai nuolat lankėsi landynėse, kai būdavo išnaudojamos jaunos mergaitės, nepilnametės mamos ar valios sutrikimų turinčios paauglės, kurios lengvai priviliojamos, sugundomos pinigais.
Psichologė L. Vėlavičiūtė pateikė galimas prekybos žmonėmis formas. Anot pranešėjos, suteneriai ir verbuotojai nuolat atranda vis naujų būdų – į prostituciją įtraukiamos ne tik mergaitės, bet ir vyrai. Į spąstus žmonės patenka Lietuvoje ir užsienyje. Vieni apgaunami pažadais surasti geresnį darbą, kiti tampa mylimųjų apgaulės aukomis. Aukos patiria smurtą, iš jų reikalaujama atidirbti už skolas. Pasak pranešėjų, tokių paslaugų vartotojų fantazijos yra neribotos – aukos išnaudojamos visokiais būdais. Dažniausiai visos jos pratinamos prie narkotikų ir alkoholio.
Konsumacija – taip pat viena iš prekybos žmonėmis rūšių. Mergaitės susigundo lengvu darbu – įkalbinėti ponus pirkti daugiau brangių gėrimų, tačiau ir ši veikla baigiasi įjunkymu į alkoholį, narkotikus ar seksualiniu išnaudojimu.
Atsiranda nauja prostitucija – vadinamieji „webmodels“. Geru užmokesčiu susigundžiusios mergaitės tampa šio verslo aukomis. Iš pradžių prašoma tik bendrauti su klientu, vėliau reikalaujama nusimesti marškinėlius ir panašiai. Visa tai yra filmuojama, o vėliau tampa priemone šantažui. Aukos įtraukiamos į pornografijos industriją. Vis labiau plinta įvairūs masažai „su laiminga pabaiga“. Būna atvejų, kai prekybos žmonėmis aukomis tampa nelegalūs darbuotojai. Nuvykę į svetimą šalį, žmonės išnaudojami ūkio darbams, dirba už nakvynę ir maistą. Tokie darbininkai neretai į namus grįžta pakeleivingomis mašinomis ar pėstute. Pasitaiko, kad į užsienį išvežti žmonės verčiami elgetauti gatvėse ar tampa organų prekeivių aukomis. Kai kurios aukos tampa gyvaisiais narkotikų gabenimo per sieną konteineriais.
Teisėsaugininkams ir socialiniams darbuotojams sunkiausia identifikuoti nukentėjusįjį, mat įbauginti žmonės neretai bijo kalbėti, duoti parodymus, atsiverti trukdo gėdos jausmas ar baimė, jog su jais ar šeimos nariais bus susidorota. Su tokiais žmonėmis dirbantiems specialistams būtinas geras psichologinis pasirengimas.
Po diskusijų susirinkusieji buvo pakviesti žiūrėti filmą „Price of sex“. Socialiniai darbuotojai džiaugėsi, kad prekyba žmonėmis nėra masinis reiškinys Plungės rajone, nors pavienių atvejų būta, tačiau aukų nėra daug. 

Dana Lukauskienė 

Publikuota 2014 m. kovo 07 d. http://www.laikrastisplunge.lt