Straipsniai - 2018

KETURIOLIKMEČIO EGZEKUCIJĄ SURENGĘ KARMĖLAVOS BUDELIAI APNUOGINO BEJĖGĘ SISTEMĄ („WWW.DELFI.LT”, 2018-06-01)

Balandžio pabaigoje Kauno apygardos teismo nuosprendžio išklausė Karmėlavos budeliais pramintas septynetas. Žiauriai keturiolikmetį kankinęs būrys izoliuotas nuo visuomenės, tačiau nevyriausybinės organizacijos įsitikinusios – egzekucijai buvo galima užkirsti kelią, jei ne tarnybų abejingumas.

„Daviau jam į burną“, – kitą dieną po 2015-ųjų metų liepos pabaigoje keturiolikmečiui įvykdytos egzekucijos su pasididžiavimu gyrėsi penkiasdešimtmetis Artūras Liutkevičius, dar pridurdamas: „Leidau pasirinkti, į burną ar į užpakalį“.

Vėliau teisme A.Liutkevičius pripažino išties nusimovęs kelnes ir liepęs čiulpti, bet tai esą buvo tik juokas – sumuštas ir į mišką išvežtas vaikas neva savo noru paėmė ir pabučiavo jo lytinį organą. Už šiuos darbelius į šeštąją dešimtį įkopusiam vyrui teismas skyrė septynerius metus laisvės atėmimo.

Subūrė gaują

Sugyventinės meilužį iki mirties metaliniu strypu uždaužęs A.Liutkevičius iš kalėjimo išėjo tik 2014-aisiais. Kaip 15min sakė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė, tarnybų neveiklumas stebint, kaip A.Liutkevičius išėjęs iš kalėjimo pradėjo burti aplink save gaują, kelia didelį nerimą.
„Šie skaudūs įvykiai verčia mus įsigilinti į temą, kurią dauguma tarnybų laiko ne „savo kompetencija“. Konkrečiai ši Pakaunės gauja formavosi būdu, kai daug vyresnis recidyvistas būrė apie save tuomet dar nepilnamečius“, – aiškino centro vadovė.
Du iš Karmėlavos budelių septyneto nusikaltimo padarymo metu dar buvo nepilnamečiai. Tai 1999 m. gimęs Laurynas Saladžius ir 1998 m. gimęs Domantas Rudžionis.
Būtent jie, kartu su maždaug dešimtmečiu vyresniais Edvinu Gursku ir Valerijumi Kulikovu, supykę ant keturiolikmečio dėl neva negrąžintų 15 eurų, prie prekybos centro „Molas“ liepė sėstis jam į BMW ir išvežė į garažų masyvą
Beje, V.Kulikovas jau po įvykdytos egzekucijos spėjo pridirbti dar baisesnių dalykų: jau teisiamas dėl šios egzekucijos vyras žarstekliu uždaužė jį gyventi priėmusią moterį, o bandydamas nuslėpti nusikaltimą padegė namą. Už visus savo darbelius kalėjime jis turės praleisti 14 metų.

Išvežė į mišką

Šalia garažų vyresnių draugų paskatinti nepilnamečiai įrėmė peilį pagrobtajam į kaklą, grasino nužudyti ir mušė.
Vėliau jie nukentėjusįjį įmetė į automobilio „Audi“ bagažinę, vežiojo po įvairias vietas. Nuvažiavusi prie kavinės „Burgundija“ ketveriukė sulaukė pastiprinimo – su „VW Golf“ čia atvyko A.Liutkevičius kartu su Marijonu Taraila ir Sauliumi Juozaičiu.
Tiesa, pastarasis teisme teigė visą laiką buvęs visiškai girtas ir sunkiai atsimenantis įvykio aplinkybes, dievagojosi nė pirštu neprilietęs nukentėjusiojo ir jam nepasakęs nė žodžio. Teismas patikėjo S.Juozaičio versija ir vienintelio iš septyneto nepasiuntė į kalėjimą, pripažino jį kaltu tik dėl neteisėto laisvės atėmimo. Už šį nusikaltimą jam skirta dvejų metų lygtinė laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant trejiems metams.
Vėliau nukentėjusysis permestas į „Golf“ bagažinę, nuvežtas į mišką netoli Neries, ten jau vėlų vakarą mušamas, gulinčiam jam spardyta į galvą, o A.Liutkevičius dukart seksualiai nepilnametį išnaudojo.

„Ecka pasiūlė paleisti į galvą man plytą, bet vyriausias kažką pasakė ir jie to nepadarė. Po to kažkas pasiūlė mane paskandinti ir už plaukų pradėjo tempti link vandens. Tuo momentu išsprūdau ir pradėjau ridentis nuo šlaito link vandens. Pajutęs, kad tuoj sustosiu, specialiai ridenausi toliau, kol įkritau į vandenį.

Gulėdamas vandenyje apsimečiau be sąmonės, plūduriavau sulaikęs kvėpavimą. Girdėjau, kaip kažkuris iš jų pasakė, kad tikriausiai mane užmušė ir reiktų ištraukti. Po šių žodžių nepastebėtas pradėjau irtis link kito kranto.
Ties upės viduriu pajutau, kad baigiasi jėgos, todėl stengdamasis nepaskęsti atsiguliau ant nugaros ir stengiausi išsilaikyti paviršiuje. Galiausiai pasiekiau kitą krantą, nuėjau iki artimiausio namo ir paprašiau pagalbos, ten buvęs vyras iškvietė policiją“, – teisme kraupias egzekucijos detales prisiminė keturiolikmetis.
Žinojo, bet nieko nedarė
Už nepilnamečiui surengtą egzekuciją M.Taraila kalėjime turės praleisti šešerius metus, o E.Gurskas – penkerius. Visi budeliai, išskyrus lygtine laisvės atėmimo bausme nubaustą S.Juozaitį, nukentėjusiajam taip pat turės atlyginti neturtinę žalą, teismas ją įvertino 60 tūkst. eurų.
Dar nepilnamečiais nusikaltimo padarymo metu buvę L.Saladžius ir D.Rudžionis nubausti ketverių metų laisvės atėmimo bausmėmis. Tačiau kadangi abu vaikinai jau ne kartą buvo teisti už plėšimus, vagystes ir smurtą, subendrinus ankstesnes bausmes, juos teismas nusprendė nuo visuomenės izoliuoti septyneriems metams.
K.Mišinienė komentuodama šį atvejį labai nerimauja, nes, anot jos, būtent recidyvistas A.Liutkevičius įtraukė vaikinus į nusikalstamą veiklą, o atsakingos tarnybos į situaciją žiūrėjo pro pirštus. Luko Balandžio / 15min nuotr./Kristina Mišinienė
„Karmėlavos gyventojai pasijuto terorizuojami, tačiau formalios auklėjamosios priemonės jaunuolių ir jų vadeivos nesustabdė. Jeigu seniūnija, Vaiko teisų apsaugos tarnyba būtų atkakliau reagavę, bendradarbiavę tarpusavyje, su policija – tikrai vėliau nebūtume sulaukę šių bei kitų tragiškų įvykių. Ir nereikėtų veidmainiškai piktintis „supuvusiu“ jaunimu“, – sakė ji.
Nerimą pašnekovei kelia ir tai, kad šio nusikaltimo auka buvo palikta visiškai viena – niekas net nėra įpareigotas jam suteikti pagalbą. „Šios istorijos nukentėjusį berniuką mūsų centras surado visiškai atsitiktinai, porą metų jam ir jo šeimai teikėme intensyvią pagalbą, tačiau nė karto per tuos metus jokia savivaldybės tarnyba nepasidomėjo, kaip mums tai sekasi daryti, ar užtenka lėšų samdyti psichologei ir advokatui.
Tai net ne abejingumas, o savotiškas abuojumas – niekam neįdomu. O reiktų savivaldybėms bent jau vaikus, nusikaltimų aukas susiskaičiuoti, pakoordinuoti jiems pagalbą“, – sakė K.Mišinienė.
Išteisinti dėl pasikėsinimo nužudyti
Teismas svarstė, ar septynetą nuteisti už pasikėsinimą nužudyti, tačiau nusprendė, kad tikslo atimti jaunuoliui gyvybę jie neturėjo.
„Nagrinėjamu atveju negalima kategoriškai teigti, kad kaltinamieji turėjo konkretų, apibrėžtą tikslą nužudyti ir tuo tikslu atsivežė nukentėjusįjį į nuošalią vietą, ir kėsinosi tai įvykdyti, bet nužudymo nebaigė dėl nuo jų valios nepriklausančių aplinkybių – nukentėjusiajam nuplaukus upe.
Nukentėjusiajam atskirų kaltinamųjų išsakytas frazes apie galimą susidorojimą (užmušimą ir pan.), nesant kitokių duomenų apie mėginimą ar rengimąsi nužudyti, galima vertinti tik bendro pobūdžio naudoto psichologinio smurto ar grasinimo veiksmus“, – nusprendė teismas.
Kaltinimą byloje palaikęs prokuroras Egidijus Palaima šio nuosprendžio neskųs. Kaip 15min sužinojo Kauno apygardos prokuratūroje, teismas pripažino kaltinamuosius kaltais pagal visus jiems valstybinio kaltintojo inkriminuotus nusikaltimus.
„Pažymėtina, kad ikiteisminio tyrimo metu kaltinamiesiems nebuvo inkriminuojamas pasikėsinimas nužudyti. Tokį kaltinimą, vadovaujantis galiojančiu proceso įstatymu, teisminio nagrinėjimo metu pirmos instancijos teisme pateikė nukentėjusiojo atstovas“, – teigiama prokuratūros atsakyme.
Tiesa, savo nekaltumą aukštesnės instancijos teisme bandys įrodyti bent 4 nuteistieji, jie jau pateikė apeliacinius skundus.
Autorius: Vytenis Miškinis
Publikuota: 2018m. birželio 1d.,