Serijiniai seksualiniai nusikaltėliai, paleisti į laisvę, vėl lankosi tuose pačiuose parkuose ir toliau ieško naujų aukų, teigia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu (KOPŽI) centro vadovė Kristina Mišinienė: „Ką mes tada sakysime – kaip mums gaila, kaip jai nepasisekė, tyliai pagalvodami, kad kaip gerai, kad ten buvau ne aš, kad ne mano sesuo, dukra ar mama?“
Taip K. Mišinienė kalbėjo Seime vykusioje konferencijoje „Saugumo kultūra: kaip gerinti moterų saugumą viešose erdvėse?“.
Seksualiniai nusikaltimai vyksta parkuose, viešuosiuose tualetuose, gatvėse, įvairiuose užkaboriuose, per konferenciją vardijo K. Mišinienė. Visgi, pasak jos, nors mokomės kalbėti apie smurtą ir geriau suprantame, kas yra trauma ir kokios jos pasekmės, dažnai praktikoje tai neatsiskleidžia.
„Esame įdėję tiek daug pastangų ir prirašę tiek daug popierių (…) apie tai, kaip turėtų būti, konvencijos ratifikuotos, įstatymų aktai blizgantys, bet kodėl mūsų praktika tokia niekinga, kodėl tai, ką mes matome, yra taip baisu?“ – klausimus kėlė K. Mišinienė.
Sunkiai suvokiami klausimai ir kaltinimai
Pavyzdžiui, išskyrė ji, neseniai buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas, kai nedidelio miestelio centre esančiame viešajame tualete moteris buvo užpulta grupės vyrų ir patyrė seksualinę prievartą.
KOPŽI centro vadovės teigimu, pirmieji moteriai užduoti klausimai buvo apie tai, ko ji tikėjosi, atėjusi į viešąjį tualetą: „Jei ji naudojasi tokia paslauga, tai ko ji dar tikėjosi? Įsivaizduojate? Taip buvo ne prieš 20 metų, taip buvo dabar.“
„Girdime apie labai giluminį visų problemų suvokimą, bet štai panyrame į labai varganą praktiką. Tai mums, dirbantiems su aukomis, yra sunkiai pakeliama. Turiu prisipažinti, mums sunkiai pakeliamas tas neapsakomas disonansas tarp teorijos ir praktikos“, – kalbėjo K. Mišinienė.
Ekspertė apgailestavo, kad viešosiose erdvėse prievartą patyrusiems žmonėms sunku pranešti apie užpuolimą, o vykstant ikiteisminiams tyrimams nukentėjusieji kaltinami ir turi aiškintis, ko atėjo į viešąjį tualetą.
„Įtariamųjų, teisiamųjų gynyba nukentėjusiąją triuškina nuo pat jos gyvenimo pradžios iki dabar. Užpulta moteris turi atsakinėti ir į tokius klausimus, kada buvo jos pirmieji lytiniai santykiai. (…) Nukentėjusieji viešosiose erdvėse tyli, vengia kalbėti“, – pabrėžė K. Mišinienė.
KOPŽI centro vadovė pridūrė – tik kino filmuose ateina „gerasis pareigūnas“, kuris atidžiai išklauso nukentėjusiąją, o tyrimai baigiasi sėkmingai.
„Nemanau, kad situacija šiuo metu normali. Leisčiau sau taip pasakyti: ji net nėra pradėta spręsti“, – apgailestavo ekspertė.
„Serijinio prievartautojo“ nusikaltimai
K. Mišinienė pateikė šių metų pavyzdį, kai Klaipėdoje į laisvę išėjo „serijinis prievartautojas“. Po kelerių metų, praleistų už grotų dėl seksualinių nusikaltimų, išėjęs į laisvę jis po kelių dienų susirado naują auką ir ją užpuolė.
„Į laisvę išėjo ar ne septintą kartą teistas dar visiškai jaunas vyras. (…) Jo būsena yra baisi. Baisi mūsų požiūriu – pamatęs aukos kraują, jis seksualiai susijaudina. Įsivaizduokite, apie kokį žmogų, apie kokią būtybę aš kalbu. Ir jis vėl daro nusikaltimus beveik toje pačioje vietoje“, – pasakojo KOPŽI centro vadovė.
Pasak jos, šis vyras seksualiai smurtavo ir prieš mažametes mergaites, ir prieš garbingo amžiaus senjores.
„Kalbame apie Klaipėdos miestą. Ne apie kažkokį kaimelį, gyvenvietėlę, bet apie vieną didžiausių mūsų šalies miestų, vieną didžiausių parkų tame mieste. Jis praktiškai grįžta į tą pačią vietą“, – sakė K. Mišinienė.
Išėjęs į laisvę, jis jau po kelių dienų užpuolė moksleivę. Ši, ruošdamasi egzaminams, išėjo pasivaikščioti, o į laisvę išėjęs vyras ją užpuolė, apsvaigino ir prievartavo.
„Apsvaiginimas tam tikra prasme merginą galbūt išgelbėjo nuo tam tikrų psichologinių šio užpuolimo pasekmių. Ji nežinojo, kas su ja buvo daroma. Jis ją visaip prievartavo, žalojo, pjaustė.
Jo elgesys yra toks pasibaisėtinas, kad net teismo dokumentuose, kur emocijų nėra, (…) skaitome, kad šis žmogus jaučia tokią neapykantą moterims, kad nebežino, ką daryti“, – teigė KOPŽI centro vadovė.
Šiuo atveju užpuolikui kaltinimai pateikti ne tik dėl seksualinės prievartos, bet ir dėl bandymo nužudyti: „Jis įvairius daiktus naudojo jai prievartauti, badyti. Tuo metu kūnas buvo jo rankose, jis leido sau daryti tai, ką tik buvo prisifantazavęs tikriausiai per nelaisvės metus.“
Pagalbos nesulaukia
K. Mišinienė pripažino, kad ją sukrėtė užpultos merginos žodžiai, jog per 18 metų, praleistų Klaipėdoje, ji nė karto nebuvo girdėjusi, kad minėtas parkas yra pavojingas, kad jame būdavo užpultos moterys ir mergaitės.
KOPŽI centro vadovė pažymėjo, kad itin svarbi seksualinio smurto prevencija, tačiau institucijos dažnai skėsčioja rankomis ir argumentuoja, kad, kol neįvyko nusikaltimas, nieko negali padaryti.
Šis ne kartą teistas prievartautojas po kelerių metų vėl bus paleistas į laisvę, o įkalinimo įstaigose seksualiniai nusikaltėliai pagalbos negauna.
„Kur jis bebūtų padėtas, kokioje psichiatrijos ar įkalinimo įstaigoje, jis vis tiek išeis į laisvę ir vis tiek eis į tą parką. Aš jau dabar galiu pasakyti, kad jį vis tiek trauks į tą parką. Jis atras valandą, vietą, laiką, tam tikrą tamsą, kurioje vėl medžios savo aukas.
Ką mes tada sakysime – kaip mums gaila, kaip jai nepasisekė, tyliai pagalvodami, kad kaip gerai, kad ten buvau ne aš, kad ne mano sesuo, dukra ar mama?“ – sakė K. Mišinienė.
Kiek anksčiau Lietuvos kalėjimų tarnyba raštu pateiktuose atsakymuose LRT.lt pripažino, kad dėl specialistų trūkumo įkalinimo įstaigose nevykdomos programos seksualiniams nusikaltėliams.
Seksualiai nusikaltusių asmenų terapijos programos užsiėmimai turėtų būti organizuojami grupėje ir trukti apie 3–4 mėnesius, tačiau, kadangi įkalinimo įstaigose trūksta išmokytų šią programą taikyti specialistų, nuteistiesiems ji nėra vykdoma.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Publikuota: 2024-11-28, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2423798/eksperte-apie-serijinius-prievartautojus-vel-iseis-i-laisve-ir-medzios-aukas