Straipsniai - 2025

Daugiadienės išgertuvės baigėsi kraupiu nusikaltimu: sunkią priklausomybę turinčios moters žodžiais teismas nepatikėjo („www.delfi.lt”, 2025-02-20)

Viename iš Lietuvos miestų nutikusi sukrečianti istorija buvo paženklinta stipraus alkoholio vartojimo per didžiąsias metų šventes. Kadangi nuo dviejų sugėrovų nukentėjusi moteris pati buvo apgirtusi ir negalėjo duoti tikslių parodymų, teismas vyrus išteisino, bet moteriai greičiausiai dar ilgai teks gydytis sielos žaizdas. 

Kartu šis pavyzdys apnuogina ir karčią tiesą, kad alkoholizmas Lietuvoje išlieka rimta problema. Nors pastaraisiais metais mūsų šalyje buvo įvesta daug alkoholio vartojimo apribojimų, tačiau vis dar esame tarp daugiausia geriančių. 

Beje, žmonės, kenčiantys nuo šios sunkiai įveikiamos priklausomybės, tampa daug pažeidžiamesni. Piktų ketinimų turintys asmenys mano, kad gali bet kaip juos išnaudoti, mat vis tiek niekas netikės tokių aukų žodžiais. 

Šios istorijos dalyvių vardai ir pavardės redakcijai žinomi, tačiau dėl nukentėjusios apsaugos tekste nebus atskleisti. 

Gyvenimas iš arti. Nutylėtos istorijos 

Tai straipsnių ciklas apie žmones, kurie atsitiktiniam praeiviui nepapasakotų, koks vingiuotas kartais būna jų gyvenimas. Šiame cikle jie arba šių žmonių atstovai prabyla, kokius kelius turėjo nueiti, kad vėl atsistotų ant kojų po patirtų sunkumų. Vieni galbūt tikėjosi didesnės valstybinių tarnybų paramos, kiti apskritai liko nusivylę per dideliu jų įsikišimu. Tačiau kiekvieno istorija nusipelno būti išgirsta. 

Jeigu norite ir jūs pasidalinti savo istorija, rašykite el. p. joginte.cetkauskiene@delfi.lt. 

Iš pradžių – draugiškas pasibuvimas 

Remiantis bylos duomenimis, prieš dvejus metus siaubingai pasibaigusios Velykų šventės į kaltinamųjų suolą pasodino du vyrus. Jie buvo apkaltinti, kad veikdami bendrininkų grupėje, pasinaudodami nukentėjusios bejėgiška būkle dėl apsvaigimo nuo alkoholio bei panaudodami fizinį smurtą nukentėjusios atžvilgiu ją išžagino. 

Abu vyrai nepripažino savo kaltės. Vienas iš jų buvo apkaltintas, kad atliko lytinį aktą prieš nukentėjusios valią, o kitas – kad laikė ją suėmęs už rankų ir nepaleido. 

Kaip pasakojo nukentėjusioji, prieš šį įvykį ji maždaug 3-4 dienas vartojo alkoholį su draugu. Alkoholis buvo vartojamas prieš Velykas, o sekmadienį, Velykų dieną, gėrė namuose, paskui du kaimynai pakvietė išgerti kieme. Jos teigimu, tądien nebuvo jokių seksualinių užuominų. Vis dėlto, kai po poros dienų išleido savo sugyventinį į darbą ir liko viena namuose, atsitiko baisiausia. 

Vienas iš pas kaimyną atvažiavusių vyrų ją pakvietė kartu išgerti. Moters teigimu, šie vyrai ir buvo tie, kurie ja pasinaudojo. 

,,Ten buvę žmonės jau buvo gerokai išgėrę“, – prisiminė ji tos dienos pasisėdėjimą. 

Taip pat nurodė, kad pas šį kaimyną buvo apie pusę dienos. Būdama ten iš jo sulaukė klausimo, kodėl gyvena su savo draugu, buvo pasiūlyta jį palikti, mat kaimynas apipiltų dovanomis, išpuoštų. Pasak moters, besisvečiuojantis vyras tuo metu stovėjo kitoje pusėje ir tas kaimynas su juo susižvalgė. 

,,Suprato, kad nori išvežti ją prostitucijai. Seksualinių užuominų nebuvo”, – vėliau duodama parodymus teigė moteris. 

Namuose – kaimyno vizitas 

Kai pabuvo, išėjo namo ir atsigulė į lovą. Sunkiai galėjo atsiminti, kada kas išėjo iš kaimyno buto, mat jau buvo stipriai apsvaigusi. 

,,Po kiek laiko kaip pro miglą, jau prabudus, buvo atėjęs kaimynas”, – duodama parodymus sakė ji ir nurodė, kad buto durys nebuvo rakinamos. Pasak nukentėjusios, girtas kaimynas pradėjo prie jos lįsti, glostyti rankas, o ji prašė, kad atstotų. Taip pat pajuto, kad su ja elgiamasi netinkamai, bandoma išžaginti. 

Kadangi buvo sunkiai apgirtusi, visų detalių tiksliai negalėjo atsiminti. Pasak nukentėjusios, ją žaginti padėjo ir į svečius pas kaimyną atvykęs vyras. Negalėjo tiksliai pasakyti, už kur laikė suėmęs rankas ir kada pradėjo tai daryti, tačiau prisimena, kad buvo tokia situacija. 

Vis dėlto moteris negalėjo tiksliai pasakyti, ar lytinis aktas įvyko tradiciniu būdu, ar buvo bandoma ją patenkinti pirštu. 

Kai viskas pasibaigė, moteris parašė žinutę savo sugyventiniui apie tai, kas nutiko, ir kad greičiau grįžtų namo. Jam grįžus, moterį rado drebančią, verkiančią ir akivaizdžiai prislėgtą. Buvo iškviesta policija, moteris parašė pareiškimą dėl galimo išprievartavimo. Tačiau dėl neblaivumo negalėjo iš karto duoti parodymų. 

Už pareiškimo atsiėmimą paprašė 100 Eur 

Vis dėlto sugyventinis nusprendė keistai pasielgti ir moteriai patarė atsiimti pareiškimą iš policijos. Pasak jo, nukentėjusiajai ši situacija sukeltų tik dar didesnį stresą, būtų užtampyta teismuose. Vėliau paaiškėjo, kad sugyventinis kaimyno ir jo draugo prašė sumokėti 100 Eur, kad būtų atsiimtas pareiškimas. 

Galimo grupinio išžaginimo bendrininkas sutiko sumokėti pinigus, pats duodamas parodymus pripažino paprašęs savo tėvo, jog juos atvežtų. Tėvas taip ir padarė – atvežė pinigus. Vis dėlto, aiškino vyras, buvo labai girtas, todėl ir sutiko sumokėti. Taip pat prisiminė, kad tie pinigai buvo išleisti alkoholiui, kurį gėrė su nukentėjusios sugyventiniu. 

Kai jam buvo daromas spaudimas vėl mokėti, iškvietė pareigūnus dėl galimo šantažo, bet buvo per girtas duoti parodymus. Taip pat tikino, kad išėjo daug anksčiau, mat jam pasidarė bloga, ir nukentėjusios rankų tikrai nelaikė. Vėliau paklausė savo draugo, kuris buvo apkaltintas išžaginimu, ar ką nors darė nukentėjusiajai, jam buvo atsakyta, kad nieko tokio nebuvo, tik abipusis noras „pasigraibalioti”. 

Iš tikrųjų, nukentėjusiosios kaimynas tikino, kad kai per pasisėdėjimą liko pas jį dviese su nukentėjusiąja, suprato, jog ji pati prašo permiegoti. Pasak kaltinamojo, moteris nusimovė kelnes, o jis bandė atlikti lytinį aktą, tačiau dėl išgerto didelio alkoholio kiekio nepavyko to padaryti. Galiausiai bandė patenkinti nukentėjusiąją pirštu, tai truko apie 10 minučių, paskui ji atsikėlė ir nuėjo namo, mat iš darbo turėjo grįžti jos sugyventinis. 

Teismui nepakako įrodymų 

Kadangi nukentėjusioji turi labai stiprią priklausomybę nuo alkoholio ir negalėjo pirminių parodymų duoti iškart, o tik po savaitės, taip pat dėl jų fragmentiškumo ir nenuoseklumo kaltinamuosius teismas išteisino. 

Teismas išsakė abejonę, kad ilgai neišsiblaiviusi nukentėjusioji esą galėjo ne taip interpretuoti kaltinamųjų elgesį ir veiksmus, jos parodymai skyrėsi ikiteisminio tyrimo ir teismo metu. Teismui pasirodė nelogiškas nukentėjusiosios ir jos sugyventinio elgesys, kai po visų įvykių vis tiek gėrė su kaltinamaisiais. Tai esą rodo, kad nukentėjusioji jų nebijojo. 

Taip pat kaltinamųjų parodymai iš esmės nesiskyrė nei ikiteisminio tyrimo, nei teismo metu. Nebuvo rasta ir seksualinę prievartą įrodančių įkalčių. 

Pasak teismo, kaltinamieji buvo išteisinti neįrodžius, kad jie padarė nusikalstamą veiką dėl prievartinių lytinių santykių bendrininkaujant.

Taip pat ir apeliaciniai skundai buvo atmesti. 

Mišinienė: tokie asmenys niekada nepasieks teisingumo 

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) centro vadovės Kristinos Mišinienės teigimu, kalbame apie asmenis, kurie niekada nepasieks teisingumo. 

,,Bet kodėl? 

Moterį, sergančią alkoholizmu, galima smaugti, prievartauti – jos parodymai yra „,,silpni, nelogiški“, auka „negali rišliai papasakoti, kokiu būdu ją išprievartavo, kuriuo metu užpuoliko varpa sustandėjo, kiek laiko truko prievartinis aktas“. O ir į teisėsaugą ji kreipėsi tik po savaitės! 

Tai, jog moters sugyventinis už tylą paėmė iš prievartautojų pinigus, ,,nieko nereiškia, tai toks bendro pobūdžio veiksmas, nieko neįrodantis”, – piktinosi ji. 

Pasak K. Mišinienės, sunku pasivaržyti su teisėjų iškalbingumu, kai jie nori ką nors išteisinti. 

„Teismo salėje, be mūsų klientės, leisgyvės iš nerimo, kamuojamos pagirių, primenančių jai neseną bandymą pasitraukti iš gyvenimo, – vieni vyrai, teisiamieji su savo advokatais, prokuroras, du iš trijų teisėjų taip pat vyrai. 

Bijome, kad po tokios patirties” bus dar vienas bandymas pakelti ranką prieš save – girdėti žodžius „ką ji čia kalba, ta alkoholikė, visa prasmirdusi, ji duoda visiems, niekas jos nevertė, kam man ją prievartauti…” yra sunkiai pakeliama“, – pripažino KOPŽI centro vadovė. 

Taip pat niekada negalės pamiršti, kokie savimi patenkinti teismo salę paliko nusikaltimu kaltinti vyrai.

„Tai, kad teisiamieji teismo salę paliko juokdamiesi ir nuoširdžiai laimingi, yra mūsų visų pralaimėjimas, ne tik šios sergančios palaužtos valios moters.

Išteisintiems prievartautojams tai yra triumfo valanda, kaip ir reta galimybė pajausti visą sunkiasvorės teismo mašinos palaikymą”, – apibendrino K. Mišinienė.

Dėmesio!                        

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                                                                     

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.                                                    

Publikuota: 2025-02-20, https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/daugiadienes-isgertuves-baigesi-kraupiu-nusikaltimu-sunkia-priklausomybe-turincios-moters-zodziais-teismas-nepatikejo-120085232