Naujienos

Dalyvaujame tarptautinėje Nacionalinės teismų administracijos konferencijoje - 2020-12-22

Dalyvavome tarptautinėje nuotolinėje konferencijoje „Pažeidžiamos proceso dalyvių grupės teismuose: kaip atpažinti ir atliepti poreikius?”, kurią organizavo Nacionalinė teismų administracija.
Mūsų šalies ir užsienio pranešėjai kalbėjo apie nukentėjusiųjų, nepilnamečių, prieglobsčio prašytojų apklausas teismuose, kokie pokyčiai pandemijos sąlygomis.
Labai vertiname, kad būtent teismai kalba apie pažeidžiamus asmenis, tame tarpe ir prekybos žmonėmis aukas.
Lietuvoje yra nemažai tarptautinių instrumentų, kurie garantuoja liudininkų apsaugą, gerą savijautą teismuose, deklaruojama juos seniai taikant – tačiau realybėje mes, lydėdamos nusikaltimų aukas į teismo salę, kur jos liudija prieš nusikalstamas grupuotes, pavienius nusikaltėlius, galime kliautis tik savimi.
Kaip išvengti susidūrimo, poveikio aukoms nepritaikytuose tokiai apsaugai teismų pastatuose, žeminančių, grasinančių replikų liudininkams bylos nagrinėjimo metu – tai, deja, vis dar iššūkis.
Konferencijos metu dalyvavome ir įdomioje, pakankamai atviroje diskusijoje apie pačių teisėjų laikyseną proceso metu – ar nešališkas teisėjas gali būti empatišku, užjaučiančiu, palaikančiu?
Puiki konferencija, džiaugiamės, jog NTA grįžta prie aktualių temų tradicijos.