Straipsniai - 2022

Čekų šeima Šventosios atrakciono darbuotojus buvo pavertusi vergais („www.atviraklaipėda.lt”, 2022-01-11)

Klaipėdos apygardos teisme trečiadienį buvo numatytas posėdis baudžiamojoje byloje, kuri dėl vertimo gali užtrukti, mat jame bus teisiami trys Čekijos piliečiai – vienos šeimos nariai. Visgi paaiškėjo, jog sausio 12 d. posėdis neįvyks, kita jo data numatyta sausio pabaigoje.

44 metų František Kolomazniček, 41 metų jo žmona Marta ir 20 -metis jų sūnus, tėvo bendravardis, kaltinami prekyba žmonėmis, t.y. vergiškomis sąlygomis vertę dirbti du savo tautiečius ir vieną lenką Šventojoje veikusiuose atrakcionuose.

Nustatyta, kad aukomis tapę vyrai į Lietuvą buvo atvežti sunkvežimio priekaboje 2019 metų birželį ir tris mėnesius laikomi nelaisvėje bei išnaudojami.

Pasak tyrimui vadovavusio ir teisme kaltinimą palaikysiančio Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Ruslano Ušinsko, apie jų nežmonišką padėtį pareigūnams pranešė ne jie patys, o lietuviai, vietos gyventojai.

„Nukentėjusieji – iki 30 metų amžiaus, benamiai, turintys tam tikrų  priklausomybių, stokojantys socialinių įgūdžių, tad jais buvo lengva manipuliuoti. Pradėjus tyrimą, jie buvo perduoti nevyriausybinei organizacijai, kurios nariai vyrus pamaitino, suteikė medicinos ir kitokią pagalbą, pasirūpino jų grįžimu namo”, – pasakojo prokuroras.

Jo teigimu, nukentėjusiesiems čekų šeima nemokėjo atlyginimo, juos maitino maisto atliekomis, vyrai buvo priversti dirbti be laisvadienių. Naktį jie būdavo užrakinami, dokumentai iš jų buvo atimti. Negana to, atrakciono savininkai prieš juos dar ir fiziškai smurtavo.

Visas šias aplinkybes nukentėjusieji patvirtino apklausiami teisme, tad į teismą Klaipėdoje jiems atvykti nebereikės.

Ar teismo posėdis dėl kaltinamųjų gyvenamosios vietos kitoje šalyje vyks nuotoliniu būdu, prokuroras praėjusią vasarą pasakyti negalėjo.

Jo teigimu, kaltinamieji privalo dalyvauti teisme, o jiems neatvykus į posėdį, jie būtų atvesdinti policijos pareigūnų, kaip ir visais kitais atvejais.

Klaipėdos apygardos teismo atstovė Dovilė Saulėnienė informavo, jog trečiadienį posėdis neįvyks.

Kitas posėdis šioje byloje numatytas sausio 25 d., kuriame bus tęsiamas įrodymų tyrimas. Jame taip pat planuojama apklausti liudytojus. Kol kas nėra žinoma, kada ir kokiu būdu planuojama apklausti kaltinamuosius.

Už prekybą žmonėmis organizuotoje grupėje Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę nuo 4 iki 12 metų.

 

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-01-11, https://www.atviraklaipeda.lt/2022/01/11/prekyba-zmonemis-itariami-cekai-stos-pries-klaipedos-teisma/