Straipsniai – 2024

Buvęs „Neptūno“ vadybininkas iš geradario virto monstru: jo aukomis tapo berniukai iš pažeidžiamų šeimų („www.delfi.lt”, 2024-06-20)

Pinigai, cigaretės, alkoholis ir grasinimai susidoroti nė 16 metų nesulaukusiems vaikams už tai, kad jie tenkintų seksualinius suaugusio vyro poreikius. Buvęs krepšinio klubo „Neptūnas“ vadybininkas Viktoras Usovas, bylos duomenimis, pasinaudojo net dvylikos vaikų pažeidžiamumu. Ketvirtadienį teismas paskelbė aukų taip lauktą sprendimą. 

Skyrė realią laisvės atėmimo bausmę 

Kone šešerius metus tirtoje ir nagrinėtoje byloje N. Usovas ne kartą vengė atvykti į Klaipėdos apylinkės teismą, nurodydamas, kad sunkiai serga. Ketvirtadienį pirmos instancijos teismas paskelbė, kad V. Usovas už apysunkius nusikaltimus nuteisiamas puspenktų metų realia laisvės atėmimo bausme. Į bausmės laiką įskaitomas dviejų mėnesių suėmimas ikiteisminio tyrimo metu. Paskirta bausmė dar gali būti skundžiama apeliacine tvarka. 

Valstybinį kaltinimą palaikanti Edita Adomaitė prašė teismo V. Usovui skirti tokią bausmę, apie kokią ir paskelbė teismas. 

„Viktoras Usovas buvo kaltinamas įvykęs 15 nusikalstamų veikų, nukentėjo 12 nepilnamečių asmenų. Akivaizdu, kad teismas įvertino tęstinį nusikalstamų pobūdį ir tai, kad nukentėjo pažeidžiamų asmenų grupė. V. Usovas nei ikiteisminio tyrimo metu, nei nagrinėjant bylą teisme, nepripažino savo kaltės, nesigailėjo. Akivaizdu, kad jis nepadarė išvadų“, – „Delfi“ sakė prokurorė. 

Anot prokurorės, nė vienas vaikų nebuvo iš globos namų, tačiau dauguma priklausė pažeidžiamai grupei. V. Usovas, bylos duomenimis, vaikų, su kuriais jau bendravo, prašė supažindinti su kitais vaikais. Prokurorė neslepia, kad buvo itin sudėtinga byla, nes ne visi apklausti su V. Usovu bendravę berniukai pripažino, kad buvo išnaudojami. 

Aukoms prisistatydavo verslininku, gydytoju ir turtuoliu 

Tyrimo metu pas vyrą buvo rastas šaunamasis ginklas. Ilgą laiką V. Usovas viešai deklaravo gerus darbus – organizavo socialiai pažeidžiamiems vaikams laisvalaikį, tačiau šis įvaizdis subliuško, kai jo gyvenimu susidomėjo teisėsauga. Paaiškėjo, kad vyras visoje Lietuvoje ieškojo aukų, vyko pas juos tiek savo, tiek išnuomotais automobiliais, kaip atlygį už seksualinį tenkinimą berniukams pirko cigaretės, davė pinigų, o kai kurios aukos sulaukė ir grasinimų. 

Teisėsaugos atstovai iškart po sulaikymo 2018 metais paskelbė, kas V. Usovas laikėsi didelio konspiratyvumo, buvo labai atsargus, aukoms prisistatydavo esąs turtingas verslininkas iš Vilniaus miesto, gydytoju, masažistu arba turtingo Lietuvos verslininko, kurio neįvardydavo, sūnumi. 

Yra pelnęs pilietiškiausio jauno žmogaus pripažinimą 

Už uždarų durų berniukams teko vėl ir vėl prisiminti įvykius ir apie juos pasakoti. Kelios aukos mieliau pasirinko pamiršti įvykius, nei keliauti į teismą ir susitikti su kaltinamuoju. V. Usovo advokatas Edvardas Staponkus teigė, kad, jo manymu, prokurorė prašo itin griežtos bausmės, o jo ginamojo sveikatos būklė išties sunki. 

Anksčiau „Delfi“ kalbintas advokatas patikino, kad kaltinamasis tikrai ne simuliuoja ir medikai patvirtino diagnozę, dėl kurios V. Usovas turi lankytis ligoninėje.

V. Usovas 2009-aisiais pelnė pilietiškiausio jauno žmogaus pripažinimą, tad žinia apie jam pateiktus kaltinimus, kad visoje Lietuvoje jis viliojo berniukus, sukrėtė ne vieną šeimą. Bylos duomenimis, V. Usovui inkriminuojama 18 nusikalstamų veikų.

 

Dėmesio!                                 

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                                 

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.                

Publikuota: 2024-06-20,  https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/buves-neptuno-vadybininkas-is-geradario-virto-monstru-jo-aukomis-tapo-berniukai-is-pazeidziamu-seimu-120031065