Straipsniai - 2020

Bulgarijoje rasta kruvina besilaukianti moteris – Latvijos, o ne Lietuvos pilietė, jos buvo ieškoma nuo 2016-ųjų ("www.15min.lt", 2020-11-16)

Sekmadienį į 15min kreipėsi Bulgarijos pilietis Ilijanas Kuzmanovas. Jis tikino prieš dvi savaites Kalugerovo kaime sutikęs galimai besilaukiančią 37 metų moterį kruvinomis rankomis, neturinčią nei pinigų, nei telefono. Jis tvirtino, kad moteris – Lietuvos pilietė. Tačiau Lietuvos institucijos netruko išsiaiškinti, kad moteris yra Latvijos pilietė, o jos paiešką kaimyninės šalies policija buvo paskelbusi 2016 m. spalį.

2016 m. spalį Latvijos policija išplatino moters nuotraukas ir prašė ką nors žinančius apie 33 metų moterį, kuri išėjo iš namų Riterio kaime, atsiliepti.

Panašu, kad praėjusius ketveriems metams būtent šią moterį prieš dvi savaites Bulgarijoje sutiko I.Kuzmanovas. Jis manė, kad moteris lietuvė, todėl pagalbos kreipėsi į 15min.

„Ji atvyko į Bulgarijos kaimą kruvinomis rankomis, neturėjo nei pinigų, nei telefono. Tris dienas miegojo miškuose. Radau ją ketvirtąją dieną. Suteikiau pagalbą, drabužių, pinigų (pusę bulgariškos minimalios algos), telefoną, įspėjau atsakingas institucijas – policiją, visuomenines organizacijas, konsulatą. Sukėliau daug triukšmo“, – laiške 15min rašė I.Kuzmanovas, fondo „ART Angel“ vadovas.

Jis tikino įtariantis, kad moteris laukiasi, kad ji gali būti prekybos žmonėmis auka. „Ji sako esanti musulmonė. Pase turi juodą antspaudą iš Turkijos. Moteris kalba apie savižudybę“, – toliau laiške pasakoja jis.

15min susisiekus su I.Kuzmanovu jis nurodė, kad moteris pati su savo artimaisiais susisiekti nenori, nes jų bijo.

„Ji nenori bendrauti su artimaisiais, nors turi tokią galimybę. Ji sako, kad šeima ras būdų ją sugrąžinti. Esą būtent dėl jų ji gyveno kaip prostitutė. Dabar ji kalba tik apie savižudybę. Gal ji bijo tų žmonių, kurie ją paliko šalikelėje, netoli kaimo“, – 15min teigė vyras.

Paaiškėjo, kad moteris Latvijos, o ne Lietuvos pilietė

Situaciją dar sekmadienį aiškintis ėmėsi Lietuvos Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI), vadovaujamas Kristinos Mišinienės ir Lietuvos Užsienio reikalų ministerija per ambasadą Rumunijoje.

Iškart kilo abejonių, kad moteris gali būti ne Lietuvos, o Latvijos pilietė. Būtent tai buvo patvirtinta pirmadienį.

Neužtruko išsiaiškinti, kad moteris išties yra Latvijos pilietė, KOPŽI ėmėsi iniciatyvos ieškant pagalbos nelaimėje atsidūrusiai moteriai bendrauti su atsakingomis Latvijos institucijomis.

Užsienio reikalų ministerija informavo, kad Bulgarijai akredituota Lietuvos ambasada Rumunijoje kontaktuoja su Sofijoje esančiu Lietuvos garbės konsulu Racho Stefanovu Ribarovu, Bulgarijos policija ir I.Kuzmanovu.

„Pažymėtina, kad iki šiol Lietuvos ambasada Rumunijoje nebuvo gavusi jokios informacijos ar kreipimųsi, susijusių su surastąja moterimi. Vienos elektroninės žinutės lapkričio 15 d. sulaukė Garbės konsulatas Sofijoje, tačiau, URM žiniomis, I.Kuzmanovas nepadėjo garbės konsului susisiekti su nukentėjusiąja ar patikslinti jos asmens duomenis, taip pat šiandien neigiamai atsakė ir į analogiškus ambasados prašymus.

Vėliau šiandien Pazardžiko miesto policijos atstovai telefonu ambasadą informavo, kad surastoji moteris Latvijos pilietė. Lietuvos ambasada Rumunijoje susisiekė su Bulgarijai akredituota Latvijos ambasada Varšuvoje ir informavo apie šį įvykį“, – nurodė ministerija.

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Straipsnio autorė Liepa Želnienė

Publikuota: 2020m. lapkričio 16d., https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/bulgarijoje-rasta-kruvina-besilaukianti-moteris-latvijos-o-ne-lietuvos-piliete-jos-buvo-ieskoma-nuo-2016-uju-59-1408574