Straipsniai - 2023

Ar Lietuva yra rojaus kampelis nesąžiningiems darbdaviams? („www.palangostiltas.lt”, 2023-02-10)

Jau seniai lietuviai nebėra vien tik išnaudojama tauta pasaulyje, vis sparčiau jie renkasi kitą barikadų pusę – tampa išnaudotojais, siekiančiais pasinaudoti atvykusiais į Lietuvą dirbti migrantais. Nesąžiningiems darbdaviams yra patraukli ši menkai apmokama darbo jėga, ją išnaudoti padeda ir Lietuvos migracijos įstatymai, pagal kuriuos atvykėliai tampa priklausomi nuo savo darbdavio malonės, net jei šis – prekeivis žmonėmis, siekiantis pasinaudoti įstatymų nežinančiais, šeimas palikusiais žmonėmis, kurie nori užsidirbti. Viena gausiausiai išnaudojančių darbo jėgą sričių vis dar yra statybų sektorius.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) gavo pagalbos prašymą – migrantas sulaukė grasinimų iš darbdavio, kai šis su parankiniais atvyko į namus apsiginklavę šaunamaisiais ginklais, siekdami pamokyti savo uždirbto atlygio reikalaujantį migrantą.

Aiškinantis situaciją paaiškėjo, jog migrantas atvyko į Lietuvą dirbti vienoje iš Pajūrio statybos firmų individualiu kvietimu, dirbęs gerai, kasdien, be poilsio dienų, be švenčių, be atostogų. Po pusės metų vyras susirgo – kreipėsi į medikus ir sužinojo, kad visą šį laiką dirbo nelegaliai, oficialiai nebuvo įdarbintas. Dėl šios situacijos žmogus pradėjo teirautis įmonės vadovo, tačiau pastarasis vietoj žadėto įdarbinimo ir solidaus atlyginimo, darbininkui pabėrė krūvą grasinimų, atvykęs į namus su ginklu rankoje grasino užmušti savo uždirbtų pinigų reikalaujantį darbuotoją. Agresyvų darbdavį nubaidė tik atvykusi policija, pradėjusi dėl tokio užpuolimo ikiteisminį tyrimą.

Migrantas yra kilęs iš vienos Šiaurės Afrikos valstybių, į kurią taip mėgsta vykti lietuviai atostogų. Į Lietuvą jis atvyko individualiu minėtos Pajūrio statybos firmos direktoriaus kvietimu, kaip geras specialistas. Prieš tai kurį laiką jis jau buvo įsikūręs kaimyninėje šalyje, kurioje gyveno su šeima. Gavęs patrauklų pasiūlymą, darbuotojas sutiko laikinai palikti žmoną ir vaikus, tam, kad užsidirbtų pinigų. Suviliotas pažadais apie solidų atlyginimą, geras sąlygas, lengvą adaptaciją, užsienietis nedvejodamas atvyko į Lietuvą.

Deja, nieko panašaus čia nerado. Vyrui teko susidurti su rasizmu, panieka, atstūmimu. Migrantas savo teises bandė ginti kreipdamasis į Valstybinę darbo inspekciją ir Darbo ginčų komisiją, tačiau gautas atsakymas nustebino ir visko mačiusius – šios įstaigos niekuo padėti negalėjo, sumokėta suma viršijo minimalų darbo užmokestį. Visi darbuotojo skundai atmesti, nepaisant, kad patikrinimo metu buvo rasta ir daugiau nelegaliai dirbančių asmenų. Išvada – statybos firma gaus baudą, sumokėję galės tęsti savo darbinę veiklą.

Vyras jaučiasi sužlugdytas, jis nesupranta, kodėl su juo taip elgiamasi, jo tauta svetinga ir maloni visiems atvykusiems, tačiau Lietuvoje panašaus požiūrio nesulaukė.

Štai Klaipėdoje ieškant buto išsinuomavimui, jis susidūrė su rasizmu – pamatę, jog jis tamsesnio gymio užsienietis, žmonės tiesiog nesileisdavo į kalbas. Galiausiai su gana dideliu sumokėtu depozitu ir kito asmens garantu, jam pavyko, o šalia lauko durų atsirado vaizdo stebėjimo kamera – kad šeimininkė galėtų stebėti, kas vyksta.

Visi Darbo ginčų komisijos pateikti dokumentai dėl vaikino skundų – lietuvių kalba, jis jų paprasčiausiai neturi galimybės suprasti, vertimo programos tikslumu taip pat nepasižymi.

Galiausiai migrantas prisipažįsta – namo tuščiomis negali grįžti, šiuo metu jis tariasi su kita statybos firma dėl darbo, tačiau dokumentų tvarkymas net ir turint oficialius leidimus dirbti užtrunka ilgiau nei planuota. Jis nenoriai atsiveria ir apie patiriamą badą dėl pinigų stygiaus, daug kartų dėkoja dėl atnešto maisto paketo.

Policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl išnaudojimo priverstiniam darbui ir paslaugoms, tikimės, kad bent čia bus įvertintos vaikino patirtos kančios, nubausti nesąžiningi darbdaviai dėl savo siekio naudotis menkai apmokamais darbininkais ir tokiu būdu krautis sau turtus.

Labai tikimės, kad mūsų šalis gali duoti atkirtį tokio pobūdžio „schemoms“.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2023-02-10, palangostiltas.lt/+ar+lietuva+yra+rojaus+kampelis+nesaziningiems+darbdaviams,7,2,15640.html