Straipsniai – 2024

Vilkaviškio vyskupijos kancleris: dėl santykių su nepilnamete įtariamas kunigas „pripažino, kad tie dalykai buvo“ („www.lrt.lt”, 2024-01-19)

Iš pareigų traukiasi dviem Vilkaviškio rajono parapijoms vadovavęs klebonas Vytautas Kajokas. Įtariama, kad kunigas su nepilnamete mergina susilaukė vaiko. Kaip LRT RADIJUI atskleidžia Vilkaviškio vyskupijos kancleris Linas Baltrušaitis, dvasininkas vyskupui „pripažino, kad tie dalykai buvo“. Pasak kanclerio, šis įvykis, manoma, nutiko prieš 16 metų. 

„Oficialiai negaliu patvirtinti (kad V. Kajokas susilaukė vaiko su nepilnamete – LRT.lt), nes dar vykdome tyrimą, bet tyrimas vykdomas būtent dėl šių dalykų. 

(…) Negalime sakyti vienaip ar kitaip, bet įtarimų tikrai yra ir tie įtarimai pagrįsti. Bet kol tyrimas nesibaigs, daugiau oficialiai nieko negaliu pasakyti“, – LRT RADIJUI sako Vilkaviškio vyskupijos kancleris L. Baltrušaitis. 

Pasak jo, pats kunigas V. Kajokas, iškviestas į vyskupiją, „daugelį dalykų“ pripažino. 

„Jis pasimetęs šioje situacijoje, bet bent jau vyskupui pripažino, kad tie dalykai buvo, (…) pripažino daugelį dalykų“, – tvirtina L. Baltrušaitis. 

Dviem Vilkaviškio rajono parapijoms vadovavęs V. Kajokas nutarė trauktis iš pareigų, tačiau pačios kunigystės neatsisakė. Anot vyskupijos kanclerio, ar V. Kajokas liks dvasininkų luome, paaiškės baigus tyrimą ir kreipusis į Vatikaną. 

„Jis yra kunigas, bet jis neturi jokių pareigų ir jam yra draudžiama viešai aukoti šv. Mišias, jis jas aukoja tik privačiai. 

(…) Jo statuso pasikeitimas bus tuomet, kai baigsime tyrimą, kai nusiųsime tą informaciją į Vatikaną ir kai Vatikanas nuspręs, ką toliau daryti. Čia tie dalykai pakankamai greitai eina, bet vis tik dar kokius porą mėnesių jo toks statusas ir bus neapibrėžtas“, – teigia L. Baltrušaitis. 

Pašnekovas pabrėžia, jog atvejai, kuomet nesantuokinių vaikų susilaukęs dvasininkas ir toliau lieka kunigu, yra itin reti. 

„Ta galimybė nėra labai didelė. Mes esame turėję atvejų, kai dėl įvairių priežasčių kunigams leidžiama toliau kunigauti. Bet tai yra tik išimtys“, – tikina L. Baltrušaitis. 

Paklaustas, ar Vilkaviškio vyskupija domisi nepilnametės merginos likimu, kur ji dabar gyvena, vyskupijos kancleris atskleidžia, kad buvusi globos namų auklėtinė „šiuo metu tikrai nėra nepilnametė“, mat iš tiesų aptariama situacija galimai nutiko prieš 16 metų. 

„Iš esmės tie santykiai, kurie galimai buvo, jie buvo prieš 16 metų. Tai iš esmės situacija jau yra radikaliai pasikeitusi. Tai buvo prieš keliolika metų, todėl ir reikalingas tyrimas“, – sako L. Baltrušaitis. 

Jis skaičiuoja, kad šiuo metu minimai merginai galėtų būti 34-eri, o jos vaikui – apie 15–16 metų. Pašnekovo supratimu, vaikas šiuo metu gyvena Marijampolėje. 

„Tikslių dalykų nežinau ir vėlgi negalėčiau atskleisti, bet šiaip vyksta tyrimas ir tame tyrime viską išsiaiškins“, – priduria L. Baltrušaitis. 

Kaip LRT RADIJUI pažymi Vilkaviškio vyskupijos kancleris, iki šiol apie galimus kunigo V. Kajoko santykius su nepilnamete mergina nežinota nieko. 

„Realiai kažkokių įrodymų tokių svarių tikrai nebuvo. Kaip žinome, apie kunigus visokių kalbų eina. Bet kad kažkas būtų realiai, svariai paliudijęs, to tikrai nebuvo“, – pabrėžia L. Baltrušaitis. 

Paklaustas, kaip ši informacija pasiekė vyskupiją, jis pasakoja, jog situaciją išsakė telefonu paskambinęs žmogus. Esą kalbėjo jis ne anonimiškai, prisistatė. „Mes žinome, kas paskambino“, – teigia L. Baltrušaitis. 

Pradėjus domėtis situacija, anot jo, telefonu paskambinusio žmogaus pateikta informacija „bent jau dalinai“ pasitvirtino. 

Vaiko teisių tarnyba apie situaciją nežinojo 

Pasak LRT RADIJO kalbintos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Alytaus apskrities vedėjos Renatos Kruk, tarnybai ši situacija iki šiol nebuvo žinoma. 

„Apie šią situaciją mes sužinojome šiandien iš viešoje erdvėje pateiktos informacijos. Sužinoję pradėjome aiškintis tą situaciją“, – teigia R. Kruk. 

Specialistės teigimu, tarnyba kol kas neturi gavusi informacijos, jog prieš 16 metų globos namų auklėtinė būtų laukusis vaiko. 

„Pirmiausia mes susisiekėme su minimų globos namų atstovais, kreipėmės į policijos pareigūnus, tačiau kol kas nesame gavę žinių apie galimą buvusios globotinės nėštumą minėtuose globos namuose. 

(…) Toliau tiksliname, renkame visą informaciją ir, be abejo, jeigu reikės pagalbos šeimai, mes tikrai inicijuosime pagalbą“, – sako R. Kruk. 

Pašnekovė pažymi, jog dėl galimų klebono santykių su globos namų auklėtine net ir praėjus tokiam laikui būtų galima kreiptis į teisėsaugą. 

„Jeigu ji buvo nepilnametė ir laukėsi tuo metu, tai, be abejo, tai buvo galima traktuoti kaip vaiko teisių pažeidimą, seksualinį smurtą netgi. Tai turėjo tirti ir policija. (…) Manau, kad būtų galima kreiptis į teisėsaugą dėl praeityje įvykusio įvykio“, – tvirtina R. Kruk. 

Sakė iš pareigų pasitraukęs dėl sveikatos 

Kaip anksčiau penktadienį rašė ELTA, Vilkaviškio vyskupijoje dar praėjusių metų gruodį pradėtas tyrimas dėl kunigo Vytauto Kajoko galimai nederamo elgesio, praneša delfi.lt. 

Įtariama, kad dvasininkas turėjo artimų santykių su nepilnamete auklėtine iš vaikų globos namų, kuriems vadovavo. Be to, anot portalo, klebonas esą su mergina yra susilaukęs ir atžalų. 

Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila patvirtino, kad praėjusių metų gruodį, prieš Kalėdas, vyskupiją pasiekė žinios apie kunigą V. Kajoką, rašo delfi.lt. Reaguojant į gautą informaciją, pradėtas vidinis tyrimas. Vyskupo teigimu, netrukus po to klebonas savo noru nutarė trauktis iš pareigų – apie tai pranešta sausio 8 d. 

Pats buvęs Vilkaviškio rajono Alvito šv. Onos ir Lankeliškių švč. Trejybės parapijų klebonas V. Kajokas informacijos apie galimus artimus ryšius su buvusia auklėtine nekomentavo – tik patikino, kad iš pareigų pasitraukė dėl sveikatos. 

Anot portalo, apie galimus dvasininko nesantuokinius santykius buvo pranešta ir teisėsaugai. Tačiau įvertinus gautą informaciją, tyrimas nebuvo pradėtas – nebuvo nustatyta, kad galėjo būti padaryta nusikalstama veika. 

Parengė Aistė Turčinavičiūtė 

Dėmesio!                

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.                

Publikuota: 2024-01-19, https://lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2175470/vilkaviskio-vyskupijos-kancleris-del-santykiu-su-nepilnamete-itariamas-kunigas-pripazino-kad-tie-dalykai-buvo