Straipsniai - 2015

SKANDALAS: MERGINĄ JOS DRAUGĖ SVAIGINA, O PASKUI PARDUODA ("LRYTAS.LT" 2015-12-30)

„Paimk ją“, – vaizdo įraše gargteli girtas vyriškas balsas. Ji – tai vos šešiolikos mergina iš nedidelio Lietuvos miesto.
Mergina, kurią vadinsime Rugile, sėdi ant lovos tik su liemenėle. Tiksliau ji ne sėdi, o sklaidosi muzikos ritmu. Rugilė krato plaukus, vartosi ant lovos, kažką nerišliai šūkaloja. Ji apsvaigusi nuo vaistų ir alkoholio mišinio.
Tačiau net apimta svaigulio ji pajunta, kai vyresnis vaikinas jai trenkia per užpakalį. Kvaitulio apimtą merginą vyras nusineša į kitą kambarį. Kas ten buvo daroma, dabar aiškinasi pareigūnai.

UŽ DRAUGĘ PAPRAŠĖ EURŲ

Teisėsauga tiria prekybos žmonėmis atvejį. Įtariama, kad vos 16 m. mergaitė buvo išnaudojama seksualiai, prieš tai ją prigirdžius alkoholio ir psichiką veikiančių vaistų.
„Dvi nepilnametės R. draugės – Monika ir Karina prigirdė ją alkoholiu, kad būtų vos ne komos būsenos ir sudavė vaistų. Mergina į nieką nereagavo, paistė visokias nesąmones. Tada viena jos draugių – Monika – į svečius pasikvietė savo vyresnius draugus. Visiems jiems per 20 metų.
Už merginą draugės gavo pinigų, o vaikinai su nepilnamete turėjo lytinių santykių. Užuot padėjus išprievartautai merginai, ją parvedus namo, ji ir toliau buvo girdoma alkoholiu. Kur dabar yra viena iš merginų, kuri užsiėmė nepilnametės pardavinėjimu, neaišku – jau savaitę nekelia telefono, neatrašo į žinutes“, – pasakojo merginas pažįstantis Edvinas.
Buvo įrašytas ir trumpas videosiužetas, kaip Rugilė, apsvaigusi nuo alkoholio ir nesigaudanti erdvėje, suaugusio vyro paimama į glėbį ir nešama į kitą kambarį.
Šis įrašas buvo paviešintas socialiniame tinkle „Facebook“. Jį į savo paskyrą įdėjo Rugilės draugė Monika, kuri galimai ir užsiėmė merginos pardavinėjimu. Greitai šis įrašas iš socialinių tinklų dingo.
Po paviešintu videoįrašu net buvo atskleista, kiek Monika esą gavo už parduotą merginą. Mergina draugams leido suprasti, kad „uždirbo“ 90 eurų.

PRADĖTAS TYRIMAS

Bylą kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra. Prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius džiaugėsi, kad prokuratūra gavo šią informaciją.
„Nors ji anonimiška, pagal ją pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiuo metu atliekami pirmieji tyrimo veiksmai. Pareigūnai siekia nustatyti, kiek ta informacija rimta. Atlikus pirminius veiksmus, galbūt bus galima įvardinti  įtariamuosius.
Atliekame apklausas, siekiame identifikuoti asmenis, kurie galimai padarė nusikaltimą. Jei informacija pasitvirtins,  bus pradėtas visas spektras baudžiamojo proceso veiksmų. Galima kalbėti ir apie įtarimų pateikimą asmenims, ir kitų prievartos priemonių taikymą“, – kalbėjo D.Valkavičius.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl galimos prekybos žmonėmis. Tai bet kokie veiksmai, nukreipti į nukentėjusįjį siekiant jį išnaudoti – prostitucija, pornografija. Prokuroras pabrėžė – esminis dalykas, kad tai daroma prieš nukentėjusiojo valią.
„Tiek prokuratūra, tiek ikiteisminio tyrimo įstaiga laukia tokių pranešimų, kad  galėtume nustatyti asmenis, kurie užsiiminėja tokia veikla. Mano giliu įsitikinimu, tokie procesai vyksta. Tiesiog kartais mes neturime pakankamai informacijos, kad pradėtume baudžiamąjį persekiojimą“, – teigė prokuroras D.Valkavičius.

VAIKAI PARDUODA VAIKUS

Pagalbą nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis teikiančios organizacijos „Caritas“ teigimu, daugiausia nepilnamečių prostitucjios atvejų pasitaiko vaikų globos namuose. Vaikai pardavinėja vieni kitus.
„Tai mums žinoma, mes dirbame su vaikais, kurie buvo parduoti. Tokia situacija mūsų nestebina – apie panašius atvejus girdime ne pirmą kartą. Šiuo atveju turi aktyviai įsitraukti vaikų teises ginančios organizacijos“, – sakė „Caritas“ Marijampolės skyriaus socialinė darbuotoja Kristina Tiškevičienė.
Jos teigimu, pasitaiko, kai mergaitės tokiais būdais reikalauja įrodyti draugystę: esą, jeigu nori būti mano draugė, turi padaryti kai ką konkrečiai. Pavyzdžiui, pasimylėti su suaugusiais vyrais.
„Tam tikra prasme išbandoma ir ištikimybė vieni kitiems. Jeigu vaikai yra gavę mažai dėmesio arba neturi tėvų, jiems pinigai – tarsi dėmesio kompensavimas. Žinojimas, kiek galima turėti, vaikams yra paskatinimas, ir jie nebekreipia dėmesio – ar parduoda savo draugę, ar save. Vaikai ne visada supranta, kad tai, ką jie daro, yra nusikaltimas. Viskas priklauso nuo vaiko vertybių, požiūrio į draugus. Taip pat vaikai nesupranta ribų ir nežino, kad jų elgesys yra nusikalstamas“, – sakė K.Tiškevičienė.
„Carito“ specialistė pabrėžė ir tai, jog vaikai nelinkę pasakyti, kad juos skriaudė kitas žmogus. Vaikai visada randa pateisinimą – net nesvarbu, kad jis bus nelogiškas. Taip pat K.Tiškevičienė atkreipė dėmesį, jog vaikai bijo policijos – nepilnamečiai įsitikinę, kad policijos pareigūnai juos dėl ko nors nubaus.
„Vaikai yra įsitikinę, kad bus nubausti už tai, kas jiems nutiko. O ne atvirkščiai“, – apgailestavo K.Tiškevičienė.
Jos teigimu, apie išnaudojamus vaikus praneša vaiko teisių atstovai, tėvai ar kiti žmonės. Patys vaikai kreipiasi labai retai – dėl baimės ir dėl to, kad paprasčiausiai nežino kur kreiptis.
„Vien šiais metais padaugėjo seksualinės prievartos prieš vaikus atvejų. Tikslaus nuo prievartos, prekybos žmonėmis nukentėjusių nepilnamečių  skaičiaus nėra, jis nuolat kinta“, – pabrėžė K.Tiškevičienė.
Vien „Caritas“ kasmet randa apie 100–120 vaikų, nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis.

Evelina Valiuškevičiūtė

Publikuota 2015 m. Gruodžio 30 d. https://lietuvosdiena.lrytas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *