Straipsniai – 2024

Paaugles terorizavęs vyras išvežtas priverstinai gydytis („www.suvalkietis.lt”, 2024-01-22)

Marijampoliečiai turbūt dar prisimena prieš metus socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad brandaus amžiaus vyras mūsų mieste užpuldinėja mergaites, jas liečia, atlieka tvirkinamuosius veiksmus. Išsigandę tėvai pradėjo dukras vežioti į mokyklas, stengdavosi jas pasiimti ir po pamokų. Laimė, policija gana greitai sulaikė šiais nusikaltimais įtariamą vyrą, na, o praėjusių metų gruodžio pabaigoje Marijampolės apylinkės teisme jam buvo paskelbtas nuosprendis. 

Trys išpuoliai 

Praėjusių metų sausį tėvai socialiniuose tinkluose ėmė dalintis informacija, kad Marijampolėje buvo užpultos pakeliui iš mokyklos į namus ėjusias jų nepilnametės dukros. Vieni į šią informaciją žiūrėjo nepatikliai, manydami, kad tai gali būti melagiena – negi tai vyksta mūsų mieste, kiti išsigandę stengėsi mergaičių į gatvę neišleisti vienų. 

Paaiškėjo, kad tai buvo tiesa. Iš Prienų rajono į Marijampolę atvykdavęs 51 metų vyriškis užpuolė tris nė šešiolikos neturinčias mergaites. Išpuoliai įvykdyti skirtingose miesto vietose, skirtingu laiku. 

Sausio pabaigoje patykojęs vieno miesto daugiabučio namo laiptinėje jis užpuolė šešiolikos dar neturinčią moksleivę. Paauglė pasakojo, kad nepažįstamas vyras namo laiptinėje prispaudė ją prie durų, o kitą ranka graibė jai krūtinę. Mergaitė išsprūdo ir pabėgo. 

Vasario 1 dieną į Marijampolę atvažiavusio vyro auka tapo keturiolikmetė mergaitė. Ją iškrypėlis nusižiūrėjo einančią gatve, sekė iš paskos. Mergaitei įėjus į namo laiptinę, įbėgo ir vyras. Sugriebęs auką už nugaros apkabino, prispaudė prie sienos, ėmė grabinėti krūtinę. Paauglei pradėjus spiegti, muistytis vyras jos nepaleido, bandė tempti tolyn. Mergaitė dar garsiau ėmė rėkti „Gelbėkite! Padėkite!“ Vyras atsitraukė, mergaitei dar pasakęs, kad neužmirštų užsidaryti laiptinės durų. Nukentėjusiajai atrodė, kad jis bandė vaidinti gerą žmogų. Verkdama mergaitė pradarė namų duris. Išgirdęs, kas atsitiko, namuose buvęs tėtis išbėgo vytis dukros užpuoliko, bet jo neberado.  

O iškrypėlis nenurimo. Netrukus jo auka tapo ir per keletą gatvių nuo pirmosios užpuolimo vietos gyvenanti vienuolikmetė. Mergaitę vyras iš pradžių irgi sekė, o paskui užpuolė laiptinėje. Viena ranka laikė, kita lietė jos kūną. Vienuolikmetei tai buvo tikras siaubas. Pradėjus mergaitei klykti vyriškis ją paleido. 

Sulaikytas tą pačią dieną 

Visų nukentėjusių mergaičių tėvai, sužinoję apie užpuolimus, iš karto skambino Bendruoju pagalbos telefonu. Informacija buvo perduota Marijampolės apskrities VPK pareigūnams. Šie nedelsdami ėmė veikti. Buvo peržiūrėti vaizdo kamerų įrašai ir atsektas įtariamasis, nustatyta, kaip jis atrodo. Dar tą pačią dieną po paskutinio skambučio pareigūnai Kauno gatvėje įtariamąjį sulaikė. 

Vyriškis elgėsi keistokai. Į pareigūno klausimą, ką veikė prie mergaitės, jis atsakė klausimu „Kurios?“ Paklaustas, kiek tų mergaičių buvo, paaiškino, kad per penkiasdešimtį metų daug. 

Apklausiamas kaip įtariamasis vyras pripažino, kad Marijampolėje minėtas mergaites buvo apkabinęs, nes norėjo bendrauti. Jo teigimu, apkabinimai padeda visuose santykiuose. 

Sulaikytojo tėvai pripažino, kad sūnus buvo keistas nuo vaikystės, turėjo sveikatos problemų, niekur nepritapdavo, bet jam labai sekėsi matematika. Tėvai vežiojo sūnų pas daktarus, sakė, kad jam nustatytas autizmas, bet kad sūnus serga šizofrenija neįtarė. 

Tėvai taip pat teigė, kad sūnus vienas gyvena sodo namelyje, nes vaikšto naktimis, eina į mišką stebėti žvaigždžių, o, anot tėvų, jiems reikia poilsio. Apie jo keliones į Marijampolę tėvai nežinojo, bet buvo žinoma, kad sūnus ieškojo moterų.  

Tai, kad vyras turi psichikos sutrikimų, yra nepakaltinamas, neguodžia nukentėjusiųjų mergaičių šeimų, nemažina sielvarto. Mažametės patyrė didžiulį išgąstį, psichologinį smurtą, joms sutriko sveikata, miegas, mergaitės bijo vienos eiti į mokyklą, į lauką. 

Juk jeigu ne operatyvus vyro sulaikymas, aukų galėjo būti ir daugiau. Niekas negarantuoja, kuo tokie užpuolimai galėjo baigtis. 

Galima sakyti, kad ši istorija palyginti dar laimingai baigėsi tik nukentėjusiųjų dėka. Mergaitės iš karto apie jas užpuolusį vyriškį papasakojo tėvams, šie kreipėsi į policiją, pareigūnai operatyviai sureagavo. 

Paskirtas priverstinis gydymas 

Atsižvelgus į byloje esančias ekspertizės išvadas, ekspertės paaiškinimus teismo posėdžio metu, konstatuota, kad įtariamasis dėl psichikos sutrikimų nesuprato ir nesupranta savo veiksmų, negalėjo ir negali jų valdyti. 

Ekspertai nustatė, kad vyras serga psichikos liga – šizofrenija. Ekspertė rekomendavo jam skirti priverčiamąsias medicininio poveikio priemones – stacionarinį gydymą psichiatrijos ligoninėje. 

Ekspertės teigimu, nėra tikslinga teisiamajam skirti kitokį gydymą, nes jis pavojingas visuomenei. Be to, gyvena vienas, negalima tikėti, kad jis reguliariai vartos gydytojų paskirtus vaistus. 

Teismas nutarė už baudžiamojo įstatymo uždraustos veikos padarymą nusikaltusiam taikyti priverčiamąsias medicinos priemones – stacionarinį stebėjimą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. 

Kur nukentėjusiųjų teisė nebūti užpultoms? 

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) taip pat vertino Marijampolės apylinkės teismo nutartį. 

„Rankose laikome smarkiai mus trikdančią Marijampolės apylinkės teismo nutartį, nors ir suprantame, kad labai kitokia ji negalėjo būti. 

Kalba eina apie sunkia psichine liga sergantį penkiasdešimtmetį, kuris praėjusių metų pradžioje atvykęs iš gretimo miestelio į Marijampolę vieną po kitos užpuolė iš mokyklos grįžtančias mergaites. Vydamasis iki pat jų namų durų, atliko tvirkinamuosius veiksmus su jomis. 

Galima tik įsivaizduoti, ką turėjo išgyventi nieko neįtariantys vaikai, užpulti iš nugaros, jausdami šio žmogaus rankas intymiose kūno vietose. 

Teisme paaiškėjo, jog žilaplaukis vyras yra nepakaltinamas ir negali būti teisiamas. 

Jis nėra gydęsis stacionare, kažkur yra kokia tai psichologė, kažkas jam išrašo vaistus, kurių jis negeria, nes tai „nuodai“. Gyvena vienas tėvų nupirktame bute, „labai nori moterų, nori su jomis bendrauti, bet jų neranda“. 

Šitoje vietoje mums jau pradeda šiauštis iš siaubo plaukai, nerimą sustiprina ir teisiamojo tėvų parodymai – „sūnus visada buvęs labai geras vaikas, jis tik ieško tokiu būdu moterų, tie mergaičių apkabinimai ir čiupinėjimai yra būdas užmegzti pažintį…“ 

Kai viena iš klykiančių mažamečių aukų sugeba prisišaukti pagalbą ir atvyksta pareigūnai, jiems užpuolikas ramiai paaiškina, kad „daug per gyvenimą mergaičių yra buvę“… 

Labai stipriai teisme apie šio žmogaus pavojingumą pasisakė ekspertė, atkreipusi dėmesį, jog tikslinga skirti priverčiamąsias medicinos priemones, nes pats teisiamasis gydytis atsisako, yra nusiteikęs prieš vaistus. 

Mes labai gerai suprantame, kad psichikos ligonių stigmatizavimas, jų, kaip siaubūnų, vaizdavimas – didelę žalą visai visuomenei darantys veiksmai. 

Bet kaip dėl šių giliai traumuotų mergaičių, nenorėjusių būti joms į senelius tikusio žmogaus „moterimis“? Kur yra jų teisė nesutikti tokio užpuoliko kelyje namo iš mokyklos?“ – komentavo KOPŽI centro vadovė Kristina Mišinienė. 

Dėmesio!                    

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                    

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.   

                    

Publikuota: 2024-01-22, https://www.suvalkietis.lt/2024/01/22/paaugles-terorizaves-vyras-isveztas-priverstinai-gydytis/