Straipsniai - 2023

Bus teisiami merginas priverstiniam darbui išnaudoję naktinio klubo Vilniuje vadovai („www.lrt.lt”, 2023-12-13)

Teismui perduota byla, kurioje naktinio klubo Vilniuje vadovai bus teisiami dėl prekybos žmonėmis ir kitų nusikaltimų. 

Kaltinimai byloje pareikšti šešiems Lietuvos piliečiams ir dviem sostinės įmonėms, nukentėjusiaisiais pripažinti 55 asmenys, trečiadienį pranešė prokuratūra. 

Ikiteisminis tyrimas dėl viename Vilniaus naktiniame klube galimos prekybos žmonėmis, išnaudojimo priverstiniam darbui ar paslaugoms ir kitų nusikaltimų buvo pradėtas 2017 metų vasarą. 

Tyrimo metu nustatyta, kad siekiant pasipelnyti, buvo verbuojamos jaunos merginos. Jų paieška buvo vykdoma per interneto svetaines, platinant skelbimus apie siūlomą gerai apmokamą darbą kartu su galimybe nemokamai išmokti užsienio kalbų ir profesionalaus šokio. 

Tyrimo duomenis, kaltinamieji, naktinio klubo vadovai, pasinaudodami nukentėjusiųjų socialiniu pažeidžiamumu ir prasta finansine padėtimi, merginoms pateikdavo pasirašyti autorines sutartis su vekseliais, o vėliau baugindavo, kad iš jų bus išieškota juose nurodyta suma. 

Nukentėjusioms merginoms kaltinamieji neduodavo nei pasirašytų dokumentų, nei jų kopijų. Nustatyta, jog antstoliams vykdyti buvo perduota daug išieškojimų iš asmenų, kurie galimai buvo įsidarbinę naktinius klubus valdančioje bendrovėje. 

Tyrimo duomenimis, kaltinamieji naudojo apgaulę prieš aukas, darbo skelbimuose teigdami, jog siūlomas gerai apmokomas, saugus, įdomus, neintymus darbas, kuris joms padės tapti savarankiškomis, nepriklausomomis, o apmokymus, kuriuos veda profesionali striptizo šokių instruktorė, suteiks nemokamai. 

Taip pat skelbimuose buvo rašoma, kad darbas naktiniame klube turi ir kitų privalumų – klubas gali pilnai apmokėti studijas, suteikti gyvenamąjį plotą, nemokamai išmokyti anglų kalbos ir pan. Tyrimo metu surinktais duomenimis, dažnais atvejais pateikdami pasirašyti neva įdarbinimo sutartį (autorinę sutartį), suklaidintos nukentėjusiosios papildomai pasirašydavo neprotestuotinus ir neterminuotus vekselius įvairiomis sumomis. Taip kaltinamieji įgydavo kontrolę, merginas nuolat tuo pagrindu baugino bei terorizavo, jog turi vykdyti jų nurodymus, nes kitu atveju paduos vekselį išieškojimui. 

Dažnu atveju nukentėjusios merginos, supratusios, jog kitos priimtinos išeities nėra, kadangi turi finansinių sunkumų save išlaikyti pragyvenimui, sutikdavo su kaltinamųjų įvairiomis išnaudojimo formomis. 

2017 metais vieno kaltinamojo asmens O. P. nuomojamame seife buvo rasta per 435 tūkst. eurų, tačiau ši suma nebuvo pagrįsta teisėtomis pajamomis. Tyrimo duomenimis, kaltinamasis J. Ž., veikdamas tyčia bendrininkų grupe, turėdamas tikslą legalizuoti nusikalstamu būdu gautus pinigus, melagingai nurodė apsimestinius sandorius, organizavo kaltinamosios bendrovės lėšų pertvarkymą atliekant finansines operacijas. 

Ikiteisminio tyrimo metu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai liudytojais apklausė per 150 asmenų, buvo atlikti sudėtingi ir labai didelės apimties juridinių ir fizinių asmenų finansinės-ūkinės veiklos tyrimai, bendradarbiauta su Valstybine mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. 

Baudžiamoji byla, kurią sudaro 155 tomai dokumentų, perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui. 

Dėmesio!                      

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                      

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.                      

                       

Publikuota: 2023-12-13, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2149678/bus-teisiami-merginas-priverstiniam-darbui-isnaudoje-naktinio-klubo-vilniuje-vadovai