Straipsniai - 2022

Vergovės byla: atrakcionuose dirbę užsieniečiai prašė padėti pabėgti, galėjo būti mušami („www.lrt.lt”, 2022-08-14)

Klaipėdos apygardos teismui nagrinėjant galimą trijų užsienio piliečių išnaudojimą Šventosios atrakcionuose, liudytojai teigia, kad purvini, nesikirpę ir tarsi benamiai atrodę darbuotojai buvo įbauginti, neturėjo dokumentų, gyveno užrakinti vagonėlyje bei prašė pagalbos pabėgti.

Bylos duomenimis, tris užsieniečius darbuotojus Šventosios atrakcionų parke galėjo išnaudoti čekų šeima – vyras, žmona ir jų sūnus.

44 metų Františekas Kolomazničekas, 41 metų jo žmona Marta ir 20-metis jų sūnus, tėvo bendravardis, kaltinami prekyba žmonėmis, tai yra vergiškomis sąlygomis vertę dirbti du savo tautiečius ir vieną lenką Šventojoje veikusiuose atrakcionuose.

Nukentėjusieji 2019 metų vasarą Čekijoje buvo pasamdyti dirbti atrakcionuose ir į Lietuvos pajūrį atvežti sunkvežimio priekaboje.

Šią savaitę teisme apklausti keturi liudytojai, jie pasakojo, kad užsieniečiai, atrodę tarsi benamiai, dirbo kone vergiškomis sąlygomis. Jie buvo nesiprausę, neapsikirpę, purvinais drabužiais, kontroliuojami savininkų, neretai alkani, pasirodydavo ir sumušti – patinusiais paakiais ar rankomis.

Vyrai prašydavo darbuotojų maisto, kreipėsi ir pagalbos, prašydami padėti pabėgti.

Bylos duomenimis, vyrai gyveno vilkiko priekaboje, kur nebuvo dušo, tualetu buvo tapęs kibiras, miegodavo ant porolono lakštų, be to, būdavo rakinami, ribojama jų laisvė.

Šeimininkai į vyrus, anot liudytojų, kreipdavosi įžeidžiančiais kreipiniais ir keiksmažodžiais.

Atrodė tarsi sumušti

Teisme liudijusi Roma K. teigė, kad minėti asmenys 2019 metų vasarą „dirbdavo, kai atvažiuodavau, ir dirbdavo, kai išvažiuodavau“.

„Man tie darbininkai atrodė išnaudojami. Sprendžiu iš jų elgesio, reagavimo į nurodymus. Nežinau, kodėl jie turėdavo būti mušami, skriaudžiami dėl neatlikto darbo, nes darbo metu jie viską darė nuoširdžiai“, – tvirtino liudytoja.

Kolegoms į akis krito darbuotojų išvaizda. Jų teigimu, vyrai atrodė tarsi benamiai – nesiprausę, nesikirpę, drabužiai suplyšę ir purvini, o besiprausiantys jie buvo pastebėti po vandens žarna.

Pasak liudytojos, kai kurie iš šių darbininkų atrodė sužaloti, nors smurto prieš juos teigė nemačiusi.

„Pats vyriausias darbininkas buvo sužalotas, ranka sužalota ir akis, dažniausiai nešiodavo akinius. Kiek prisimenu, du buvo sužaloti“, – sakė Roma K.

„Atrodė kaip bomžai (benamiai – BNS). Pasirodė man iškart. Veidas sudaužytas, su krauju, dirbo nuo ankstaus ryto iki vėlumos. Prašydavo cigarečių ir pavalgyti. Bijodavo, slėpdavosi. Man nereikėjo slėptis ir dirbti nuo ankstyvo ryto“, – teigė liudytojas Paulius B.

Drebėdavo nuo šalčio

Anot liudytojų, vyrai tarpusavyje nebuvo susimušę, nebuvo pastebėti neblaivūs, nes iš atrakcionų aikštelės niekur neišeidavo, nesilankydavo parduotuvėje ar pajūryje.

„Vienas buvo su akiniais, kad mėlynės nesimatytų. Rankos būdavo ne kaip žmogaus – dvigubos. Kiek žinau, girdėjau, elektra buvo nupurtytas, pagaliais luptas, iš metalo gavęs per nugarą. Tiksliai atsimenu vieną kartą, kai gavo, tada jis dingo“, – pasakojo liudytojas Šarūnas J.

Jo teigimu, vyrai galėjo būti mušami, kai „kažkas blogai padaryta“.

„Esame padėję surinkti prieš Jūros šventę atrakcioną. 2–3 val. nakties girdėjau kaip klykdavo, o atėjus į darbą pamatai, kad rankos nebe tokios kaip vakar buvo“, – sakė Šarūnas J.

Lyjant lietui, anot liudytojų, vyrai stovėdavo prie karuselių, eidavo jų tvarkyti, drebėdavo nuo šalčio, nes neturėjo šiltų drabužių.

Gabrielės B. teigimu, vakarai buvo vėsūs, „aš dirbau su žiemine striuke, o jie trumpomis rankovėmis, matydavosi, kaip dreba“. Pasak jos, vienas iš vyrų turėjo šiltą striukę, tačiau ši buvo atimta.

Ketvirtadienį teisėja liudytojo Šarūno J. teiravosi, ar su nukentėjusiais elgtasi kaip su vergais.

„Tikrai taip“, – sakė jaunuolis.

Prašė pagalbos

Minimi darbuotojai, anot liudytojų, atrakcionų parke taisė karuseles, šveisdavo, valydavo, pjaudavo žolę, aptarnaudavo klientus, dirbdavo ir kitus darbus.

„Šveisdavo laiptus esant didžiausiam karščiui, nors atrodė nebūtų būtina“, – sakė liudytoja.

Anksčiau atrakcionuose dirbę asmenys teigė girdėję, esą vyrai naktį priekaboje užrakinami, o pas čekų šeimą buvo darbininkų asmens dokumentai.

Liudytojas Šarūnas J. pasakojo sulaukęs prašymo padėti pabėgti, kai vienam darbininkų buvo metaliniu veržliarakčiu suduota per nugarą.

Nukentėjusysis žadėjo vėliau atsilyginti, nors pinigų turėjo ribotai. Liudytojo teigimu, vyrai per mėnesį galėjo uždirbti iki 100 eurų, susirinkdavo monetas, iškritusias iš besisupančių atrakciono lankytojų.

„Prašė nuvežti į oro uostą, kad parskristų namo, bet neturėjo ID kortelės, sakė, kad atėmė, tai nežinau, kur būčiau jį nuvežęs. Prašė pagelbėti ir išvežti lauk“, – sakė Šarūnas J.

Gabrielė B. tvirtino sulaukusi vieno vyrų prašymo padėti nupirkti bilietus, kad šie galėtų išvykti į Vilnių.

Įžeidinėjo ir keikėsi

Tą pačią 2019-ųjų vasarą atrakcionuose dirbęs Šarūnas J. teisme pasakojo, kad susikalbėti su užsieniečiais darbuotojais būdavo nelengva, padėdavo vertimų programėlės, gestai, šį tą vyrai suprasdavo rusų kalba.

„Bandėme šnekėti, klausti vardų, bet nežinojome“, – sakė liudytojas.

Jo teigimu, į darbuotojus buvo kreipiamasi žodžiais, kurie skambėjo kaip keiksmažodžiai. Teismo vertėja sakė, jog vienas minimų žodžių – lytinių organų pavadinimas, kitas reiškia „gaidys“. Liudytojai teigė girdėję ir kreipinius „debilas“.

„Tai netiesa“, – sakė kaltinamoji M. Kolomazniček.

Šarūno J. teigimu, vyrai pasakojo, jog naktį yra užrakinami.

Prašė maisto

Liudytojų teigimu, kad nori valgyti vyrai parodydavo gestais, taip pat prašydavo ir cigarečių. Maistą kolegos pasakojo palikdavę kokioje nors vietoje, nes bendrauti užsieniečiams su kolegomis lietuviais atrodė tarsi būtų uždrausta. Vos prašnekus esą prisistatydavo vienas čekų šeimos narių.

Liudytojai teigė matydavę, jog M. Kolomazniček atneša vyrams šiokio tokio maisto.

„Darbuotojai valgydavo „batoną, geriausiu atveju dar kokių dešrelių jiems nupirkdavo“, – sakė vienas liudytojų.

Pagelbėti stengėsi kolegos, vyrams atnešdavę maisto, tačiau stengdavosi tai padaryti slapčia, nes pastebėjo, jog už kontaktą su kolegomis vyrai buvo mušami.

„Paklausiau, ar normalu mušti žmones jaunojo vyro, jis sakė: „O ką, negalima?“. Man tai didelę nuostabą padarė“, – sakė Paulius B.

Pranešė policijai

Vienas liudytojų teigė apie čekų smurtą prieš darbuotojus pranešęs šalia veikusių atrakcionų šeimininkams. Pastarieji ne kartą įspėjo, kad su darbuotojais taip elgtis nevalia, ir patikino, jog kreipsis į policiją.

„Kai dingo vienas žmogus, kur dirbo, tada kreipėsi į policiją“, – pasakojo Paulius B., pas greta veikiančių atrakcionų savininkus dirbantis jau 12 metų.

M. Kolomazniček liudytojo teiravosi, kiek atrakcionų Šventojoje šie savininkai turėjo anksčiau ir dabar. Esą dėl konkurencijos jų šeima galėjo būti apšmeižta.

Anksčiau teisme liudijusi ir apie nederamą elgesį su darbuotojais policijai pranešusi moteris teigė, kad jos kantrybė trūko, kai vyriausias čekų sūnus metaliniu veržliarakčiu daužė vienam atvykėlių per šonkaulius.

Tuomet moteris pareikalavo vyro dokumentų ir ketino jį išsiųsti namo, tačiau sulaukė čekų atsako, jog savo aikštelėje su darbuotojais jie daro, ką nori.

Netrukus po šio įvykio, sumuštas užsienietis, anot moters, buvo nupraustas po vandens žarna ir kažkur išvežtas. Po to įvykio vyras tiesiog dingo.

Apie situaciją jai pranešus pareigūnams, galimu darbuotojų išnaudojimu ėmė domėtis policija.

Anksčiau parodymus davę nukentėjusiaisiais byloje laikomi vyrai teismo procese nedalyvauja. Apie jų dabartinę padėtį informacijos neturima. Nukentėjusiesiems atstovaujantis advokatas siekia iš kaltinamųjų priteisti 30 tūkst. eurų.

Už prekybą žmonėmis organizuotoje grupėje Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę nuo 4 iki 12 metų.

Bylos nagrinėjimas bus tęsiamas spalio pradžioje.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2022-08-14, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1760027/vergoves-byla-atrakcionuose-dirbe-uzsienieciai-prase-padeti-pabegti-galejo-buti-musami