Straipsniai - 2017

TAURAGĖS APSKRITIES VYRIAUSIAJAME POLICIJOS KOMISARIATE VYKO APSKRITOJO STALO DISKUSIJA – “POVEIKIS BENDRADARBIAUJANTIEMS SU TEISĖSAUGA PREKYBOS ŽMONĖMIS BYLOSE – KAIP JUOS APSAUGOTI?” („TAURAGE.POLICIJA.LT”, 2017-05-11)

2017 m. balandžio 27 d. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro iniciatyva, Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate (toliau – Tauragės aps. VPK), buvo surengta apskritojo stalo diskusija – “Poveikis bendradarbiaujantiems su teisėsauga prekybos žmonėmis bylose – kaip juos apsaugoti?”.

Į diskusiją buvo pakviesti Generalinės prokuratūros, Policijos departamento, Klaipėdos apygardos prokuratūros, Klaipėdos ir Tauragės aps. VPK atstovai.

Susirinkusieji aptarė prekybos žmonėmis (toliau – PŽ) specifiką, nukentėjusiųjų nuo PŽ apsaugos problemą. Diskutuojant buvo kalbama apie didelio masto, įžūlų nusikaltėlių daromą poveikį asmenims, duodantiems parodymus ikiteisminiuose tyrimuose ir teismo procese. Akcentuota, kad net kalėjimo sienos nesustabdo įtariamųjų nuo poveikio darymo.

Vienos iš problematiškiausių poveikių bylų buvo įvardintos bylos, kuriose aukos yra nepilnamečiai, kadangi tyrėjams reikia rasti kontaktą ne tik su nukentėjusiuoju, bet ir su jų šeimomis (jei jas turi). Tokio pobūdžio bylas tirianti pareigūnė teigė, jog nepilnamečiai linkę prisiimti nusikaltimus organizuojančių asmenų kaltę.

Diskusijos metu dalyviai dalinosi patirtimi, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos atstovas Stanislavas Jurinas pasakojo apie tai, kad jo atstovaujamoje įstaigoje greta tyrėjo, tiriančio bylą, visada yra operatyvininkas, kuris ir rūpinasi nukentėjusiu iki teismo proceso pabaigos, tačiau diskusijos dalyviams specialaus pareigūno atsiradimas greta tyrėjo pasirodė nepriimtinas. Diskusijos dalyvių nuomone toks pareigūnas PŽ aukos aplinkoje dar labiau skatintų nukentėjusiojo nepasitikėjimą.

Diskusijos dalyviai patikino, kad asmenys darantys poveikį nukentėjusiesiems visada bus baudžiami, tačiau visų pirma reikia tiksliai žinoti, kad jiems daromas spaudimas.

Svarbiausiais faktoriais užtikrinant nukentėjusiojo saugumą, diskusijos dalyviai įvardino: produktyvų asmenų dirbančių su nukentėjusiaisiais bendravimą, pasitikėjimą vieni kitais, bei įvairiapusę psichosocialinę pagalbą.

Policija ragina gyventojus nelikti abejingiems daromiems teisės pažeidimams ir apie jiems žinomas panašaus pobūdžio veikas pranešti:
• Policijos budėtojų telefonu (8 446) 20 270;
• Anoniminiu policijos pasitikėjimo telefonu (8 446) 61 952;
• Bendruoju pagalbos telefonu 112.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją.
Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.