Straipsniai - 2013

TAURAGĖ IŠSISKIRIA PREKYBOS ŽMONĖMIS MASTAIS IR PAREIGŪNŲ ATSAINUMU ("KURJERIS.LT", 2013-09-16)

Lietuvos „Carito“ organizacijos projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vadovė Kristina Mišinienė atvirauja: Tauragės regionas vienas labiausiai pažeidžiamų visoje šalyje. Dar labiau projekto vadovę glumina tai, kad Tauragėje, kaip niekur kitur, projekte įvardinta problema yra ignoruojama. O svarbiausia, jos nemato ar nenori matyti tie, kurie tuo turėtų domėtis pirmiausia.

Prekyba žmonėmis tikrai reali

 –Prekybos žmonėmis problema seniai aktuali Lietuvai. Tačiau iki šiol diskutuojama dėl šio reiškinio mastų: daugelis instancijų dėl to nesutaria. 2012 m. vasarą netgi buvo patobulintas įstatymas – LR Baudžiamasis kodeksas papildytas apibrėžiant, kokios yra prekybos žmonėmis formos mūsų krašte. Dabar jau numatyta atsakomybė už tai, kad asmenys parduodami „prostitucijai, pornografijai ar kitoms seksualinio išnaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, įskaitant elgetavimą, nusikalstamai veikai daryti arba kitais išnaudojimo tikslais“, – aiškino projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vadovė.

K.Mišinienė pastebi, kad Tauragės regione dažniausiai fiksuojami nusikaltimai, susiję su vagystėmis, jų organizavimu užsienio šalyse: Skandinavijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Anglijoje, Vokietijoje. Pastebima, jog aukomis šiems nusikaltimams vykdyti organizatoriai pasirenka pažeidžiamus ir dažnai nuo jų priklausomus asmenis: nepilnamečius, bedarbius, vienišas motinas, kenčiančius nuo priklausomybių žmones.

 – Nusikaltėliams labai paranku, jog pasitikėjimas tokiais asmenimis mūsų visuomenėje yra menkas. Tuomet pareigūnai ir socialinės tarnybos sunkiai identifikuoja juos kaip nukentėjusiuosius. Ar yra mieste pradėtas bent vienas ikiteisminis tyrimas dėl prekybos žmonėmis, ar tokia byla yra pasiekusi teismą? Ne. Todėl drąsiai sakau, kad šiandien mūsų jau tikrai nebetenkina tradiciniai atsakymai, kad žmonės nesikreipia, kad liudytojai bijo ir keičia parodymus, – lieja karčią tiesą K.Mišinienė.

Abejinga visuomenė

„Carito“ darbuotojoms neramu, kad tarp nukentėjusiųjų ar šiuo metu išnaudojamų asmenų nepilnamečių visada panašiai tiek pat. K.Mišinienės nuomone, nepilnamečių kelionės į užsienį, nežinia iš kur atsiradusios pajamos, progresuojantis asocialus elgesys turėtų bendruomenėje ne tik kelti apkalbas, bet ir būti rimtas signalas atsakingoms tarnyboms susėsti prie bendro stalo ir kartu ieškoti išeičių. Projekto vadovė neabejoja, kad daugelis atsakingų asmenų, pareigūnų teisinasi ir randa daug priežasčių, dėl kurių gali būti sunku padėti vaikams ir suaugusiesiems, įtrauktiems į nusikaltimų, išnaudojimo liūną. Jiems K.Mišinienė pataria pagalvoti, kad tas asmuo gali būti kiekvieno iš mūsų vaikas ar artimasis.

 – O jeigu rytoj nusikaltėlių čiuptuvai apraizgys mūsų vaikus, negi vis tiek tylėsime? Manau, kad ne. Tokiu atveju ieškosime supratimo, pagalbos ar bent jau užuojautos. Todėl kviečiu visus, kurie turi skaudžios patirties, nori gauti pagalbos ar pasitarti dėl jos, kreiptis į mūsų skyrių Tauragėje (K.Donelaičio 21, el. paštas taurage@anti-trafficking.lt),– ragina projekto vadovė K.Mišinienė.

Lietuvos „Carito“ organizacijos projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ iniciatoriai skyrių Tauragėje atidarė šiemet birželį. Skyrius įsteigtas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, o Tauragės savivaldybė, suprasdama šio projekto svarbą, leido naudotis patalpomis Socialinių paslaugų centre.

Konkretus atvejis

Pašnekovė ir jos kolegė Tauragėje Karina Remeikytė prisimena dar visai neseniai mieste vykusią istoriją (ją aprašė „Tauragės kurjeris“, 2013 m. Nr.47 „Pagalbos šauksmas redakcijai: „Padėkite! Aš nebenoriu vogti!“). Tąsyk į redakciją atėjęs benamis guodėsi, kad policija jo nenori nė girdėti – išvijo lauk, kai vyras pasiguodė, kad jį per prievartą veža į užsienį vagiliauti. Priminsiu, kad tauragiškis tąkart sutiko kalbėtis tik tuo atveju, jeigu jam padėsime. Taip jis pateko „Carito“ globon. K.Mišinienė ir K.Remeikytė garantavo, kad buvęs benamis pats pareiškė nebenorįs ne tik vogti, bet ir vartoti alkoholį. Nuo to laiko (birželio mėnesio) tauragiškis, „Carito“ darbuotojų teigimu, laikosi puikiai.

 – Pasitaiko visokių dienų: būna, kad jam atsibosta mūsų kontrolė, bet jis pats norėjo pakeisti savo gyvenimą. Todėl laikosi. Vis dar turime vilties, kad šįkart pareigūnai nenuvils, kad ne tik tinkamai sureaguos į buvusio benamio ir vagies istoriją, bet ir padės atsakomybėn patraukti tuos, kurie jį į šią veiklą įtraukė, – kalbėjo K.Mišinienė.

Pasirūpino nelaimėlio saugumu

Reikia priminti, kad birželį tauragiškis minėjo, jog tie patys asmenys į nusikalstamą veiką traukia ir yra įtraukę daug asmenų, ne jį vieną. Kai tauragiškio interesus ėmė ginti ta pati „Carito“ atstovė K.Mišinienė, pareigūnų dėmesys iš policijos išvytam ir į redakciją atėjusiam vyrui pasikeitė visiškai: skambino pareigūnai tiek iš sostinės, tiek iš uostamiesčio, sujudo ir tauragiškiai. Mūsų laikraščio herojus tąkart dar nespėjus jo istorijai pasirodyti spaudoje iš Tauragės buvo išgabentas. Taip „Caritas“ siekė užtikrinti jo saugumą. Vyras atsisakė bendrauti su Tauragės policijos ir prokuratūros pareigūnais. To jam nepavyko išvengti. Nors policininkai norėjo su juo pasikalbėti dar, kol šis buvo mūsų mieste, jo apklausti jiems teko vykti į jo dabartinį gyvenamąjį miestą. Ten pat jis buvo apklaustas ir prokurorų.

 – Kurį laiką delsėme, nenorėjome viešai kalbėti: laukėme, koks bus pareigūnų sprendimas. Ir dabar dar nėra aišku, kuo visa ši istorija pasibaigs. Tik tiek, kad šįkart pavyko iškovoti, jog kažkas imtųsi ginti paprasto žmogaus. Ikiteisminis tyrimas dėl šios istorijos buvo pradėtas, – sakė prekybos žmonėmis problemomis užsiimanti K.Mišinienė.

Klaipėdos apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas vakar patvirtino – tyrimas tebevyksta:
– Ieškome to žmogaus, kuris, tauragiškio teigimu, jį per prievartą keletą metų vežė į įvairias šalis vagiliauti. Paskelbta jo paieška. Turime žinių, kad jis gyvena Didžiojoje Britanijoje. Bet kol kas įtariamojo nesulaikėme. O kol šis asmuo neapklaustas, tyrimo tęsti negalime. Tačiau darome viską, kad byla pasistūmėtų.

Bendradarbiauti pasirengę

Ikiteisminį tyrimą, apie kurį kalba jį kuruojantis prokuroras, atlieka Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnai. Komisariato viršininkas Remigijus Rudminas tikina, kad pirmąkart girdi apie nepakankamą bendradarbiavimą su Lietuvos „Carito“ organizacija.

 – Tyrimas, apie kurį kalbate, vyksta ir galbūt netgi baigiamas. Tačiau tai ne vienintelis atvejis, kai komisariate atliekamas tyrimas dėl prekybos žmonėmis. Ne vieną tokį atlikome ir atliekame šiuo metu. Tokius tyrimus pradedame ne tik tais atvejais, kai kreipiasi pati auka, kreiptis gali ir aukos artimieji. Todėl jeigu yra žinančių apie prekybos žmonėmis atvejus, ragintume kreiptis – padėsime kuo galėsime. Komisariate dirba ne vienas žmogus, o visas padalinys, kuris rūpinasi prekybos žmonėmis aukomis. Žinoma, „Caritas“ yra labiau globėjiška organizacija ir žmonės, ypač pažeidžiama visuomenės dalis, mieliau renkasi ne policiją, o „Caritą“. Tačiau mes puikiai tarpusavyje bendradarbiaujame. Bent jau taip maniau iki šiol. Norėčiau, kad minimo projekto vadovė susisiektų asmeniškai su manimi ir tiesiai šviesiai pasakytų, kokia konkrečiai pareigūnų veikla jos netenkina. Manau, kad taip metami kaltinimai labiau „burbulas“ nei tikrovė. Gal ji tokius pačius laiškus, kaip jūsų redakcijai, siuntinėja po visą Lietuvą ir visus bando įtikinti, kad problema aktuali yra būtent tame rajone ar regione, – kalbėjo R.Rudminas.

Policijos komisariato viršininkas pabrėžė, kad su „Carito“ darbuotojomis iki šiol buvo bendraujama ir bendradarbiaujama itin glaudžiai ir naudingai. R.Rudminas paragino visuomenę nepasitikėti viskuo, ką sako viena arba kita pusė:

– Nėra absoliučios tiesos, – baigė pokalbį Tauragės AVPK viršininkas.

Žydrūnė Jankauskienė 

Publikuota 2013 m. rugsėjo 16d. www.kurjeris.lt