Straipsniai – 2024

Šventosios atrakcionų darbuotojus vergais pavertę čekai sulaukė verdikto: visa šeima siunčiama už grotų („www.lrt.lt”, 2024-03-28)

Garsiai nuskambėjusioje prekybos žmonėmis istorijoje Klaipėdos apygardos teismas padėjo tašką. Nuspręsta, kad čekų šeima, kaltinta tuo, kad Šventojoje veikusiame atrakcionų parke prievarta laikė tris užsieniečius bei vertė juos dirbti, siunčiama už grotų. Nuteistiesiems taip pat teks atlyginti ir neturtinę žalą, kurią patyrė jų aukos. 

Prekybos žmonėmis bylą išnagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismas ketvirtadienį popiet paskelbė verdiktą trims čekams: František Kolomazniček, jo sutuoktinei Martai Kolomazniček bei jų sūnui, tėvo bendravardžiui František Kolomazniček. 

Šeima teisiamųjų suole atsidūrė dėl to, kad laikė ir Šventojoje veikusiuose atrakcionuose vertė dirbti du čekus ir vieną lenką. 

Šiai istorijai – bemaž penkmetis. Bylos duomenimis, 2019 m. birželį nukentėjusieji į Lietuvą buvo atvežti sunkvežimio priekaboje. Nelaisvėje jie buvo laikomi ir išnaudojami kelis mėnesius. 

Teisėsaugos duomenimis, lyg vergai laikomi du čekai ir lenkas patyrė smurtą, iš jų buvo atimti pasai. 

Šie žmonės gyveno antisanitarinėmis sąlygomis, buvo prastai maitinami. 

Šeimai kaltinimai buvo pareikšti pagal Baudžiamojo kodekso 147 straipsnio 2 dalį, kurioje už prekybą žmonėmis numatoma bausmė – laisvės atėmimas nuo ketverių iki dvylikos metų. 

Teismas šeimai skyrė skirtingas bausmes. Šeimos galva F. Kolomazniček į kalėjimą siunčiamas 6 metams, jo sūnui skirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė, o motinai M. Kolomazniček už grotų teks praleisti 4 metus ir 3 mėnesius. 

Skirdamas bausmes teismas atsižvelgė į tai, kad nuo nusikaltimo jau praėjo nemažai laiko, o per jį minimi asmenys nepadarė naujų nusikalstamų veikų. 

Čekų šeima teismo sprendimo laukė laisvėje. Iki bausmės vykdymo jiems skirtos ir vis dar lieka galioti kardomosios priemonės – pasižadėjimas neišvykti bei įpareigojimas registruotis policijos įstaigoje. 

Byloje, kaip minėta buvo trys nukentėjusieji, tačiau pateikti tik du civiliniai ieškiniai, mat vienas iš nukentėjusiųjų procese nedalyvavo ir šio asmens buvimo vieta nėra žinoma. 

Kitoms dviem aukoms nuteistieji turės atlyginti padarytą neturtinę žalą. Vienam iš nukentėjusiųjų, kuriam buvo nustatytas ir nesunkus sveikatos sutrikdymas, priteista 10 tūkst. eurų, o antrajam, kuriam buvo nustatytas nežymus sveikatos sutrikdymas bei fizinio skausmo sukėlimas – 8 tūkst. eurų. 

Nuteistieji nuosprendį gali apskųsti per 20 dienų. 

Prokuratūra minėtai čekų šeimai prašė skirti kur kas didesnes bausmes, nei skyrė teismas. 

Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas teigė prašęs skirti 12, 8 ir 7 metų laisvės atėmimo bausmes. 

„Nė vienas iš kaltinamųjų kaltės nepripažino, nesigailėjo, su tyrimu nebuvo kontakto, nebendradarbiavo ikiteisminio tyrimo metu. Juo labiau, kad ir išnaudojimas buvo 3 asmenų, o ne vieno, buvo taikomos fizinės bausmės nukentėjusiesiems“, – motyvus, kuriais rėmėsi, prašydamas tokių bausmių, vardijo prokuroras. 

Kol kas prokuroras nenorėjo vertinti nuteistiesiems teismo paskirtų bausmių, nes dar nėra nuodugniai susipažinęs su sprendimu ir pateikiamais argumentais. 

Sukūrė vergiškas sąlygas 

Teisėsauga išsiaiškino, kad nukentėjusieji į Lietuvą buvo atvežti apgaulės būdu – jiems buvo pažadėtas geras darbas, galimybė užsidirbti, tačiau vos atvykę į mūsų šalį šie žmonės tapo savo darbdavių įkaitais. 

Prokuroras akcentuoja, kad Kolomazniček šeima su į pinkles įviliotais nukentėjusiais elgėsi itin prastai, du čekai ir lenkas gyveno nežmoniškomis sąlygomis, buvo mušami. 

„Jie tokie ir buvo. Tiesiogine šio žodžio prasme – vergvaldžiai. Tie žmonės pas juos buvo kaip daiktai. Jie buvo rakinami nakčiai. Ant vagonėlio buvo uždėta spyna, kad jie nepabėgtų. Aišku, kalba apie kokį nors piniginį atlygį net nėjo. Maitinimas buvo pakankamai skurdus. Jie prašydavo maisto pas aplinkinius. Už bet kokį prasižengimą ar net ne prasižengimą, o pavyzdžiui, už tai, kad neįvykdė užduoties taip greitai, kaip norėjo kaltinamieji, tai ėmė ir sumušė. Fizinės bausmės buvo taikomas bet kada ir už bet ką. <…> Be pinigų, be maisto, be drabužių. Praustis – po šaltu vandeniu kieme nutiesta žarna. Be jokių buitinių patogumų, be tualeto, kibiras pastatytas vagonėlyje, numestas čiužinys miegoti“, – dėstė R. Ušinskas. 

Tai, kad nukentėjusieji buvo mušami, tyrimo metu nustatė ir specialistai. Kaltės viso proceso metu nepripažinę kaltinamieji tvirtino, kad jie blogai su šiais darbuotojais nesielgė, o jiems žeriami kaltinimai – tik apkalbos. 

Vis dėlto proceso metu vienas iš liudytojų, kuris dar iki tyrimo bendravo su kaltinamaisiais ir matė jų elgesį su nukentėjusiais, pasakojo, kad klausė čekų šeimos, kodėl jie taip skriaudžia šiuos darbuotojus, tačiau buvo atsakyta, kad jokių problemų čia nėra ir šie žmonės yra pratę prie tokio elgesio. Tiesa, tokio liudijimo kaltinamieji teisme nepripažino. 

Dabar kaltinamieji – užsienyje 

Nemažai visuomenės dėmesio sulaukusi vergvaldžių byla buvo nagrinėjama nuotoliniuose teismo posėdžiuose. 

Pasak prokuroro, toks sprendimas buvo priimtas įvertinus tai, kad tiek patys teisiamieji, tiek nemažai liudytojų yra išvykę į užsienį, tad tokiu būdu organizuoti teismo posėdžius buvo patogiau ir efektyviau. 

Teisiamiesiems proceso metu buvo leista išvykti į užsienį. Dabar šie Lietuvoje nuteisti žmonės gyvena Čekijoje. 

Jeigu teismo sprendimas nebus apskųstas, nuteistieji turės patys prisistatyti į bausmės vykdymo vietą. Jeigu jie bandys slapstytis, bus skelbiama paieška. 

 

Dėmesio!                        

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.                        

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.       

Publikuota: 2024-03-28, https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/2236528/sventosios-atrakcionu-darbuotojus-vergais-paverte-cekai-sulauke-verdikto-visa-seima-siunciama-uz-grotu