Straipsniai - 2023

Šokiruojančios sekso pirkėjų išpažintys, ką jie daro su moterimis: „Jei ji pradeda verkti, sustoju“ (“www.tv3.lt”, 2023-04-10)

Atskleista visa tiesa apie gilią Lietuvos žaizdą. Nepaisant tragiškų sekso darbuotojų išgyvenimų, pirkėjų noras patenkinti lytines aistras neslopsta, o paklausa vis auga. Lietuvoje prostitucija sėkmingai plinta internete, o lytinį aktą dažniausiai galima nusipirkti didžiuosiuose miestuose. Nuo seksualinio išnaudojimo kenčiančios moterys bėga su vaikais nuo karo, bet kartais Lietuvoje pakliūva į sutenerių pinkles.

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė, portalui tv3.lt sutiko papasakoti, kaip atrodo sekso pirkėjų pasakojimai ir pasiteisinimai. Iš tikrųjų tai šokiruoja.

„Jei negalėčiau eiti pas prostitutę, bijau, kad gal tada, kaip čia pasakius, prievartaučiau normalias moteris“. „Vakare jautiesi pavargęs, vienišas, užsivedęs nuo pornuchos, ką dar gali veikti?“, „Jei ji pradeda verkti, sustoju, bet į jos „ne“ nekreipiu dėmesio“, „Jos yra reikalingas blogis“, – šitaip sekso pirkėjai pasakoja apie savo patirtis.

Patamsių zonoje atsiduria studentės ir vienišos mamos 

K. Mišinienė atskleidė platų aukų ratą: tarp aukų ne tik vienišos mamos, namų šeimininkės, bet ir moterys su išsilavinimu. Tačiau, kaip tokios moterys yra įviliojamos į tuos spąstus?

„Žinoma, mes visi esame skirtingi, nors gal būt priklausome toms pačioms socialinėms bendruomenėms. Tačiau prostitucija savotiškai sulygina čia atsidūrusias moteris, nesvarbu, kas jos buvo anksčiau – namų šeimininkės, studentės, vienišos motinos ar biuro darbuotojos.

O atsiduria jos šioje patamsių zonoje vėlgi dėl kiekvienai labai unikalių priežasčių – neišsprendžiamos finansinės problemos, smurtas artimoje aplinkoje, apgaulė, mylimo žmogaus išdavystė, negalėjimas dėl įvairiausių priežasčių perprasti viliojančio pasiūlymo, priverstinė migracija, suirutė aplink ir kitos priežastys“, – sako ji.

Motinystės našta užgula ant pečių ir verčia ieškoti skubių išeičių

K. Mišinienė tikina, kad ukrainiečių moterys bėgančios nuo karo tampą stipriai pažeidžiamos ir dėl tokios susiklosčiusios situacijos, kuomet neturi pinigų, jomis tampa lengva pasinaudoti. Centro vadovė priduria, kad nuo karo sprunkančios moterys bėga kartu su vaikais, o tokį kelią renkasi ne retai bandydamos pasirūpinti savo vaikais.

„Moterys ir vaikai tokiose situacijose yra labai pažeidžiami, jie mažai gali patys ką nuspręsti, priklauso nuo kitų noro ir galimybių padėti.

Karo atveju įprastas pasaulis, teikęs saugumą, palaikymą, sugriūva per kelias valandas, tačiau įsipareigojimai vaikams, tėvams niekur nedingsta, jie sunkia našta užgula sutrikusių moterų pečius, verčia ieškoti skubių išeičių“, – teigia ji.

Veidrodyje sekso pirkėjas mato geidulių iškreiptą veidą

„Visuomenė neretai ir nenori gilintis į šių nematoma kančia persmelktų moterų situacijas, mat įsigilinus dar kaltę kokią pajausime“, – sako K. Mišinienė.

Pasak kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovės, tie, kurie mato ir naudojasi šiomis moterimis, sako, kad esą jos pačios renkasi tokį gyvenimo būdą ir joms tai patinka. K. Mišinienė pabrėžia, kad visuomenė nenori žinoti ir turėti nieko bendro su šių moterų kančiomis.

„Šiuos momentus yra tikrai svarbu suprasti, nes tie, kas mato parsiduodančias moteris, sutinka jas viešnamiuose, gatvėse, baruose, visokio plauko agentūrose, dažnai nežino apie jų priešistorę, tvirtina, kad moterys renkasi prostituciją laisva valia, gal jos tiesiog hiperseksualios, gal joms toks gyvenimo būdas patinka.

Visuomenė neretai ir nenori gilintis į šių nematoma kančia persmelktų moterų situacijas, mat įsigilinus dar kaltę kokią pajausime. Veidrodyje sekso pirkėjas pamatys savo geidulių iškreiptą veidą, o šalia – apsvaigusią, nieko seniai nebejaučiančią moterį, jam gali ir baisu pasidaryti, nebenorės pirkti to suvargusio kūno“, – pasakojo ji.

Ko reikalauja dabartinė kova su prostitucija? 

„Tačiau realybė yra seniai tokį požiūrį sudrakiusi į skutelius – prostitucija yra išgyvenimo strategija tiems, kurių mes nenorime matyti ar apie jų problemas žinoti“, – teigia K. Mišinienė.

K. Mišinienės nuomone, reikia nustoti bausti moteris ir vyrus, kurie yra parduodami prostitucijoje. Ji priduria, kad šiandien yra sunku rasti argumentus, kurie pateisintų bausmę dėl to, kad moteriai nusviro rankos.

„Šiandien Lietuvoje turime skubiai nustoti bausti moteris, kaip beje ir vyrus, parduodamus prostitucijoje – tai tiesiog neveikia, neatneša tokių teigiamų rezultatų.

Seime trečius metus klajoja projektas, kuriuo siūloma nebebausti parsiduodančių asmenų – tai neturi jokios įtakos prostitucijos reiškinio mažinimui, moterys yra įstrigusios tarp sutenerių ir teisėsaugos, jos bijo kreiptis pagalbos, kurios, beje, tikslinės, skirtos padėti išeiti iš prostitucijos, kaip ir nėra – o vietoje to kriminalizuoti paklausą.

Sudėtinga rasti argumentus, pateisinančius bausmę parsiduodančiai moteriai. Bloga, pasileidusi, viliojanti dorus visuomenės narius, gal net užkrečianti juos visokiomis ligomis, griaunanti šeimas? O gavusi baudą susimąsto, kad negerai elgiasi, nori tuoj pat pasitaisyti, nebeieškoti lengvų pinigų ir nebetingėti?

Tačiau realybė yra seniai tokį požiūrį sudraskiusi į skutelius – prostitucija yra išgyvenimo strategija tiems, kurių mes nenorime matyti ar apie jų problemas žinoti. Nekalbant jau apie tai, jog dalis parsiduodančiųjų yra prekybos žmonėmis aukos, buvo atviliotos, nuolat prievartautos ir įkalintos šiame „pasilinksminimo“ lauke“, – vardija ji.

„Beyond the Streets“, nevyriausybinė organizacija, teikianti paramą moterims, įsitraukusioms į prostituciją Anglijoje, prieš keletą mėnesių paskelbė ataskaitą apie moterų paramos poreikius:

– Proporcingai daugiausiai moterų, įsitraukusių į prostituciją, buvo 25-34 m.

– Moterys siekė paramos vidutiniškai septyniose srityse, įskaitant apgyvendinimą, psichologinę paramą, smurtą bei įdarbinimą.

– Minimi iššūkiai, siekiant paramos organizacijose bei įstaigose, pavyzdžiui, specialistų paramos trūkumas ar informacijos apie egzistuojančią pagalbą stoka.

– Beveik pusei apklaustųjų reikėjo paramos apgyvendinimo srityje. Minimos problemos – benamystė, gyvenimas automobilyje, laikinas apgyvendinimas pas draugus ar moterų namuose.

– Smurto ir traumos tema atskleidė seksualinį smurtą – iš klientų, partnerių bei šeimos narių – emocinį smurtą ir smurtą artimoje aplinkoje.

– Psichologinės paramos siekė didžioji dalis (78 proc.) moterų. Buvo minima depresija, potrauminio streso sutrikimas, bipolinis sutrikimas, anoreksija bei mintys apie savižudybę.

– Kone pusė moterų norėjo palikti sekso industriją.

Šio ikiteisminio tyrimo metu buvo atliekami įvairūs neviešo pobūdžio veiksmai: vienu metu skirtinguose Lietuvos miestuose vyko šios nusikalstamos veikos organizatorių sulaikymai, kratos, apklausos, kiti procesiniai veiksmai.

Įtariama, kad iš neteisėtų seksualinių paslaugų teikimo moterys sau ir šios veiklos organizatoriams galėjo įgyti dideles lėšas. Atliktų kratų metu pas įtariamuosius rasta apie 30 000 eurų.

Šiame tyrime įtarimai dėl pelnymosi iš kito asmens pornografijos pareikšti dviem asmenims – vyrui (g. 1989 m.) ir moteriai (g. 1976 m.). Taip pat nustatyta ir 13 moterų, kurios galėjo teikti seksualines paslaugas. Vienas įtariamasis šiuo metu yra suimtas, įtariamajai paskirtos kardomosios priemonės – 5000 eurų užstatas, rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir intensyvi priežiūra.

Moteris galimai buvo atsakinga už moterų, atvežamų verstis prostitucija, apgyvendinimo bei pinigų surinkimo ir perdavimo sąvadautojams klausimus. Atliekant aktyvius ikiteisminio tyrimo veiksmus ateityje įtariamųjų skaičius gali didėti.

Prie šios sėkmingos operacijos bei prostitucijos tinklo neutralizavimo prisidėjo Lietuvos Kriminalinės policijos biuro, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, bei Marijampolės apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pareigūnai. Taip pat aktyviai į pagalbą įsitraukė ir socialinis partneris – Kovos su prekyba ir išnaudojimu centras (KOPŽI), kuris moterims teikė psichologinę, apgyvendinimo ir kitokią socialinę pagalbą.

Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl pelnymosi iš kito asmens prostitucijos (BK 307 str. 2 d.). Už šią nusikalstamą veiką gresia laisvės atėmimas iki šešerių metų.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė.

Lietuvoje daugėja sekso paslaugų skelbimų: vietines moteris keičia atvykėlės iš kitų šalių, transseksualės:

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

 

Publikuota: 2023-04-10, https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/sokiruojancios-sekso-pirkeju-ispazintys-ka-jie-daro-su-moterimis-jei-ji-pradeda-verkti-sustoju-n1228600?priority=1