Straipsniai - 2016

Prokuroras mano, kad prekeiviams žmonėmis bausmės per švelnios („Akistata”, nr. 95)

Pagaliau Panevėžio apygardos teismo teisėjų kolegija išnagrinėjo 5 prekeivių žmonėmis baudžiamąją bylą. Keturis iš jų pasiuntė už grotų, o vienam – paskirtosios bausmės vykdymą atidėjo. Kaip pranešė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė, Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokuroras Aurelijus Navickas, palaikęs valstybinį kaltinimą šioje byloje, su nuosprendžiu nesutinka ir jį apskundė.

Du slapstosi

Į teisiamųjų suolą, kaltinami vaiko pirkimu arba pardavimu, prekyba žmonėmis, neteisėtu disponavimu suklastotu dokumentu, neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti, nusikalstamo susivienijimo organizavimu bei dalyvavimu šio susivienijimo veikloje, pelnymusi iš kito asmens prostitucijos, buvo pasodinti panevėžiečiai Darius (39 m.) ir Remigijus (37 m.) Vaivados, mažeikiškis Egidijus Navickas (34 m.), Darius Valteris (30 m.) iš Tauragės ir anykštėnas Andrejus Jermolenka (37 m.).

Lapkričio paskutinėmis dienomis teismas brolius D. ir R. Vaivadas bei E. Navicką pripažino kaltais dėl prekybos žmonėmis veikiant organizuotoje grupėje. D. Vaivadai paskyrė 12 metų, jo broliui Remigijui – 10, E. Navickui – 9 metų laisvės atėmimo bausmes. A. Jermolenka (7 kartus teistas) už prekybą žmonėmis organizuotoje grupėje nuteistas 3 metams nelaisvės.

Tauragiškis D. Valteris buvo pripažintas kaltu tik dėl prostitucijos organizavimo ir pelnymosi iš kito asmens prostitucijos ir už tai jam paskirta 3 metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 2 metams.

Dar du šios gaujos nariai slapstosi. Tai Mantas Barkauskas (29 m.) ir Viačeslavas Jasudavičius (35 m.). Jų byla išskirta į atskirą.

Per švelnus nuosprendis

Tačiau Panevėžio apygardos prokuratūros ONKTS prokuroras A. Navickas, ne tik palaikęs valstybinį kaltinimą šioje byloje, bet ir nuo pat pirmos minutės kontroliavęs ikiteisminio tyrimo eigą įsitikinęs, kad surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių manyti, kad kaltinamieji nusikalstamas veikas vykdė susibūrę į nusikalstamą susivienijimą, o ne į organizuotą grupę, kaip pripažino teisėjų kolegija. BK 25 straipsnyje sakoma, jog „organizuota grupė yra tada, kai bet kurioje nusikalstamos veiklos stadijoje du ar daugiau asmenų susitaria daryti kelis nusikaltimus arba vieną sunkų ar labai sunkų nusikaltimą ir kiekvienas grupės narys, darydamas nusikaltimą, atlieka tam tikrą užduotį ar turi skirtingą vaidmenį“. Už veikimą organizuotoje grupėje numatytos švelnesnės bausmės.

Prokuroro nuomone, pirmosios instancijos teismo nuteisti vyrai nusikalstamas veikas vykdė susibūrę į nusikalstamą susivienijimą.  O už dalyvavimą nusikalstamo susivienijimo veikloje gresia laisvės atėmimas iki 15 metų, tokio susivienijimo organizatoriams  ir vadovams numatytas laisvės atėmimas nuo 10 iki 20 metų arba iki gyvos galvos. Tad skundą nagrinės Lietuvos apeliacinis teismas.

Padėjo „Caritas“

Kriminalistų tyrimas atskleidė, kad nusikalstamas susivienijimas (teisėjai kol kas tai įvertino kaip organizuotą grupę) savo veiklą pradėjo dar 2002-aisiais, susibūręs Vokietijoje ir ėmęs platinti heroiną šioje šalyje. Kvaišalai buvo platinami iki 2012-ųjų, kol Lietuvoje buvo sulaikyti pagrindiniai gaujos lyderiai – broliai D. ir R. Vaivados.

Tuoj po keleto gaujos narių sulaikymo tuometinis Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) viršininkas Ramūnas Sarapas (šiuo metu Šiaulių apskrities VPK viršininko pavaduotojas – aut. past.) sakė, kad išsiaiškinti šią nusikaltėlių gaują padėjo „Carito“ Panevėžio vyskupijos darbuotojos. Joms pirmosioms pavyko prakalbinti keletą nukentėjusiųjų: dvi 2009 metais prostitucijai į Nyderlandus, į Amsterdamą parduotas nepilnametes – iš Kupiškio ir Anykščių rajonų. Karitietės ir pareigūnai šiurpo, kai išgirdo, kaip buvo elgiamasi su merginomis, kokiais būdais jos būdavo palaužiamos. Nukentėjusios merginos papasakojo, jog kai kurioms merginoms pavyko pabėgti, kai kurios – pagalbos kreipėsi į įvairias Nyderlandų Karalystės visuomenines organizacijas.

„Gavome žinių apie padariusius tuos nusikaltimus asmenis. Pastangos juos surasti nenuėjo veltui – pirmiausia buvo sulaikyti du vyrai, įtariami padarę šiuos nusikaltimus, o dar po poros mėnėsių, bendradarbiaujant su kolegomis iš Alytaus bei Druskininkų – dar trys“, – tuoj po operacijos informavo R. Sarapas.

Beje, Druskininkuose, sulaikant brolius D. ir R. Vaivadas, pas juos buvo rasta, kaip įtariama, nusikalstamu būdu įgytų daugiau nei 100 000 litų (apie 30 000 eurų).

Vadovavo iš Lietuvos

Ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, jog ši gauja daugiau nei 10 metų užsiėmė heroino platinimu ir prekyba žmonėmis. Nusikalstama veikla buvo vykdoma Vokietijoje (prekyba narkotikais) ir Nyderlanduose (prekyba žmonėmis).

Tarptautiniu mastu veikusį nusikalstamą susivienijimą, manoma, sudarė apie 30 įvairaus amžiaus asmenų. Šio susivienijimo veikla buvo valdoma brolių D. ir R. Vaivadų iš Aukštaitijos sostinės ir glaudžiai siejosi tiek su Vokietijos nusikalstamo pasaulio atstovais – heroino platintojų tinklu, tiek su Nyderlandų legalių ir nelegalių viešnamių šeimininkais. Beje, broliai paskutiniu metu gyveno ir buvo sulaikyti Dzūkijoje. Iki tol Darius ir Remigijus į policijos pareigūnų akiratį buvo patekę tik dėl smulkių administracinės teisės pažeidimų.

Heroinas ir viešnamiai

Kadangi bylos tyrimas buvo sudėtingas – visos nusikalstamos veikos buvo daromos ne Lietuvoje, o Vokietijoje ir Nyderlanduose – todėl 2014 metų pradžioje į teismą nukeliavo tik dalis bylos: dėl prekybos žmonėmis ir narkotikų platinimo.

Bylos duomenimis, per mėnesį Vokietijos gatvėse būdavo parduodama nuo 1,5 iki 2 kilogramų heroino. Vieno kilogramo kaina gatvės rinkoje – apie 30 000 eurų. Šiuos pinigus nusikaltėliai investavo į prekybą žmonėmis – į legalius ir nelegalius Nyderlandų viešnamius gabeno merginas. Kai kurios iš jų buvo nepilnametės. Viena mergina per dieną uždirbdavo nuo 800 iki 900 eurų.

Vokietijos pareigūnai, ilgą laiką tyrę prekybą narkotikais, niekaip negalėjo identifikuoti, iš kurios šalies kilę įtariami asmenys. 2011 metais, prie vokiečių prisijungus lietuviams, tyrimas pajudėjo iš aklavietės. Tačiau nusikaltėliai nesnaudė – pajutę, jog yra sekami, dalis jų suspėjo pasislėpti. Kaip minėjau, iki šiol tebeieškomi M. Barkauskas bei V. Jasudavičius.

Du nusikalstamo susivienijimo nariai, padėję pareigūnams atskleisti nusikalstamos gaujos darbelius, buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.

Byloje yra duomenų, jog nepaklususios prekeiviams žmonėmis aukos buvo baudžiamos fizinėmis bausmėmis bei piniginėmis baudomis. Kai kurios moterys į Nyderlandus vyko žinodamos, kad dirbs prostitutėmis, tačiau nesitikėjo tokių sąlygų ir vergovės. Merginos gaudavo maisto, o iš per dieną uždirbamų maždaug 900 eurų joms buvo paliekama vos 50. Už šiuos pinigus jos privalėdavo susimokėti buto nuomą, pirktis higienos priemones. Jei merginos per dieną uždirbdavo mažiau, jas mušdavo, žemindavo, grasindavo subjauroti kūną, užmušti. Poilsio dienų beveik nebūdavo.

Pretenzijos ir norai

Nukentėjusiais buvo pripažinta 7 asmenys: 4 merginos, iš kurių dvi nepilnametės – 16 ir 17 metų ir trys narkotikus platinti privalėję 19-40 metų vyrai.

Kaip dažnai tokiose bylose būna, į teisiamųjų suolą sėdusi narkotikų platintojų ir prostitučių verbuotojų gauja jau pirmojo posėdžio metu užvertė teismą įvairiausiais prašymais bei pretenzijomis: E. Navickas aiškino, jog jo advokatas nespėjo susipažinti su bylos medžiaga, o R. Vaivada piktinosi, esą daug dokumentų yra užsienio kalbomis – jie neišversti į lietuvių kalbą, prašė bylą grąžinti tyrimui ir nušalinti prokurorą. Pastarasis prašymas buvo atmestas.

Kadangi D. Vaivada ir E. Navickas ilgą laiką sėdėjo už grotų, jiems paprašius buvo leista pasimatyti su artimaisiais. Beje, laisvėje teismo verdikto laukė tik D. Valteris ir A. Jermolenka.

O vėliau į teismo posėdžius sunkiai sekėsi prisikviesti nukentėjusiuosius: vieni aiškino neturintys pinigų atvykti į teismą, kita moteris, gyvenanti Švedijoje, paprašė apklausti ją nuotoliniu būdu, kadangi neturinti galimybių atvykti į gimtinę.

Gaujos galva

Tačiau bylą vis tik pavyko išnagrinėti palyginti greitai (lyginu su tokio paties pobūdžio bylomis). Panevėžietis D. Vaivada buvo pripažintas kaltu, kad būdamas organizuotos grupės vadovu, su šios nusikalstamos grupės nariais Lietuvoje užverbavo ir išvežė į Vokietiją keletą vyrų. Nors jiems buvo žadamas pelningas darbas statybose, iš tiesų vyrai buvo verčiami prekiauti narkotikais.

Taip pat D. Vaivada pripažintas kaltu, kad su kitais nusikalstamos gaujos nariais organizavo merginų verbavimą ir vežimą į Nyderlandus, kur šios turėjo verstis prostitucija. Merginų uždirbamus pinigus pasidalindavo šio verslo organizatoriai.

Vieną nepilnametę merginą nuo tokios pat lemties išgelbėjo budrūs pasieniečiai – patikrinę pasienyje su Lenkija jos dokumentus, pareigūnai pastebėjo, kad šie padirbti ir ją sulaikė. Kita nepilnametė  buvo nugabenta į Amsterdamą ir ten buvo išnaudojama prostitucijai, kol sugebėjo pabėgti.

 

Dėmesio!

Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Publikuota: 2016-01-20, „Akistata”, nr.95