Pavadinkim ją Estera, nes kolumbietė bando kurti gyvenimą Lietuvoje, ieško darbo, tačiau nenori, kad jos tikras vardas ar nuotraukos šmėžuotų žiniasklaidoje. Pietietė nusprendė grįžti į šalį, kurioje patyrė prievartą ir pažeminimą, kur kalbant su prokurorais dar tenka prisiminti detales, kaip buvo žaginama užrakintame viename Kauno bute, kaip kas pusvalandį į jos kambarį ėjo vyrai. Moteris, sutikusi kalbėti su 15min, gyvena tame pačiame mieste kaip ir nusikaltimo bendrininkai, vis dar vaikštantys laisvėje.
Simpatiška pietietiškų bruožų moteris nekeikia nei Lietuvos, nei likimo, kuris jai siuntė tokį išbandymą. Šiandien ji mokosi lietuvių kalbos, o aukštaūgę kolumbietę Kauno senamiestyje nulydi vyrų žvilgsniai. Jei ne meilė vienam lietuviui, Estera ir šiandien keiktų tą dieną, kai ryžosi atvykti į Lietuvą.
Įkalbinėti ją prabilti apie savo patirtį teko ilgai. Ne dėl to, kad ji vengtų apie tai kalbėti. Estera puikiai žino, kad ją atpažinti galima lengvai, nes yra išskirtinės išvaizdos.
Padedant Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro savanoriams Estera ryžosi atskleisti savo istoriją.
Pažadėjo darbą parduotuvėje
„Olga pati atvyko į Kolumbiją siūlyti darbų Lietuvoje. Ji kalbėjo ispaniškai, pateikė kelis darbo pasiūlymus dirbti drabužių parduotuvėse ar prekybos centruose, nes sakė Lietuvoje turinti daug verslų“, – pradėjo pasakojimą Estera.
Olga – tai Lietuvos teisėsaugos šiuo metu medžiojama lietuvė, gyvenanti Ispanijoje. Būtent ji numezgė prostitucijos tinklą Kaune, kurią pareigūnai praėjusį vasarį išardė.
„Įtariamųjų tapatybės nustatytos, tačiau kol užsienio šalyje jie neįkliuvo, sunku juos pagauti. Arešto orderiai galioja visoje Europos Sąjungoje, tačiau reikia žinoti, kur jie gyvena“, – 15min teigė bylą tirianti Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Gabija Večerinskienė.
Esterai ne kartą teko pasakoti prokurorams, tyrėjams, policininkams, taip pat ją globojantiems Kovos su prekyba žmonėmis organizacijos savanoriams, kad į Lietuvą ji vyko ne darbui prostitucijos versle.
„Man Olga nesakė, kiek galiu uždirbti Lietuvoje, bet sakė, kad mokės nuomą, o pusę pinigų turėsiu atiduoti jai. Žadėjo, kad turėsiu dvi laisvas dienas“, – pasakojo moteris. Kolumbijoje ji viena augino vaiką, trūko pinigų, todėl skelbėsi ieškanti darbo. Viename populiariame skelbimų puslapyje ją ir pastebėjo Olga iš Kauno.
Iš atvykėlės atėmė pasą
Olga, kurios tikrąjį vardą ir pavardę jau išsiaiškino Kauno pareigūnai, yra viena labiausiai medžiojamų įtariamųjų. Pričiupti ją ne taip paprasta, nes ji gyvena Ispanijoje, puikiai kalba ispaniškai, šia kalba su ja ir kalbėjosi Estera.
Yra žinoma, kad Olga sukūrė prostitučių tinklą Kaune. Šių metų kovo viduryje Kauno policija paskelbė išardžiusi gerai organizuotą prostitucijos tinklą, kurio nariai gyvas prekes tiekė ne tik Kauno, bet ir kitų miestų vyrams.
Kauno vyriausiasis policijos komisariatas pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl prostitucijos organizavimo bei vadovavimo. Sulaikyti 8 asmenys, o grupuotei vadovavo moteris. Prostitucijos organizavimu įtariami 4 vyrai ir 4 moterys. Įtariamieji, beje, turėjo įprastus darbus, kai kurie iš jų dirbo vienoje Kauno švietimo įstaigoje.
Nustatyti bendrininkai, intymias paslaugas teikusios moterys iš Rusijos ir Ukrainos. Už viso to stovėjo Olga. Tačiau Esteros istorija kiek kitokia – į Kauną ji atvyko dirbti kitokį darbą. Tačiau pateko į tinklą.
„Olga ieškojo gerai atrodančių, bedarbių moterų, ir jai buvo nesvarbu, kiek tau metų, ar tu vieniša, ar turi vaikų. Aš buvau apgyvendinta nuomojamame bute Kaune, kuriame buvau priversta santykiauti su vyrais. Iš manęs buvo atimtas asmens dokumentas“, – tęsė pasakojimą kolumbietė.
20 vyrų per dieną
Vyrai į butą, pasak jos, eidavo nuo 9 valandos iki 23 valandos, ir ji buvo verčiama su jais santykiauti.
„Visą laiką jaučiau šleikštulį viduje, jaučiausi purvina. Buvau prievartaujama be jokios pertraukos, vyrai eidavo vienas po kito. Atvykus į Lietuvą buvo pasakyta, kad per dieną uždirbsiu 350 eurų ir privalėsiu santykiauti su 20 vyrų per dieną. O jeigu norėsiu laisvos dienos, už ją turėsiu susimokėti 50 eurų“, – atskleidė detales moteris.
„Aš mėginau tam priešintis ir prašiau Olgos, kad man leistų vykti namo, sakiau kad to nenoriu. Tačiau Olga pasakė, kad privalau jai atiduoti 3000 eurų skolą už bilietus į Lietuvą ir tada galėsiu vykti namo“, – pasakojo atvykėlė iš Kolumbijos.
Moteris prisipažino sutikusi su tokiomis sąlygomis, nes neturėjo kitos išeities. „Tačiau net ir atidavus pinigus manęs niekas neišleido, aš buvau įkalinta. Olga man ne kartą sakė, kad čia, Lietuvoje, užsieniečių niekas nemėgsta, kad ji čia turi daug pažinčių tarp policijos pareigūnų, sakė man pasisaugoti“, – pasakojo kolumbietė.
Ji su siaubu prisimena tuos momentus, kai nematė jokios kitos išeities. Svetimas kraštas, menkos anglų kalbos žinios, prarastas pasas ir baisi vergovė.
„Aš pirmą kartą Lietuvoje, kalbos nemoku, nieko čia nepažįstu. Pagalbos kreiptis tikrai bijojau ir nežinojau kur tą padaryti. O vyrai ateidavo kas pusvalandį. Man prasidėjo dideli dantų ir dantenų skausmai nuo patirtos prievartos. Galiausiai nebeiškenčiau ir nusprendžiau gelbėtis“, – tęsė pasakojimą Estera.
Savanoriai vežiojo po ligonines
Vieną dieną ji tyliai susidėjo daiktus ir pradėjo planuoti pabėgimą, laukė tinkamo momento ištrūkti iš užrakinto buto. Jai pavyko tai padaryti, nors pakeliui sutiko ginkluotus Olgos parankinius.
„Nutaikiusi progą pasprukau į lauką, susistabdžiau pirmus sutiktus žmones ir paprašiau jų pagalbos. Buvo iškviesta policija“, – tęsė pasakojimą ji. Kauno pareigūnai patvirtino tokį faktą.
Pareigūnai ją įkurdino Nakvynės namuose, o po to jos globą perėmė Kaune įsikūręs Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras. Užsienietė apgyvendinta jaukiame bute, ją savanoriai vežiojo į gydymo įstaigas, rūpinosi buitimi.
„Jis istorija iš tiesų yra ypatinga. Patyrė tiek daug kančių Lietuvoje, tačiau vis tiek grįžo, ir kuria gyvenimą čia“, – sakė kolumbietei padedančio Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro koordinatorė Justina Stakaitytė.
Savanoriai kolumbiete rūpinosi, vežiojo po gydymo įstaigas, surado advokatą. J.Stakaitytė pasakojo, kad atvykėlė buvo palaužta tiek fiziškai, tiek morališkai, teko ją vežioti pas įvairius specialistus.
„Patekimas į šią situaciją mane labai stipriai paveikė. Aš atvykau su daug svajonių, susitaupyti pinigų, suteikti geresnę ateitį savo vaikams. Tačiau visą laiką jaučiausi labai blogai, patyriau didelę traumą, kurios nelinkėčiau niekam. Jaučiau didelę baimę aplinkai, viena niekur neidavau, tik kartu su Centro darbuotojomis“, – 15min pasakojo Estera.
Susituokė su lietuviu
Galiausiai Estera nusprendė grįžti namo į Kolumbiją. Tą ji ir padarė. Tačiau šiandien ją vėl galima sutikti Kaune. Kančias Lietuvoje patyrusi moteris grįžo į tą patį miestą.
„Iš pradžių Lietuvai jaučiau visus įmanomus neigiamus jausmus, tiesiog nekenčiau šios šalies. Tačiau į Lietuvą sugrįžau todėl, kad čia radau ypatingą žmogų, kuris mane myli ir nori man padėti. Abu mes stengiamės augti kaip šeima ir sukurti geresnę ateitį mano vaikams. Esame laimingai susituokę. Dabar mokausi lietuvių kalbos ir ieškausi darbo“, – pagaliau atsirado šypsena kolumbietės veide.
Kauno apygardos prokuratūros prokurorė G.Večerinskienė teigė, kad kol vyksta ikiteisminis tyrimas, negali daug kalbėti. „Kolumbietės istorija – išskirtinis atvejis. Yra nustatyti įtariamieji, bendrininkams įtarimai jau pareikšti“, – sakė ji.
Prokurorė leido suprasti, kad pagrindinės įtariamosios Olgos gyvenama vieta Ispanijoje kol kas nežinoma. Tačiau tikimasi ją sučiupti.
Nori bausti ir sekso pirkėjus
Esterai padedančios nevyriausybinės organizacijos savanorės sako, kad Kauno pareigūnai padarė daug, tačiau lieka ir neišspręstų problemų.
„Džiaugiamės Kauno kriminalistų puikiai atliktu tyrimu, aukų nukreipimu pagalbai, tačiau vis tik svarbūs šios išnaudojimo dramos veikėjai liko už kadro. Tai – sekso pirkėjai, nukentėjusios teigimu, „nesibaigiančioje eilėje kas 30 min. godžiai tenkinę savo lytinę aistrą su atvežtomis merginomis“, – sakė J.Stakaitytė.
Ji stebisi, kaip tie šimtai kauniečių vyrų po „egzotiško sekso“ su prekybos žmonėmis aukomis ramiai grįždavo į savo ofisus, šeimas, studijas – iki kito jaudinančio patyrimo.
„Mūsų manymu, sekso pirkėjai turėtų būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn kartu su nelaimingų moterų suteneriais“, – įsitikinusi centro koordinatorė.
Nors Lietuvoje retkarčiais vykdomi „Plaštakių“ reidai, tačiau į dienos šviesą neištraukiami šių paslaugų pirkėjai. „Lengva surasti, nubausti moteris prostitucijoje, bet koks neįveikiamas uždavinys yra ištraukti į dienos šviesą sekso pirkėjus. Bet ar tokia laikysena ir nesukuria palankios terpės organizuotiems ar pavieniams suteneriams, besižvalgantiems „pigių kūnų“ ne tik Lietuvos provincijoje, bet ir Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, net tolimojoje Kolumbijoje?“, – stebėjosi ji.
Autorius Marius Jokūbaitis