Viena iš potencialių grėsmių, su kuriomis susiduria jaunuoliai, ieškantys darbo užsienyje, tai galimybė patirti išnaudojimą darbe arba tapti prekybos žmonėmis priverstiniam darbui auka. Ši grėsmė išlieka aktuali šių laikų globalaus pasaulio problema. Tai vienas svarbiausių žmogaus teisių pažeidimų.
Kad baigę mokslus ir įgiję specialybę jaunuoliai netaptų šios nusikalstamos veikos aukomis, šiandien bendruomenės pareigūnės su Lietuvos Caritas socialine darbuotoja Klaipėdos regione Žavinta Širvydaite „Klaipėdos laivų statybos ir remonto“ mokykloje vykdė prevencinį švietėjišką renginį „Šiuolaikinė patyčių forma – prekyba žmonėmis“. Susirinkusiems į renginį pirmo ir antro kurso moksleiviams pareigūnės paaiškino, kas yra prekyba žmonėmis ir kokios yra jos formos, akcentavo teisinę atsakomybę už šią neteisėtą nusikalstamą veiką.
Pareigūnės pažymėjo, kad dažnos situacijos, kai nėra aukų gabenimo stadijos, nes aukos yra priverstos ar apgaule įkalbėtos atvykti į paskirties vietą pačios. Tokios aukos gali būti laikomos naudojant tik psichologinę ir nebūtinai fizinę prievartą. Pokalbio metu paneigti visuomenėje sklandantys mitai, kad draugo, pažįstamo ar giminaičio pasiūlymas dirbti užsienyje yra patikimas, kad jei įdarbinimo užsienyje kompanija reklamuojasi spaudoje, tai ji yra legali, kad prekiautojai žmonėmis visuomet atrodo kaip nusikaltėliai ir juos galima atskirti iš išvaizdos ir kt.
Pareigūnės atkreipė moksleivių dėmesį, kad pakliuvus į bėdą, su visomis užklupusiomis problemomis neturėtų mėginti susitvarkyti patys, o kreiptųsi pagalbos visais įmanomais būdais: į praeivius gatvėje, policiją, Lietuvos ambasadą ar Tarptautinės migracijos organizacijos biurą ir jokiu būdu „darbdaviui“ neatiduotų asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Ieškant darbo užsienyje, svarbu, kuo daugiau informacijos surinkti apie būsimą darbdavį ir reikalauti darbo sutarties.
Renginį vainikavo prevencinis filmas „Emigranto pusmetis per 1 minutę tylos“ ir aktyvios diskusijos su moksleiviais.
Dėmesio!
Visą parą veikia Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.
Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantis apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atveją. Kovos su prekyba žmonėmis centro specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Publikuota: 2016-03-15, http://klaipeda.policija.lt/lt/bendruomenes-pareigunai_650/prevencinis-renginys-siuolaikine-qtt4.html