Straipsniai - 2013

PREKYBA ŽMONĖMIS VIS LABIAU PLINTA ("BALSAS.LT", 2013-10-31)

Naujausi tyrimai rodo, kad prekiautojų žmonėmis aukomis tampa ne tik merginos, bet ir vyrai iš vargingai gyvenančiųjų sluoksnio. Pastebimos ir naujos tendencijos: aukomis tampa vis jaunesni žmonės, net mažamečiai; keičiasi ir prekybos pobūdis.

Daug priežasčių 

Kriminalistai ir prokurorai stengiasi dirbti ranka rankon ir užkardyti tokius nusikaltimus ar ištraukti iš vergijos (nebūtinai sekso) nukentėjusius asmenis, o prekeivius žmonėmis susodinti į teisiamųjų suolą, kad teismas šiems atseikėtų deramas bausmes. Pareigūnai tvirtina, kad prekiautojų žmonėmis vykdomus nusikaltimus labai sunku tirti dėl keletos priežasčių. Pirma, tiek sekso ar darbo vergės ir vergai dažniausiai išvežami į svečias šalis, tad tenka bendradarbiauti su kitų šalių pareigūnais – tad tyrimas gali ilgiau užtrukti. Antra – aukos paprastai būna taip įbaugintos ir pažeidžiamos, kad atsisako liudyti. Trečia – jos dažnai net nesuvokia tapusios žiauraus išnaudotojo įranku, kaltina save, gėdijasi pasakoti, kas su jomis buvo daroma. Ketvirta – nepalanki viešoji nuomonė aukų atžvilgiu nepadeda tirti šių nusikaltimų ar užbėgti jiems už akių.

Padeda „Caritas“

Šioje srityje geriausių rezultatų yra pasiekę Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Organizuotų nusikaltimų tyrimų biuro (ONTB) kriminalistai ir Panevėžio apygardos prokurorai. Nuo 2006-ųjų, pagal prokurorų surašytus kaltinimus, teismai už grotų jau yra pasodinę 30 prekiautojų žmonėmis, iš sekso vergijos išvaduota 41 mergina. Šiuo metu Panevėžio prokurorai vadovauja 11 su organizuota prekyba žmonėmis susijusių ikiteisminių tyrimų, yra suimti 27 įtariamieji, teisme nagrinėjamos 5 prekybos žmonėmis baudžiamosios bylos, jose kaltinama apie 20 asmenų. Panevėžiečiai vieninteliai sugebėjo iš Didžiosios Britanijos išsireikalauti pagrindinį merginų „supirkėją“ albaną Jetmirą Oltarį (jis prisipažino iš viso nupirkęs daugiau nei 200 merginų – ne tik lietuvaičių), kuris nuteistas 8 metų laisvės atėmimo bausme ir šiuo metu atlieka bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje.

Tiek Panevėžio apygardos vyriausioji prokurorė Nida Grunskienė, kuri iki šiol kontroliuoja visas su prekyba žmonėmis susijusias bylas, tiek Panevėžio AVPK ONTB viršininkas Ramūnas Sarapas teigia, jog be Lietuvos Caritas prie Panevėžio vyskupijos darbuotojų pagalbos rezultatai, ko gero, būtų menkesni. „Carito darbuotojos padeda ne tik prakalbinti nuskriaustas merginas, bet ir rūpinasi jomis, tiesiog saugo jas, – tikina pareigūnai. – Mat įkliuvę prekeiviai nesėdi rankų sudėję, jie visomis išgalėmis stengiasi išsisukti ir jei ne patys, tai per pažįstamus ar draugus stengiasi tas merginas įbauginti ar kitaip įkalbėti pakeisti jiems neparankius parodymus“.

Vykdo projektą

Pasak Lietuvos Caritas projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ Panevėžio regiono koordinatorės Neringos Orlonės, per 9 savanorystės Panevėžio apskrityje metus pagelbėta 170 asmenų, kurie nukentėjo nuo prekeivių žmonėmis ir sutenerių. „Daugelis jų buvo išvežti į Anglijos, Vokietijos, Graikijos, Ispanijos, Olandijos viešnamius ar gatves, kiti buvo išnaudojami Lietuvoje, – vardijo N. Orlonė. – Prekeiviai, sąvadautojai ir suteneriai smarkiai sužaloja, sutrypia savo aukų žmogiškąjį orumą, pasitikėjimą savimi bei aplinkiniais. Todėl dirbame 3 kryptimis: parsivežame ar sutinkame oro uoste grįžtančias nukentėjusias merginas, suieškome joms būstą; paskiriame kiekvienai socialinę darbuotoją, kuri su mergina būna kiekvieną dieną: padeda spręsti visus gyvenimiškus klausimus; teikiame nemokamas psichologo ir teisines paslaugas. Be to, vykdome švietėjišką veiklą: važinėjame po mokyklas, vaikų globos namus ir aiškiname, kokie pavojai gali tykoti po gražiais žodžiais ar pasiūlymais. Įsitikinome, kad jaunimas nesuvokia, kad ir jiems gali taip atsitikti arba galvoja, kad jau kam kam, bet jau jiems tai tikrai taip nebus“.

Būtinas bendradarbiavimas

Bėda ta, kad nepaisant pareigūnų ir įvairių tarnybų pastangų, prekyba žmonėmis vis labiau plinta. Žmonės vežami ne tik intymioms paslaugoms teikti ar dirbti vergiškomis sąlygomis svečiose šalyse, bet ima klestėti ir naujos rūšies „verslai“, už kuriuos įstatymai nenumato baudžiamosios atsakomybės. Tai merginų (dažniausiai) pardavimai fiktyvioms santuokoms, priverstiniam gimdymui, vis dažniau pasitaiko ir vaikinų, kurie išvežimi teikti sekso paslaugas bei parduodami teroristams.

Šių problemų aptarti praėjusią savaitę Lietuvos Caritas Panevėžio vyskupijos darbuotojos ir buvo sukvietę Panevėžio apskrities VPK ONTB pareigūnus, Apygardos vyriausiąją prokurorę N. Grunskienę, Vaikų teisių apsaugos skyrių specialistus, socialinius darbuotojus, Vaikų globos namų, Probacijos skyriaus, Darbo biržos atstovus, psichologus. Išvada tokia: kad padėtų pareigūnams užkardyti nusikaltimus, visos tarnybos, atsakingos už vaiko teisių apsaugą, socialiniai darbuotojai, psichologai, vaikų globos nanų darbuotojai turėtų palaikyti tarpusavyje glaudesnį ryšį ir dalintis turima informacija apie taip vadinamus gatvės vaikus, nedarnias ir asocialias šeimas, vaikus, turinčius emocinių, elgesio ar raidos sutrikimų.


Aurelija Žutautienė

Publikuota 2013 m. spalio 31 d. www.balsas.lt