Straipsniai - 2014

PREKYBA ŽMONĖMIS: PATIKLIOS MERGINOS – LENGVIAUSIAS GROBIS SĄVADAUTOJAMS ("ALFA.LT", 2014-05-17)

Artėjant vasarai nemažai žmonių ieško galimybių užsidirbti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Interneto skelbimuose gausu darbo pasiūlymų studentams ar mokyklą baigusiems jaunuoliams. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai dideliais pinigais susižavėjusiems lietuviams tenka labai nusivilti. Negana to, susiviliojus pelningu pasiūlymu, tiesa, nelabai patikimu, atsiranda rizika atsidurti prekeivių žmonėmis rankose. Prekyba žmonėmis arba baltoji vergija – vienas pelningiausių verslų po prekybos ginklais ir narkotikais. Kasmet į nusikaltėlių pinkles patekę vyrai ir moterys tampa nelegalaus darbo vergais, o jaunos merginos – prostitutėmis.

 Ant sukčių kabliuko „pakliuvę“ žmonės kiekvienais metais išvyksta į įvairias Europos šalis, tačiau susiduria su liūdna realybe – dirba nežmoniškomis sąlygomis, negauna žadėto didelio atlygio, patenka į prostitucijos pinkles. Ekspertai teigia, kad į vergovę įtrauktų žmonių yra daug, didžioji dalis prostitutėmis tapusių merginų – globos namų auklėtinės. Kiekvienais metais kai kurioms pasiseka grįžti į Lietuvą, tačiau dauguma tokio šanso nebeturi.

 Sąvadautojai – profesionalūs psichologai

 Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė domisi įvairiomis smurto prieš moteris formomis. Jos teigimu, į prekybos moterimis verslą labai lengva įklimpti jaunoms, naivioms merginoms, tačiau išsikapstyti – beveik neįmanoma. Penki tūkstančiai eurų – tiek kainuoja sąvadautojų parduota mergina. „Sąvadautojai yra labai gerai psichologiškai pasiruošę žmonės. Dažniausiai jų aukomis tampa į sunkią materialinę padėtį patekusios merginos, augusios asocialiose šeimose, arba globos namų auklėtinės, kurios susižavi pažadais, kad uždirbs daug pinigų, – pasakojo J. Šeduikienė. – Merginos gundomos ir kitaip: kalbomis apie meilę ir gražius vaikinus. Tokių skelbimų galima rasti ir internete, tačiau žmonės nesupranta, kad reikia pasidomėti darbą siūlančiu žmogumi, susirasti kuo daugiau informacijos apie įmonę ir tik tada galvoti apie išvažiavimą.“ Tačiau žmonės išvažiuoja: kai kurie patenka į nelegalių darbdavių, iš kurių negauna jokio atlyginimo, nors dirba vergiškomis sąlygomis, rankas. Kai kurios merginos tampa prostitutėmis.

 Pabėgti beveik neįmanoma

„Iš prostitucijos vergovės grįžti sudėtinga. Teismų statistika rodo, kad sąvadautojų nuteista mažiau nei dirbti išvažiavusių merginų. Panelei grįžus į Lietuvą, sąvadautojai jos ieško, gąsdina, todėl išeiti iš šitos sistemos yra labai sunku. Dažniausiai manoma, kad į prostituciją patekusios merginos yra vežamos į arabų šalis, tačiau panelės dirba ir ES šalyse: Ispanijoje, Vokietijoje, Anglijoje, Airijoje ir kitose“, – sakė J. Šeduikienė. Bandantiems apsisaugoti nuo nelegalaus darbo ir prostitucijos, ekspertė tiems, kurie vyksta į užsienį, pataria pasiimti savo asmens dokumento kopiją, nes dažniausiai apgavikai dokumentus pasisavina. „Žmonės, kurie užsiima prostitucijos verslu, labai gerai išmano savo darbą, todėl, prieš vykstant, reikia su savo artimaisiais susigalvoti kodinius žodžius, kuriais pranešite apie bėdą, nes labai dažnai (su artimaisiais kalbant telefonu – Alfa.lt) sąvadautojai stovi šalia. Pasiimkite ambasados, su žmonių prekyba dirbančių institucijų kontaktus. Sąvadautojai įbaugina žmogų, moka žaisti žmonių jausmais, teigia, kad visa policija yra papirkta. Tačiau, jeigu žmogus turi kontaktus, gali į šias įstaigas kreiptis“, – pasakojo ekspertė. Pagal 2008 m. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų biuro statistiką, prekybos žmonėmis aukomis tapo apie 12,3 mln. žmonių visame pasaulyje. Ekspertų tvirtinimu, Lietuvoje prekybos žmonėmis mastai yra didžiausi tarp Baltijos valstybių, tačiau oficialios statistikos nėra dėl reiškinio latentiškumo. 

Globos namų direktorius: auklėtinės kenčia nuo hormonų audrų 

Šalia Varėnos įsikūrę vaikų globos namai „Spengla“ prieš penkerius metus laikraščių antraštėse buvo linksniuojami ne iš pačios geriausios pusės. Teigta, kad šių namų auklėtiniai gyvena nežmoniškomis sąlygomis, yra neglobojami, o merginos verčiasi prostitucija. Aštuntą mėnesį šiems namams vadovaujantis direktorius Aivaras Vyšniauskas neslėpė, kad kai kurie faktai yra teisingi, nes trūksta nuolatinio darbo su vaikais, o kai kurios merginos iš tiesų verčiasi seniausia profesija. „Pas mus ateina fiziškai, emociškai sužaloti vaikai. Auklėtiniai dažnai pabėga iš globos namų, nes jiems čia negerai. Vaikai bėga pas tėvus, o paauglės – pas vyrus.
Viena 16 metų mergina, kuri gerai elgėsi socializacijos centre, per Kalėdas buvo atvykusi pas mus, tačiau dėl hormonų audrų nuolatos bėgdavo pas vyrus. Bandžiau su ja kalbėtis apie tai, ką ji nori veikti, apie jos ateitį, tačiau paskutinę atostogų dieną pabėgo pas kažkokius vyrus Kaune. Savo draugėms gyrėsi, kad laiką leido viešbutyje, kad dirbo prostitute“, – pasakojo A. Vyšniauskas. Direktorius teigė, kad lytinis švietimas yra viena iš mokomųjų programų, tačiau net 11 globos namų auklėtinių yra lytiškai aktyvios, patiria hormonų audras ir ieško ekstremalių patirčių. „Mūsų praktikoje dar nėra buvę atvejų, kad merginos būtų įdarbintos, tačiau, jeigu mes (globos namų darbuotojai – Alfa.lt) jų neauklėsime, nėra garantijų, kad tapusios pilnametės jos nedirbs prostitutėmis“, – teigė direktorius. Prieš patekdami į globos namus, vaikai augo labai sunkiomis, tiesiog nežmoniškomis sąlygomis, todėl jų būklė dažnai būna kritinė. A. Vyšniauskas pasakojo, kad neseniai atvyko šešiolikmetis vaikinas, neturintis jokių socializacijos pagrindų, elgėsi kaip žvėrelis. „Valstybė savo rūpestį deklaruojame ne darbais, o žodžiais. Kalbame, kaip vaikams blogai, bet ypatingo dėmesio jiems trūksta. Nėra finansinės paramos, todėl jauni žmonės negali dirbti. Žinoma, vaikai apsirengę, pavalgę, nusiprausę, tačiau jų dvasinis pasaulis nesikeičia, nes darbuotojai nesišypso, o aš negaliu šito pakeisti, – patarimus valstybinėms institucijoms dalijo A. Vyšniauskas. – Reikia perėjimo nuo globos namų link bendruomenės. Vaikų teisės tarnybos neskiria globos, kai reikia, nes laukia iki paskutinės akimirkos, o mes jau gauname visiškai nukankintus vaikus. Kalbama, kad nori uždaryti visus globos namus. Aš mielai juos uždaryčiau dabar, tačiau kur tie vaikai eis? Pirma, reikia versti šeimą susitvarkyti ir tada grąžinti vaiką, antra, reikia ieškoti vaikui globos, trečia – sudaryti šeimos sąlygas globos namuose. Misija sunki, tačiau reikia lūžio valdžioje, ir pokyčiai bus įmanomi.“ 

Verbuoja net ir savo giminaičius

 Organizacijos „Caritas“ projekto „Prekyba žmonėmis ir prostitucijos aukoms“ Kauno skyriaus koordinatorė Jolita Juškevičienė pasakojo, kad šiandieninės tendencijos pasikeitė, ir nebegalima kalbėti vien apie prostituciją. „Lietuvoje sparčiai plinta prekyba žmonėmis įvairiems nusikaltimams vykdyti: išvežami jauni vaikinai ir merginos, kad vogtų, sukčiautų. Taip pat tarp nusikaltėlių vis dažnesnės tampa fiktyvios santuokos, nes už tai negresia jokia atsakomybė. Į Lietuvos „Caritą“ kasmet kreipiasi vidutiniškai šimtas žmonių, nukentėjusių nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, tačiau teismuose užfiksuota vidutiniškai tik dešimt bylų per metus“, – pasakojo J. Juškevičienė.

Su nukentėjusiosiomis dėl prostitucijos dirbanti moteris aiškino, kad jos apsigauna dėl darbo pasiūlymų, kur skelbiama, kad merginos užsiims konsumacija (tai – bendravimas, pasikalbėjimas, kompanijos klientams palaikymas, jokio intymumo – Alfa.lt past.). Išvykusios pamato, kad vien iš bendravimo su klientais neužsidirbs. Merginos lieka skolingos už pragyvenimo išlaidas, todėl yra verčiamos dirbti prostitutėmis. „Baimė dėl to, kas atsitiko, nemiga, depresija, suicidinės mintys… Tokie jausmai kankina namo grįžusias merginas. Baisiausia, kad merginas neretai parduoda net ir giminaičiai, kurie verbuoja tetas, pusbrolius…“ – aiškino koordinatorė J. Juškevičienė.

Narkotikai – būdas „prisijaukinti“

 Merginos iš vergovės bando pabėgti įvairiai: kreipiasi į policiją, prašo praeivių pagalbos, bando kalbėtis su klientais. Tačiau pasitaiko atvejų, kai sąvadautojai „išsunkia“ merginas: šios praranda savo emocinę, fizinę jėgą. Dažni atvejai, kai merginas bandoma „prisijaukinti“ narkotinėmis medžiagomis. Kai kurios yra apsvaiginamos ir prie narkotikų pripratinamos jau Lietuvoje, kitos – išvežtos į užsienį.

Elena Varnauskaitė

 Publikuota 2014 m. gegužės 17 d. www.alfa.lt